Як ринок землі вплине на перспективи щодо врожаїв
Сьогодні Україна є найважливішим гравцем на глобальному ринку с/г продукції. За підсумками минулого року наша країна посіла третє місце серед експортерів аграрної продукції в країни ЄС, поступившись лише США і Бразилії.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на nv.ua.
Обсяг експорту товарів АПК зростає вже кілька років поспіль. Цей показник приросту став рекордним серед усіх країн-експортерів. За оцінками експертів, 2020 рік може стати для агробізнесу ще більш сприятливим з точки зору зростання ефективності. Однак цьому має передувати низка значущих подій, які будуть безпосередньо впливати на успіх реалізації його експортних можливостей.
Відкритий ринок
Відкриття ринку землі в Україні стало значущою подією 2019 року, що викликало чимало обговорень і гарячих суперечок. Причому дискусія досягла такого градусу і отримала настільки широкий резонанс в українському суспільстві, що багато хто вважає мало не «переломним» рік, що настав.
Ухвалення закону про ринок землі, найімовірніше, торкнеться лише валютного ринку, який здійснить черговий рух у бік зміцнення гривні та тим самим тільки погіршить експортні позиції українського агросектору.
Але всі ці події не матимуть достатньо сильного впливу на с/г сезон, що почався. Адже, незважаючи на те, що обговорювані законодавчі зміни можна назвати одними з найбільш радикальних перетворень в агросекторі за останні 20 років, наслідки їх реалізації стануть помітні тільки в довгостроковій перспективі. У найближчі ж 2−3 роки кардинальні зміни малоймовірні, що пов’язано з діючими взаємовідносинами «пайовик-орендар» і врегульованими договорами оренди паїв, які ніхто не скасовує.
Угода про асоціацію
Напередодні чергового розгляду закону про ринок землі варто звернути увагу ще на одну важливу подію 2020 року, яка може вплинути на всіх його гравців. Вперше після п’яти років з моменту підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС наша країна отримає можливість говорити про перегляд її умов. Зокрема, може йтися про збільшення експортних квот на поставки с/г продукції в зв’язку зі змінами структури економіки України, що почалися.
Агрофінансування
На локальному рівні найближчий рік принесе АПК більш сприятливі умови фінансування. Це пов’язано насамперед з тенденцією зниження НБУ облікової ставки й анонсованою КМУ програмою підтримки сільгоспвиробників у форматі здешевлення кредитів (компенсації ставки).
В уряді також запевняють, що ліміти й обмеження на купівлю землі будуть посилені, а дрібні фермери отримають фінансову підтримку від держави. Так, на поточний рік у бюджеті передбачено близько 4 млрд грн в якості пільгових кредитів на купівлю землі під 3−5% річних. Крім того, зниженню ставок за кредитами сприятиме і зростаюча конкуренція між банками внаслідок надлишкової ліквідності, що утворилася в кінці минулого року.
Прийняття закону про обіг земель с/г призначення дасть українським банкам новий поштовх до розвитку різноманітних програм кредитування, а також створення нових фінансових продуктів і послуг для агровиробників та інвесторів.
Прогноз цін
Незважаючи на те, що за прогнозами аналітиків через аномально теплу зиму навряд чи вдасться перевищити торішній рекорд збору врожаю (понад 70 млн тонн), учасники ринку очікують стабілізації цін у сезоні 2020/2021 рр. Адже торішнє падіння закупівельних цін за всіма культурами плюс зміцнення гривні по відношенню до долара відчутно вплинули на українських експортерів, що серйозно програвали своїм міжнародним конкурентам у цінах. За низкою позицій (соя, ріпак) зростання ціни буде обумовлено зокрема і прийняттям законопроекту 1210 щодо відновлення відшкодування ПДВ українським виробникам-експортерам олійних культур.
Таким чином, 2020 рік стане важливим періодом прийняття рішень, які відіб'ються на всьому АПК у середньостроковій перспективі. Так що часу для адаптації до очікуваних змін у всіх зацікавлених сторін цілком достатньо. А прозорий ринок землі, розширення співпраці з ЄС і реальна підтримка з боку держави можуть стати драйверами подальшого зростання українського агробізнесу як найбільш перспективного експортного сегменту національної економіки.