Як ЄС впливає на агроекономіку Греції і чим греки можуть допомогти Україні?
За останні десять років ЄС вклав в сільське господарство Греції понад EUR20 млрд. При цьому в деяких грецьких регіонах введені певні квоти на виробництво оливкової олії. Натомість дотується вирощування інших культур - апельсинів, мандаринів, нових - бергамота, цитрона, а також абсолютно нових - алое, обліпихи, ехінацеї.
Якщо говорити про сільськогосподарську продукцію, то європейська аграрна політика дійсно вводить відчутні обмеження на обсяги виробництва різних видів культур. Про це розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Грецької Республіки в Україні Георгіос Пукаміссас, пише propozitsiya.com з посиланням на business-journal.com.ua.
Також завдяки новому закону про розвиток грецькі аграрні компанії отримують нові субсидовані інвестиції, обсяг яких може досягати EUR500 тис. Передумовою для участі компанії в програмі, передбаченої цим законом, є участь компанії в інвестиції в розмірі мінімум 25% загального обсягу інвестиції.
Цей закон також передбачає податкові пільги для інвестицій в сектор тваринництва. Існують й інші способи розвитку бізнесу за допомогою згаданого закону: субсидування за договорами лізингу на термін до 7 років; субсидування для відшкодування частини витрат на сплату процентних нарахувань; кліринг (безготівкові розрахунки шляхом заліку взаємних вимог і зобов'язань по погашенню боргу і обов'язків по сплаті податків); стабільна процентна ставка податку в розмірі 29% (терміном на 7 років); швидке оформлення ліцензій.
У той же час, за його словами, сільськогосподарське питання - чи не саме злободенне.
Дипломат додав, що на острові Крит населення живе краще, ніж в материковій частині країни. Завдяки елітному туризму рівень безробіття на Криті явно нижче, ніж в інших регіонах країни. На Криті виробляються краща в світі оливкова олія і унікальне критське вино, яке активно експортується в інші країни ЄС.
Говорячи про суднобудуванні, Г. Пукаміссас зазначив, що у всіх європейських країнах ця галузь переживає складні часи.
"У країнах Сходу та Азії вартість даних робіт набагато нижче. Я б не сказав, що греки постраждали в сфері суднобудування саме від європейської політики. Якщо грецькі судновласники будують свої кораблі в Китаї або Кореї тому, що там дешевше, в цьому не винен ЄС" , - додав він.
На думку дипломата, питання в тому, коли Греція отримає результат від цих реформ. Г. Пукаміссас визнає, що, на жаль, частина виділених Греції Євросоюзом грошей, які планувалося витратити на відновлення і модернізацію вітчизняної економіки, була витрачена на особисті потреби.
Щодо співпраці, то Посол зазначив, що в морських перевезеннях і суднобудуванні в Україні та Греції держав великі перспективи.
"Раніше вже був підписаний договір загального характеру про співробітництво в даній сфері. Рішення за Україною: чи будуть це перевезення пасажирів або дрібних вантажів.
У Піреї і Одесі є великі морські порти, тобто існує можливість подальших взаємовигідних контактів. Грецькі судновласники вже давно беруть на роботу українських моряків. Крім того, Україна зацікавлена в з'єднанні деяких своїх прибережних портів (таких, як Одеса та ін.) морськими маршрутами.
Йдеться про так звані морські автобуси. Україна просить у цьому сприяння грецької сторони. Грецькі судновласники, в свою чергу, зацікавлені в здачі в оренду або продажу своїх суден. Таким чином, певна співпраця можлива", - повідомив він.
Цікаво також співпраця і в великих вантажних перевезеннях, зазначив Г. Пукаміссас. Але вона вимагає детального опрацювання і певних умов.
"Було б вигідно з'єднати Одесу з Пірея (можливо, з зупинкою в Варні і з кінцевим пунктом в єгипетській Олександрії). Але щоб ці плани не залишилися лише на папері, повинні з'явитися інтерес в українських бізнесменів і необхідний обсяг товару для перевезень", - підкреслив дипломат.
Довідка
Грецькі інвестиції в Україну станом на кінець 2016 року становила EUR112 млн. Переважно кошти вкладалися в будівельний сектор, в переробку сировини, в легку промисловість.