Як децентралізувати агрохолдинги?
Низка агрохолдингів останнім часом активізувала роботу з оптимізації орендованих земель, а також взялася за вдосконалення організаційно-економічної структури об'єднань. Період надмірного накопичення земельних банків час замінити організаційно-господарським вдосконаленням підрозділів на місцях і об'єднань в цілому, повідомляє сайт газети "Дзеркало тижня", посилаючись на думку експертів Українського клубу аграрного бизнеса (УКАБ).
Експерти розглядають кілька сценаріїв подальшого розвитку агрохолдингів. Зокрема, ситуацію здатна змінити спеціалізація виробництв з одночасним розширенням прав місцевих підрозділів до організації операційної та господарсько-економічної діяльності. Це допоможе сільгосппідприємствам, які входять в агрохолдинг, брати діяльну участь у місцевій економіці, крім основного напрямку займатися і іншими "допоміжними" виробництвами.
Керівник експертної групи УКАБ І. Остапчук прогнозує, що агрохолдинги можуть зробити свою децентралізацію для того, щоб працівники були зацікавлені в кінцевих результатах праці, а ті, що входять до складу об'єднань, сільгосппідприємства "братимуть участь у розподілі прибутку". При такому підході агрохолдинги "перетворяться в своєрідні сільгоспкооперативи", де центральні офіси будуть виконувати загальні функції: фінансові, юридичні, комерційні. Решта питань вирішуватимуть на місці. При подібній децентралізації до складу агрохолдингів можуть увійти також незалежні сільгосптовариства, і самостійні фермерські господарства.
Результати і масштаби подібної реорганізації латифундій будуть залежати від позиції та установок держави і суспільства, які повинні, нарешті, визначитися, в якому напрямку рухатися, яким моделям господарювання на землі віддати перевагу, впевнені експерти.