Спецможливості
Агрохімія

Як боролися з сонцевиком будяковим (у просторіччі — чортополохівкою)

03.07.2019
14582
Як боролися з сонцевиком будяковим (у просторіччі — чортополохівкою) фото, ілюстрація

Комаха сонцевик будяковий (Vanessa cardui), по-народному — чортополохівка, російською — репейница, цього літа набула особливо значного поширення. Найбільше цей шкідник атакував сою, однак діставалося й соняшнику, ріпаку, іншим культурам. Ми розпитали фахівців агрохімічних компаній і фермерів: чим їм вдалося побороти метелика? Бо раптом він дошкулятиме і в наступні сезони?

 

 

 

 

 

Ігор Тарушкін, керівник відділу регіонального маркетингу ТОВ «Байєр»:

 - Сонцевик будяковий — один з найцікавіших шкідників. Це метелик-мандрівник. Причому на надзвичайно далекі відстані. Наприклад, той метелик, якого наприкінці травня помітили на посівах ріпаку в Україні, прилетів аж із північної Африки! До речі, звідти він потрапляє і до країн Західної й Південної Європи.

Летять метелики поодинці або невеликими групами. В дорозі живляться, як і більшість лускокрилих, нектаром. У дорозі паруються, відкладають яйця. Далі на бур’янах, а іноді на соняшнику або сої, розвивається наступна генерація. Її імаго частково залишається, частково — мандрує далі на північ. Ближче до осені чергове покоління вирушає в зворотну кількатисячкілометрову мандрівку в Північну Африку, де народжується зимове покоління.

Основними кормовими рослинами для сонцевика будякового є, як випливає з назви, будяк та інші бур’яни родини айстрових. Але якщо шкідника розводиться дуже багато, він накидається на сою та соняшник.

Гусінь першого віку живе відкрито. А потім за допомогою «павутини» в’є собі гніздечко з листя і живе всередині. Комахи старших віків знову живуть відкрито.

На щастя, для боротьби зі шкідником є цілий арсенал препаратів, серед яких можна обрати потрібний відповідно до фази розвитку шкідника. Ранні фази розвитку — яйця, гусінь першого віку — контролюються піретроїдами, особливо в формі концентрату емульсії. Коли комаха сховається в «гніздечко», контактні препарати не будуть уже ефективними. Тут потрібні транс ламінарні препарати, наприклад, Белт з родини діамінів. Неонікотиноїди, за винятком кількох препаратів, не відзначаються високою ефективністю проти цього шкідника. Тому їх використовують хіба що у складі бакових сумішей. При цьому слід пам’ятати, що працюватиме в основному д. р. препарату-партнера.

 

Сергій Сальніков, кандидат сільскогосподарських наук, заступник керівника департаменту продуктів та сервісів компанії "UKRAVIT":

 - Гусінь сонцевика будякового в першу чергу живиться бур’янами (будяк, осот, кропива та ін.), а пізніше завдають значної шкоди посівам сої та соняшнику. Скелетуючи листя, вони скріплюють його павутиною, утворюючи «гнізда». Інколи гусінь п’ятого віку залишає «гнізда» і вирушає в пошуках поживи.

При перевищенні економічного порогу шкодо чинності (1,5-2 гусениці на рослину) я раджу застосовувати один із інсектицидів:

1) Хлорпірівіт-агро 1–1,2 л/га

3) Антикліщ Макс 0,8 л/га

4) Колібріс 0,25–0,3 л/га

5) Жукoff 0,2–0,25 л/га

6) Антихрущ 0,3–0,35 л/га

7) Антихрущ Люкс 0,3–0,35 л/га

Норма витрати робочого розчину 200–300 л/га з метою повноцінного змочування листової поверхні. Обприскування слід проводити за температурі повітря не вище 250С.

Найбільш ефективним є знищення гусені перших трьох віків зазначеними інсектицидами, ефективність проти гусені 4-го та 5-го віку є дещо нижчою, проте доволі високою.

 

 

Сергій Харін, керівник бізнесу Corteva Agroscience у Східній Європі:

 — Я проти сонцевика будякового рекомендую Нурел Д. Цей препарат особливий тим, що має "важку" парову фазу, що дає змогу інсектициду проникати у важкодоступні місця. Іншими його особливостями є комбінація двох д. р. (хлорпірифосу та циперметрину), що запобігає резистентності, та пролонгована захисна дія.

 

 

 

 

 

Олександр Хмелюк, менеджер з розвитку агротехнологій Західного регіону ТОВ «LNZ group»:

 - Цього шкідника знімають наступні препарати:

Твікс (хлорпірифос+циперметрин), який утримує захист протягом 10 днів;

Піретроїди, такі як лямбда-цигалотрин, альфа-циперметрин. Вони тримають захист протягом 5–6 днів. Перший обробіток проводять нормою 250 г/га, другий — 200 г/га;

Суміші піретроїдів з імідаклопридом;

Престо (клотіанідин+лямбда-цигалотрин) — зберігає захист протягом 10–12 днів.

Обробляти культури проти сонцевика будякового слід, щойно буде виявлено шкідника. На першій фазі розвитку найкраще знімають шкідника піретроїди.

 

Юрій Бєлінський, заступник голови ФГ «Альфа» (Золочівський район Харківської обл.):

 — Цього року ми маємо проблему з сонцевиком будяковим тільки на сої, та й то не надто серйозну. Якщо їсти нічого, то цей шкідник залітає й на соняшник, але у нас чимало сої, тому він зосередився на наших полях на цій культурі. Препаратів є проти нього багато, хороших, різних, дорогих. Але вирішити проблему з сонцевиком будяковим можна навіть простим піретроїдом.

 

 

Євген Качура, кроп-менеджер по бобових культурах, кукурудзі та цукровому буряку компанії BASF:

 - Якщо говорити про сонцевик будяковий, то цю комаху хотілося б назвати корисною, адже, відповідно до назви, вона знищує рожевий польовий осот та будяки. Але цього року популяція стала занадто великою, і комахам стало замало природної кормової бази. Через це вони і почали завдавати шкоди посівам сої, соняшника та плодовим овочевим культурам, з’їдаючи близько 30% листя рослин.

Перше покоління цих метеликів з`являється в наших широтах вже в кінці травня - середині червня. Наступні починають прилітати з середини липня і знаходяться у нас аж до початку жовтня. Ближче до середини другого періоду розпочинається їхня міграція назад у північні африканські країни.

Найбільшу проблему у періоди появи шкідника складає те, що гусінь, окрім того, що з’їдає листя, потім скріплює його павутинням у трубку, через що рослина гине. Активному періоду  розвитку комах сприяє і посушлива погода. Саме тому аграріям варто звернути увагу на забур’янені території поруч з полями сої. Адже саме там і знаходиться найбільша небезпека від цього шкідника. 

Нещодавно компанія BASF розширила реєстрацію на сою всім давно знайомого препарату із доведеною високою ефективністю – інсектициду Фастак®. Діюча речовина препарату альфа-циперметрин забезпечує швидку та тривалу дію на шкідників, а вдала формуляція формує стійкість до змивання дощем. Рекомендована норма витрати препарату на сою 0,15-0,25 л/га.

Після цього, наступним етапом обробки є обробка рослин у ранній фазі росту бур’янів, аби уникнути принадження гусені та метеликів до культур. Тому обприскування посівів варто проводити у фазі 1-5 трійчастих листків культури.

Цього року компанія BASF вивела на український ринок новий гербіцид Корум® на сою, основна дія якого спрямована на контроль росту  лободи білої, навіть помірно перерослої, амброзії, пасльону та широкого спектру інших бур’янів. У препараті дві діючі речовини - бентазон та імазомокс, які допомагають обмежити синтез ряду важливих амінокислот, а також зупинити асиміляцію СО2, після чого бур’ян гине. Щодо потрібної дози, то рекомендується використовувати від 1,25 л до 2 л/га.

Аграріям варто не забувати і про правила сівозміни та розумного використання препаратів, що вносяться у ґрунти та на рослину. Щодо сої ми вважаємо, що варто рекомендувати не сіяти її на полях, де попередньо росли соняшник, зернобобові чи багаторічні бобові трави, адже вони мають спільних шкідників. Також варто попередньо запланувати і випуск яйцеїда трихограми по 50–100 тис. особин/га в два строки, який допоможе в активний період розвитку сонцевика попередити їх масову появу. Від таких заходів залежатиме ефективність та можливість використання земель на декілька років вперед.

Як і при внесенні інших препаратів, наша рекомендація незмінна - варто планувати усі обробки наперед. Адже саме так можна досягнути максимальної ефективності від застосування препаратів.

 

 

 

сонцевик на будякуяйцегусіньлялечкавихід метелика

Інтерв'ю
Восени 2018-го гіпермаркет «Ашан Україна» запускає проект «Фермерські товари» - на полицях магазинів будуть продаватися продукти, поставлені безпосередньо українськими фермерами. Про те, як
Компанія «ТЕРРА» є одним із найбільших українських виробників круп та круп’яних виробів, до асортименту якого входить 165 видів найменувань продукції, частина з якої експортується у 67 країн. Хоч виробництво тут не припинялося ні на день,... Подробнее

1
0