Спецможливості
Новини

Через засуху мед дорожчає

29.08.2016
1166
Через засуху мед дорожчає фото, ілюстрація
мед

Цього року буковинські пасічники зібрали наполовину менший урожай, аніж торік

Про це повідомляє Погляд

Причина – весняні заморозки, подальша спека та посуха. Цьогоріч мед на чернівецьких ринках продають дорожче, аніж торік. За півлітрову баночку просять 70-80 гривень. Відповідно, за літрову – 140-150 гривень. Дорожчий він, аніж торішній на 10-20 гривень. Мед із торішніх запасів продають по 60 гривень за півлітрову банку.

Такі ж ціни на цей корисний та лікувальний продукт і на різноманітних виставках-продажах, які відбуваються у місті та області.

Пасічники пояснюють, що змушені підняти ціни, адже цього року порівняно мало зібрали. Причина – весняні заморозки, подальша спека та посуха. Пасічник із 25-річним стажем із села Волока, що на Вижниччині, Георгій Легкун, який привозить продукцію бджільництва на всі ярмарки, розповідає, що для меду нинішній рік був поганий. Зібрав цього року на 30% менше, ніж торік, травневого меду та на 50% менше – липового. Загалом немає і половини того, що торік.

Через спеку на полях усе висихає і бджолам ніде збирати нектар. Пасічники кажуть, що цього року доводилося навіть влітку підгодовувати бджіл. І така ситуація не тільки регіоні. Пасічниками центральних та східних районів, розповідають, що цього року і в них мало меду. Кращі збори тільки в тих, хто має виїзну пасіку.

Без меду буковинці не залишаться, обіцяють пасічники. Адже в області є багато пасік, крім того, завозять цей продукт на чернівецькі ринки із Центральної України. Щодо ціни, то навряд чи вона знизиться.

Ключові слова: бджільництво

Інтерв'ю
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0