Через поганий врожай хліб подорожчає на 35% - експерт
Вартість хліба буде поступово збільшуватися, незалежно від врожайності зернових, так як врожайність не є складовими його ціни, пише propozitsiya.com з посиланням на ГолосUA. Про це розповів директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
«На сьогоднішній день українські виробники виробляють приблизно 60 млн тонн продовольчого зерна, а споживається в країні тільки близько 6 млн. Тобто, абсолютно очевидно, що велика частина зерна йде на експорт. Ясно, що від кількості врожаю ціна хліба в цілому не залежить», - повідомляє експерт.
За словами О. Пендзина, є багато факторів, що впливають на вартість хліба. «Ціна на хліб в Україні залежить від рентабельності та ціни пекарів, підняття мінімальної заробітної плати, ціни на електроенергію та інших складових. І можна припускати, що хліб в Україні буде поступово дорожчати, незалежно від врожайності», - зазначає експерт.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні ціни на хліб пшеничний з борошна першого ґатунку протягом 2017 року зросли на 22,3% до 13,3 грн / кг. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Середні ціни на хліб пшеничний з борошна 1 сорту становили 13,30 грн / кг на кінець грудня 2017 року проти 10,87 грн / кг на кінець грудня 2016 року і проти 10,36 грн / кг на кінець грудня 2015 року.
Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників Іван Томич вважає, що через погані погодні умови, які негативно вплинули на збір врожаю, хліб протягом року подорожчає на 30-35%.
«Сильні дощі заважають збиранню врожаю, так як більша частина країни була охоплена опадами. У деяких областях дощило цілий місяць. Тобто, більше 30 днів ніхто не виходив в поле. Це більше, ніж період жнив. Це ще нічого не говорить про валі і якості зерна. Але надмірна вологість в результаті дощів призводить до масових захворювань, проростанню, гниття і інших шкідливих чинників, які зменшують валове виробництво і якість зерна», - сказав І. Томич.
«Якщо говорити про якісні показники, то країна за якістю втратила третину врожаю пшениці. Це дуже велика частина. Якщо говорити по валу, то ми втратили 7-10% врожаю. Якщо раніше я давав прогнози, що хліб подорожчає на протязі року до наступних жнив на 20-25%, то з огляду на нові корективи, варто очікувати зростання цін на хліб. Зокрема, до наступного врожаю він подорожчає на 30-35%», - резюмував І. Томич.
Нагадаємо, в Україні ситуація з рясними опадами не є критичною, проте вони заважають своєчасне прибирання врожаю. Особливо це стосується Західної України.