Інститут фізіології рослин і генетики - лідер селекції озимої пшениці, - Мінагропрод
Інститут фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України є лідером селекції озимої пшениці в Україні. Про це заявив директор Департаменту землеробства і технічної політики Мінагропроду України Володимир Топчій, пише propozitsiya.com з посиланням на infoindustria.com.uа.
Якщо в держреєстрі сортів озимої пшениці вітчизняної селекції значиться 268, то 66 з них належать цьому інституту, що становить 25%. Спільно з Миронівським інститутом пшениці створено ще 13 сортів. Загалом, сорти інституту, який очолює Володимир Моргун, висіваються на 2 млн га, щорічно даючи країні близько 8 млн т продовольчого зерна, що повністю покриває внутрішню споживчу необхідність. У держреєстр Молдови внесені 11 сортів ІФРГ, Росії - чотири.
Вітчизняні вчені пропонують аграріям України і найближчого зарубіжжя досить широку лінійку конкурентоспроможних сортів.
Створені в Інституті сорти за рівнем продуктивності та напрямками використання можна умовно розділити на кілька груп.
Перша група - короткостеблеві, високоінтенсивні сорти. Це принципово новий тип пшениці, який відкрив еру «зеленої» революції у вирощуванні цієї важливої продовольчої культури. За генетичним потенціалом високоінтенсивні сорти є найбільш продуктивними. При сприятливих кліматичних умовах і інтенсивних технологіях сорти цієї групи здатні сформувати досить високі врожаї.
Лідери цієї групи - сорти Смуглянка, Золотоколоса та Фаворитка, які є національними стандартами. До цієї групи належать також Солоха, Чорнява, Славна, Володарка. Цей список останнім часом поповнився такими новими сортами, як Сотниця, Спасівка, Придніпровська, Орійка, Астарта, Гілея, Малинівка, які недавно занесені до Держреєстру сортів рослин України. Сорти цієї групи мають комплексний імунітет до основних хвороб озимої пшениці та придатні для використання в органічному землеробстві та на зрошенні. Вони також відрізняються високою стійкістю до вилягання та проростання зерна в колосі; морозо- і посухостійкістю. Мають позитивну реакцію на поліпшення мінерального живлення. За численними відгуками хліборобів, вони унікальні. На високому та оптимальному фонах мінерального живлення генетика цих сортів забезпечує отримання максимальних врожаїв.
Друга група сортів - середньорослі сорти універсального використання. Їх головна ознака - забезпечення вирощування високих врожаїв в екстремальних умовах. Фактичний генетичний потенціал продуктивності сортів цієї групи становить близько 100 ц/га. Лідер цієї групи - Подолянка, яка є національним стандартом. До цієї групи належать також сорти Богдана, Трипільська, Лимарівна, Наталка, Сонечко та інші.
Головна перевага вказаних сортів полягає в тому, що вони забезпечують отримання стабільних по роках урожаїв на різних фонах мінерального живлення, невибагливі до умов вирощування, попередників і строків сівби, їх зерно не обсипається і не проростає в колосі, має високу екологічну пластичність. Ці сорти для різних рівнів господарювання: від дрібних фермерів до великих агрохолдингів. Вони мають високу морозо- і посухостійкість і є, по суті, страховими сортами.
Директор дослідного господарства Володимир Оксем особливо виділив сорти Подолянка і Богдана. Вони забезпечують стабільні та високі врожаї зерна відмінної якості у всіх зонах України. Мають відмінну засухо- і зимостійкість. Головна їх ознака - дуже висока виробнича надійність. Сорти широко висіваються у виробництві і за технологічною надійністю - неперевершені.
На полях ІФРГ щорічно з'являються нові сорти і серед них поліпшені моделі загальновизнаних. В першу чергу, Трудівніця - високоинтенсивний сорт з генетичним потенціалом понад 120 ц/га, адаптований до всіх зон України. Доброслава - в реєстрі з 2016 року, і вже пропонується до реалізації, це високопродуктивний сорт з генетичним потенціалом понад 110 ц/га, адаптований для вирощування в Степу, на Поліссі та Лісостепу. Золото України, належить до західноєвропейського екотипу, потенціал - понад 125 ц/га. Борія з добре озерненим колосом, подовженим періодом вегетації, вже два роки перебуває у провадженні і заслуговує розширення площ, генетичний потенціал складає більше 12 т/га.
Райгородок теж відноситься до західноєвропейського екотипу з подовженим періодом вегетації, є сильною пшеницею і має хорошу зимостійкість. Астарта - успішна модернізація Фаворитки і перевершує свою попередницю по врожайності на 7-10 ц/га. Придніпровський - сорт західноєвропейського екотипу, напівкарликовий з доброю озерненістю продуктивним колосом. Новосмуглянка - поліпшена Смуглянка, але в селекційному процесі притягувався американський сорт, стійкий до хвороб і посухи, по продуктивності перевершує свою генетичну мати, користується неймовірним попитом.