Європейські переробники проти продовження заборони на імпорт української агропродукції
В ЄС 22 країни не підтримують пропозицію Польщі, Угорщини,Румунії, Словаччини та Болгарії про продовження заборони на імпорт зерна з України після 15 вересня, – повідомляє Politico з посиланням на анонімні джерела у дипломатичних колах.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на graintrade.
Один з дипломатів ЄС розповів, що на зустрічі з Єврокомісією посли ЄС з 22 країн виступили проти продовження обмежень або скептично ставилися до цього, хоча й визнали труднощі, з якими стикаються 5 сусідніх з Україною країн. Найбільше критикували продовження заборони Франція та Німеччина. Тому окремі країни можуть зняти заборону на поставки деяких товарів з України.
Заборону на імпорт українського соняшника можуть скасувати 15 вересня, оскільки частина переробників, особливо у Болгарії, може зупинити роботу через дефіцит поставок, викликаний поганими перспективами урожаю соняшника в ЄС у 2023/24 МР.
Асоціація виробників рослинних олій та нафтопродуктів Болгарії засудила заклик міністра сільського господарства країни до Єврокомісії продовжити заборону на імпорт соняшника з України до кінця року. Представники Асоціації захищають інтереси переробників та звинувачують владу у пригніченні їх галузі на користь іншої, що викривляє ринок.
Стосунки між болгарськими переробниками та фермерами погіршуються на тлі зниження прогнозів урожаю у 2023/24 МР та збільшення запасів, які не змогли компенсувати дефіцит українського соняшника.
Зараз прогнози урожаю соняшника знижено у порівнянні з серпневими для Болгарії на 17% до 1,7-1,8 млн т, Румунії – на 11,5% до 2,3 млн т. На початок вересня запаси соняшника в цих країнах на 30% перевищували торішні, але це не компенсує його дефіцит. Експерти оцінюють запаси соняшника в Болгарії у 200-300 тис т при офіційній оцінці у 600 тис т, а в Румунії – у 300 тис т.
Фермери не поспішають з продажами, оскільки вважають ціни нижчими за собівартість. Проте ціни продовжили падати навіть після введення заборони на імпорт українського соняшника. – повідомляють переробники. Учасники ринку сподіваються на скасування заборони імпорту,з огляду на скорочення урожаю соняшника в Румунії та Болгарії через посуху.