Спецможливості
Новини

Держава отримує від оренди своїх земель удвічі більше, ніж селяни

19.02.2018
1024
Держава отримує від оренди своїх земель удвічі більше, ніж селяни фото, ілюстрація

Держгеокадастр узагальнив дані про середню вартість оренди сільськогосподарської землі в 2017 році. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт відомства.

В середньому по Україні громадяни-власники паїв у минулому році отримали 1369 грн за гектар. Станом на 1 січня 2017 р. цей показник складав 1093 грн/га. Зростання за рік становить 25%.

Найвища орендна плата за паї зафіксована у Черкаській (2962 грн/га), Полтавській (2553 грн/га), Харківській (2111 грн/га) та Сумській (2100 грн/га) областях. Найдешевше користування землею обходилося у Закарпатській (719 грн/га), Запорізькій (795 грн/га), Миколаївській (826 грн/га) та Херсонській (842 грн/га) областях. Загальна площа цієї категорії сільгоспземель, переданих в оренду за договорами, складає 16,9 млн гектарів.

Середня орендна плата за передані на земельних аукціонах ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності станом на 1 січня 2018 р. склала 2793 грн/га, тоді як роком раніше показник становив 2249,8 грн/га. Зростання за рік становить 24%.

Таким чином, в середньому за останній рік державні землі здавалися в оренду вдвічі дорожче, ніж приватні.  Таке ж співвідношення  Держгеокадастр зафіксував за підсумками 2016 року.

Ще більший розрив спостерігається у порівнянні з орендною платою за землі державної власності, передані в користування на безконкурентних засадах за договорами минулих періодів. Станом на 1 січня ц. р. цей показник в середньому по Україні становив всього 1053 грн/га.

Як зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк, держава демонструє вищу ефективність у розпорядженні своїми земельними ресурсами в порівнянні з приватним сектором завдяки низці послідовних, хоч і не завжди популярних кроків. «Були перекриті можливості безаукціонної передачі землі, а самі земельні торги перестали бути формальними, перетворившись на висококонкурентний інструмент, що забезпечив середню ставку оренди держземель за минулий рік на рівні 14,74%», – підкреслив він, нагадавши, що в минулому році держава вперше  визначила основні засади управління землями, прийнявши відповідну Стратегію та закріпивши мінімально припустимі параметри оренди (до 7 років та не менше 8% від нормативної грошової оцінки).

За його словами, в частині приватних земель зростання вартості оренди гальмують наявність локальних монополій орендарів, відсутність вільного ринку землі та відсутність дієвих об’єднань власників землі, більшість з яких є громадянами похилого та дуже похилого віку.

Довідка

Станом на 1 січня 2018 р. в Україні укладено 4,9 млн договорів оренди земельної частки (паю), з них із фермерськими господарствами – 750 тис. договорів. Більшість договорів (2,3 млн) укладено терміном на 8-10 років.

Інтерв'ю
Кілька місяців тому компанія «Фінтех.Про» запустила унікальну платформу AgroАpp, яка допомагає сільгоспвиробникам швидко одержати фінансування без відсотків і часто без застави. Із сервісом уже співпрацюють найкращі банки України й... Подробнее
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее

1
0