Держпідтримка фермерів: щоб застрахувати 10 млн га, в бюджет потрібно закласти 2 млрд грн
До недавнього часу Україна залишалася чи не єдиною європейською країною, де державна підтримка страхування агроризиків в тому чи іншому вигляді була повністю відсутня.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.
Ухвалений парламентом 2 липня законопроєкт №5104 щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою дав як аграріям, так і страховикам надію на позитивні зміни. 22 липня президент Зеленський підписав документ.
«Необхідність прийняття закону подібного до №5104 назріла давно. На мою думку, він заслуговує лише на схвальну оцінку від страхового ринку та аграріїв», — каже у коментарі заступник директора департаменту андерайтингу та продукт-менеджменту компанії ARX Віктор Андрійчук.
За словами заступника голови ВАР Михайла Соколова, важливість закону в тому, що він фактично створює в Україні нову форму державної підтримки, а саме — субсидування агрострахування.
«Наприклад, в США це основний вид держпідтримки, і в умовах, коли погода стає все менш прогнозованою і різко може помінятися — то дощі, то посухи, — ризики втрати урожаю зростають», — зазначає він.
«Погодні катаклізми останніх років доводять, що без чіткого та системно злагодженого механізму агрострахування ми з інтервалом у кілька років будемо зустрічати ситуації, подібні минулорічним — дефолти, невиплати по кредитах, невиконання контрактів, масові пікети агровиробників та подекуди суїцидальні випадки доведених до відчаю фермерів, які повинні бути викорінені з новітньої історії нашої держави у 21 сторіччі», — говорить у свою чергу Віктор Андрійчук.
В цілому закон №1601-ІХ покликаний забезпечити фінансову стабільність виробників в незалежності від погодних умов, сприяти збільшенню застрахованих сільськогосподарських угідь і розширити сам ринок агрострахування.
До об’єктів страхування, які підлягають захисту, належать посіви, урожай агрокультур, багаторічні насадження та їх урожай, сільськогосподарські тварини, риба, водні біоресурси, сім’ї бджіл з їх продуктами. А до страхових ризиків, від яких можна буде застрахуватися, віднесено зокрема: морози, повені, зливи, посухи, нещасні випадки, інфекційні хвороби тощо.
«Плюс в цьому законі з'явилася нова для нас форма аграрного страхування. Не знаю, чи відразу вдасться її реалізувати, бо це новий продукт для України. Це страхування саме очікуваного доходу фермера — він одночасно страхує тут свої погодні ризики і ризики коливання ринкової кон'юнктури. Ось, наприклад, скажімо, восени при плануванні посівів фермер дивиться на ціни на форварди і може страхувати свій очікуваний дохід від ризиків обох видів. Це, в принципі, вже дозволяє працювати, як в плановій економіці. Саме такий вид страхування, коли фермери страхують свій дохід і при цьому закривають всі свої ризики, працює у США», — розповідає Михайло Соколов.