Спецможливості
Агробізнес

Горіхи для пустелі: місія здійсненна

12.03.2019
2387
Горіхи для пустелі: місія здійсненна фото, ілюстрація
Звичайно, навіть маючи величезну фантазію, сьогоднішній Дубай з пустелею порівняти ну ніяк неможливо. За 48 років існування незалежної держави Об'єднані Арабські Емірати Дубай перетворився в ультрасучасне місто з надзвичайно гарними хмарочосами, причому абсолютно несхожими один на одного, вічнозеленими газонами з ажурною сіткою крапельного поливу практично під кожен кущик і деревце, з нечутно працюючими кондиціонерами, що відганяють спеку пустель далеко за поріг .
 
Ось уже 24-й рік поспіль у другій половині лютого в Дубаї проходить щорічна виставка Gulfood - важлива і найбільш впливова міжнародна торгова платформа, в якій бере участь більше 5000 компаній з 120 країн і понад 97 тис. відвідувачів з 185 країн світу. Вона традиційно проходить в дубайському торговому центрі DWTC на площі 127 тис. м2.

Gulfood  – найбільша в світі і регіоні Перської затоки і Близького Сходу спеціалізована виставка харчової промисловості, оскільки 95% продуктів харчування до країн затоки імпортується. Крім того, ОАЕ відрізняється значними обсягами реекспорту, які оцінюються в $15,8 млрд.

Крім цього, країни регіону GCC (Gulf Cooperation Council - Рада співробітництва арабських держав Перської затоки) є одними з найбільш перспективних ринків в світі, згідно з останніми аналітичних дослідженнями міжнародних маркетингових організацій.

 

Тут зосереджені великі фінансові ресурси:
 
  • Регіон GCC об'єднує Саудівську Аравію, ОАЕ, Оман, Катар, Кувейт і Бахрейн із загальним ВВП в $ 1462 млрд.
  • $ 25 млрд щорічного імпорту - хіба можна ігнорувати такий ринок?
  • Демографічна ситуація змінюється дуже динамічно. За даними МВФ, чисельність населення в країнах регіону GCC в 2019 році досягне 57,6 млн. чоловік.
  • Ціла низка країн Близького Сходу входить в число країн з найвищим у світі рівнем доходів споживачів. Наприклад, ВВП тут становить близько $ 30 тис. на душу населення і навіть у найбільш «бідній» країні - Омані - $ 15 тис. Таким чином, населення цих стан - це стабільні клієнти, які готові платити високу ціну за якісну продукцію.
  • Річний обсяг імпорту волоського горіха до регіону становить, з інформацією економіста ФАО А.Ярмака $420 млн. зі щорічним приростом в 15%. При цьому найвищі темпи зростання імпорту демонструють Марокко і ОАЕ - на 54% і 29% на рік відповідно.
  • Враховуючи історичні корені, релігійні звичаї, особливості національної кухні, даний регіон характеризується перш за все стабільно високим споживанням якісного сортового горіха.
  • В цілому, Південна і Південно-Східна Азія є найбільш «людними» регіонами світу, з високими темпами зростання населення. В Індії протягом 10 років населення збільшиться на 150 млн. чол., в Пакистані - на 38 млн. чоловік.

Однак, Україна катастрофічно втрачає цей один з найперспективніших ринків для експорту волоського горіха. Якщо в 2016 році в ОАЕ ми експортували 404,5 т волоського горіха (в т. ч. 157,9 т в шкаралупі і 246,6 т без шкаралупи) на загальну суму $ 752 тис., то в минулому, 2018 році в ОАЕ було експортовано лише 141 т волоського горіха (в т. ч. 77 т в шкаралупі, і 64 т без шкаралупи) з України на загальну суму $ 283 тис. Тільки за останні 3 роки експорт українського горіха в ОАЕ скоротився майже в три рази!!! Середня ціна реалізованого горіха в ОАЕ, за даними Держстата України, впала до 0,81 $/кг горіха в шкаралупі і до 3,45 $/кг горіха без шкаралупи.
 
Скоротився перелік країн, що споживає український горіх. Якщо в 2016 році наш горіх без шкаралупи реалізовувався в 20 країн Азії, а в шкаралупі - в 12 країн, то в 2018 році експорт чищеного горіха здійснювався тільки в 15 країн, а горіха в шкаралупі - тільки в 8 країн. Це знову підтверджує те, що в країнах Азії і Близького Сходу більш запитаний якісний сортовий горіх.

До основних причин нашої ВТРАТИ надзвичайно перспективного «горіхового» ринку можна віднести кілька:

1. Робота в ринку дешевого сегменту, де ми не можемо управляти якістю. Це обумовлено тим, що на цей ринок запитаного якісного горіха здійснюється постачання горіха, зібраного по домашніх подвір'ях, лісосмугах, який в основній своїй масі є низькосортним.

2. Відсутність простежуваності до конкретного виробника - горіхових садів. Сьогодні практично кожен великий оптовий покупець намагається відстежити походження товару від поля до товарної полиці, сформувати кінцеву базу виробників, постаратися налагодити пряму комунікацію з ними. Ми ж продаємо, як в старій пісні: «Наш адреса не дім, і не вулиця…».

3. Відсутність сертифікації вирощеного горіха. Хоч арабський регіон відрізняється ліберальним підходом до сертифікації реалізованого товару, практично найголовніша їх вимога - наявність сертифіката HALAL, проте вагомим аргументом в стратегії продажів є наявність сертифікованого виробника - горіхового саду. Це відразу переводить продавця в більш високий сегмент за якістю і, природно, за запитаністю, отже, і за ціною.

4.Відсутність гарантій поставок однорідної, стабільної якості. Сьогодні основна гарантія нашого експортера - це його щорічна присутність на виставці і ім'я. Однак цього мало для створення якісного бренду, в підкріплення цього - потрібні реальні горіхові сади-виробники сортового однорідного горіха.

Цілком можливо назвати й інші причини, посперечатися з вищевказаними, проте суть від цього не зміниться - перспективний ринок ОАЕ, а за ним і арабських країн ми втрачаємо!!!
 
Разом з тим, в Україні починають плодоносити промислові горіхові сади, посаджені сортовим горіхом і фундуком. Динаміка зростання промислових площ горіхових садів росте невблаганно.
 
За даними Держстату України, загальна площа промислових горіхових садів в Україні сьогодні становить 7700 га. При цьому щорічне зростання площ горіхових садів відбувається просто в геометричній прогресії: якщо в 2016 році за офіційною статистикою було посаджено 900 га горіхових садів, в 2017 - вже 1900 га, то в 2018 році посаджено 2900 га горіхових садів (в т.ч. фундук)!!!
 
І це при тому, що Держстат веде офіційну статистику площ тільки по агропідприємствах, без урахування горіхових садів, посаджених індивідуальними підприємцями (фізособами).
 
Горіховоди, які зараз очікують реального плодоношення, нарешті постануть перед необхідністю активно реалізовувати СОРТОВИЙ ЯКІСНИЙ горіх товарними партіями.
 
Зараз поки власного горіха ще дуже мало, садівники переважно «варяться» на невдячному українському внутрішньому ринку. Однак, їм уже тісно, тому що затиснуті цінами внутрішніх скупників горіха.
 
Що робити далі - вихід один: ЕКСПОРТ!!!
 
Однак, як зробити істотний прорив в експорті, коли сформований роками бренд українського горіха «нижче плінтуса».
 
Тому Української горіхової асоціацією була організована і направлена ​​делегація керівників великих промислових горіхових садів України на виставку Gulfood (Дубай, ОАЕ), що недавно відбулася.
 
Основним завданням делегації було вивчити кон'юнктуру світового горіхового ринку, провести маркетинг цін провідних світових експортерів, вивчити їх ринкову активність і позиціонування на ринку.
 
З якими враженнями від відвідування світової виставки повернулися великі горіховоди країни, які висновки зробили, вони розкажуть на конференції Горіхової асоціації, яка відбудеться 22 березня у Львові.
 
Куди подіти свій майбутній сортовий горіх, з якими надіями ростити свій сад, чи варто далі вкладати гроші, час і сили в горіховий бізнес ПОСПІШАЙТЕ ПОЧУТИ з перших вуст.
 
Сьогодні назріла необхідність створення продуманої експортної стратегії, тому ми запрошуємо на конференцію садівників, переробників, експортерів поділитися своїми думками, досвідом.
 
Україна, входячи в першу п'ятірку горіхових країн світу, не повинна бути вічним аутсайдером за його ціною. Настав час змін!
 
Відкладіть на цей день всі свої справи і зареєструйтеся для участі в ПЕРШІЙ СТАРТОВІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ у Львові 22 березня, яка проводиться в рамках ініціативи EU4Business за підтримки ЄБРР.
 
З умовами Вашої участі в цьому форумі Ви можете ознайомитися на сайтах: https://www.gardens-nuts.com.ua  и  https://ukr-nuts.org

Інтерв'ю
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від
14-15 березня в Одесі пройшов черговий конгрес "Органічна Україна". Органічне землеробство, як і кожне явище, має як своїх прихильників, так і своїх противників. І у тих, і у інших є свої аргументи. Тож сьогодні редакція сайту «Пропозиція... Подробнее

1
0