Спецможливості
Новини

Горіхові насадження в лісосмугах Молдови всихають: врожай прогнозують незначний

14.07.2024
310
Горіхові насадження в лісосмугах Молдови всихають: врожай прогнозують незначний фото, ілюстрація

У середині літа горіхові алеї вздовж доріг та лісосмуг у центральній та південній зонах Молдови перебувають у жахливому стані – значна кількість дерев частково чи повністю висохла, багато уражені хворобами. Мабуть, урожай із цих «промислових угідь» – збирається всіма, хто на це зважиться – для продажу скупникам-заготівельникам цього року буде невеликий.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на AgroExpert.

Як зазначає у зв'язку з цим голова Асоціації горіхівників Молдови (ANRM) Олег Тирсине, «проблема горіхових алей та лісосмуг серйозно загострилася з 2020 року, коли ці угіддя значно постраждали від сильних заморозків у першій декаді березня». У наступні роки особливо сильних заморозків навесні не відзначалося. Але варто врахувати, що алеї вздовж доріг та лісосмуги у свій час були закладені в основному на базі ранніх сортів волоського горіха місцевої селекції. Вони чутливі навіть до несильних заморозків. Крім цього, значна частка подібних насаджень досить вікова, потенціал старих дерев протистояти стресам низький.

Нинішнього року горіхові алеї та лісосмуги центральних та деяких південних районів, розташовані в низинах, були підтоплені після зливових дощів наприкінці травня – на початку червня. Через погану аерацію кореневої системи дерева відчували сильний стрес, згодом на них поширилися захворювання, і вони всохли.

Як вважає Олег Тирсине, певний вплив на ситуацію з горіховими алеями та лісосмугами має загалом байдуже чи негативне ставлення до них владних структур різного рівня. Комунальні служби зазвичай не мають коштів на підтримку алей уздовж доріг у нормальному фітосанітарному стані. Представники центральної влади, мабуть, побоюються, що низькоякісний горіх із таких насаджень зіпсує імідж молдавської продукції, що експортується до Євросоюзу. У зв'язку з цим голова ANRM згадав про розтиражоване у ЗМІ рішення влади штрафувати фізосіб, які збирають «у промислових масштабах» горіх з алеєю вздовж доріг та лісосмуг. Чи було таке рішення дійсно ухвалене, і чи справді воно працює в даний час, ANRM точно встановити не вдалося. Але визначеність державної політики у цьому питанні, очевидно, буде потрібна.

2024 року деякі регіони промислового горіхівництва в Євросоюзі постраждали від заморозків, урожайність волоського горіха там знизиться. У США зони горіхівництва страждають від екстремальної спеки. Ймовірно, друга половина літа буде дуже спекотною і в Європі. Відповідно, пропозиція горіха на європейському ринку в новому маркетинговому році буде порівняно невеликою, а цінно, за першими прогнозами, зросте. Це означає, що горіхівникам Молдови є сенс краще доглядати промислові сади. Також не виключено, що в країні відновиться попит на горіх, зібраний з алею вздовж доріг та лісосмуг. Питання у тому, чи буде пропозиція такої продукції.

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
На українських полях овочевих культур вирощується значно менше, ніж зернових, але і за такої ситуації країна забезпечена смачною і вітамінною продукцією. Хоча тенденції змінюються. Так, внаслідок повномасштабної війни у 2022 році, за... Подробнее

1
0