Євросоюз цікавиться українською редискою
На думку Юрія Морозовича, директора ТОВ “Райдуга” (Закарпатська обл., Виноградівський р-н), що займається вирощуванням та продажем овочів і фруктів під ТМ “ЗакарпатПродукт”, для досягнення успіху на ринку редиски потрібно мати змогу видавати великі партії однорідного товару високої якості, передає propozitsiya.com.
“Нікому не цікаво купляти 100 чи 200 кг. На сьогоднішній день продати 10 т набагато легше, ніж 1 тонну”, - наголосив він.
Компанія займається вирощуванням редиски у промислових масштабах вже 5-й рік. За цей час було випробувано близько 100 гібридів, в результаті чого зупинилися на Селесті, Дієго та Вієні.
“Причина, по якій ми зайнялися вирощуванням у промислових масштабах, - загальна площа, що відведена під редиску коливається з року в рік, але в середньому становить 10-12 га - в країні немає системних виробників редиски. Найбільші площі після наших - це близько 2 га”, - каже Ю. Морозович.
Він також додав, що відсутність такої системності призводить до того, що дрібні виробники обвалюють ціни один одному. “Велика конкуренція з боку приватників, які садять безсистемно, бездумно продають не завжди якісне і, тим самим, дуже сильно обвалюють ціну. Тому ціни скачуть кожен день по кілька разів: якщо приватник сидить і продає редиску по 3 грн, але не зрозуміло яку, тому що він виходить з ринку і сам її викидає, то тобі важко продати її по 5 грн. Але, коли є якість то, звичайно, що продати трохи легше”, - наголосив він.
Для вирощування якісної продукції слід дотримуватись правильної технології, інвестувати час та гроші: закуповувати техніку, якісні добрива, залучати велику кількість людей для акуратного збору врожаю. До прикладу, в компанії є сівалка, яка в день висіває в середньому 2-3 га, з глибиною посіву близько 7-10 мм (в залежності від того, як достиг грунт) і грядоутворювач, який ріже гряду шириною в 1,5 м.
Сіють культуру певними етапами з інтервалами: весною - 7-10 днів, а коли приходить потепління - 4-6 днів. Під час сівозміни (3-4 роки) сіють буряк, або сидерати. Оскільки для клієнтів важливо мати і ранню продукцію і безперебійне її постачання протягом довгого періоду часу, то редиску вирощують під плівкою, або агроволокном. З добрив найчастіше використовують азотні та азотно-фосфатні, які кладуть прямо в гряду. Збирають, миють редиску та обривають лист вручну - на 1 га залучають близько 30 людей, які завершують роботу за 3-4 дні.
Унікальне розташування виробництва, яке є близьким до кордону з країнами Євросоюзу, може дозволити компанії в найближчому майбутньому вийти на європейські ринки. Хоча основним каналом збуту все ще залишаються роздрібні мережі, в Європі, за словами директора ТОВ “Райдуга”, вже активно цікавляться їхньою продукцією.
“ЄС цікавиться нашою продукцією, проте їм потрібна пучкована редиска. Ми поки що не можемо дати їм необхідну кількість, але розуміння як це зробити є”, - пояснив Ю.Морозович.
Також він поділився планами на майбутнє, зокрема, у відновленні процесу фасовки продукції. В компанії вже пробували реалізувати цю ідею, але змушені були припинити, оскільки це вимагає багато ручної роботи, яка стає необхідною при виході в поле.
Артур Ковач