Спецможливості
Новини

Експорт із України волоського горіха обвалився на 20%

14.12.2021
836
Експорт із України волоського горіха обвалився на 20% фото, ілюстрація

До 2020 року волоський горіх залишався найбільшим експортним товаром плодоовочевої групи, який стабільно приносив Україні найбільший експортний виторг. Однак у 2020 році ситуація почала кардинально змінюватися.

Про це пише propozitsiya.com із посиланням на east-fruit.com.

За підсумками горіхового сезону 2020/21 (з жовтня по вересень), експортний виторг України від продажу волоського горіха, як ядра, так і горіха в шкаралупі, знизився на 20% порівняно з минулим сезоном і склав $98,6 млн. 90% цієї суми країні приносить експорт ядра волоського горіха.

Втрати обсягів експорту становили 28,3% в експорті ядра — з 36 тис. тонн до 25,9 тис. тонн і 57,7% в експорті нелущеного горіха — з 20,8 тис. тонн до 8,8 тис. тонн.

З топ-10 країн, куди Україна експортує горіх, найбільше зменшився продаж до Туреччини — на 77% за обсягом ядра і на 69% за обсягом нелущеного горіха. Це зумовлено тарифом на імпорт волоських горіхів (як у шкаралупі, так і без), який Туреччина збільшила з 31 грудня 2020 року, до 15% для всіх країн походження, крім країн, де діє договір про вільну торгівлю з Туреччиною. Також було встановлено мінімальну імпортну ціну для розрахунку — $3500/т для горіха в шкаралупі та $6500/т для ядра.

У структурі експорту України останні 3 роки Туреччина посідала перше місце. За останні три роки на неї припадало в середньому 25% українського експорту ядра волоського горіха і 60% — горіха в шкаралупі, тепер частка Туреччини в експорті ядра — 7,5% і в експорті горіха в шкаралупі — 54%.

«Але є і позитивний тренд — зростання постачання ядра горіха до країн ЄС — Франції, Німеччини, Нідерландів, Румунії, Польщі, Угорщини, куди Україна експортувала в сезоні 2020/21 від 1,2 до 3 тис. тонн ядра в кожну країну. Саме за рахунок зростання цін у країнах ЄС, зокрема в Нідерландах, Румунії, Польщі, Франції, частково пом'якшилося падіння експортної виручки. Також і ціна нелущеного горіха зросла в сезоні 2020/21 у порівнянні з попереднім сезоном, але незначні обсяги постачання не так сильно впливають на результат», — кажуть експерти.

Цього сезону Україна має шанс продавати горіх ще за вищими цінами. За інформацією Каліфорнійської горіхової асоціації, у вересні та жовтні цього року горіхова індустрія Каліфорнії експортувала на 47% менше лущених та на 16% менше горіхів у шкаралупі, ніж у попередньому році.

«З огляду на високий попит з боку європейських країн, які у передноворічний період переживають дефіцит горіха з США через гостру нестачу контейнерів та негоду під час збирання врожаю, в Україні є можливість для зростання поставок якісного сортового горіха, який міг би конкурувати з американським, на один із найпривабливіших експортних ринків за високою ціною. І, можливо, в сезоні 2021/22 Україні вдасться заробити понад $100 млн від експорту горіха», — сказано в повідомленні.

Інтерв'ю
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее
Виробники добрив та аграрії не можуть дійти згоди у питанні справедливого ціноутворення на добрива вітчизняного виробництва. Ця ситуація викликає занепокоєння.

1
0