Спецможливості
Новини

Експерти спростували інформацію про економічні успіхи Криму

06.09.2017
1378
Експерти спростували інформацію про економічні успіхи Криму фото, ілюстрація
І Крим, і Севастополь закінчили рік з великими дефіцитами бюджету

Призначений Росією так званий уряд Криму третій рік заявляє про успіхи економіки півострова. Натомість експерти ставлять під сумнів цифри, озвучені російськими чиновниками, пише propozitsiya.com з посиланням на krymr.com.

«Уряд Криму підвів підсумки розвитку республіки в складі РФ за три роки, в тому числі в порівнянні з останніми роками перебування республіки у складі України... Позитивна динаміка є», - написав у Facebook призначений Росією глава Криму Сергій Аксьонов, посилаючись на результати звіту «Підсумки розвитку Республіки Крим в складі Російської Федерації».

Мінекономрозвитку Криму, порівнявши досягнення минулого року з показниками двох попередніх, видало результат: все хороше зростає, все погане зменшується.

Але не так однозначні оцінки російських і українських експертів.

«І Крим, і Севастополь закінчили рік з великими дефіцитами бюджету», - робить висновок економічний географ, професор Московського державного університету Наталя Зубаревич.

Професор спростовує запевнення російської влади щодо Криму.

«У 2014-му році майже нічого не вироблялося. Звичайно, буде зростання на цьому тлі. Це не коректно. Порівнювати треба, дивитися на те, що було в 2016-му, що в 2017-му», - вказує експерт на прорахунки.

Відповідно до показників звіту, середній заробіток кримчанина за три роки збільшився майже вдвічі: з 10 тис. руб. в 2014 році до 19 тис. руб. в 2016 році (або майже $ 284 за курсом минулого року). Перед російської анексією середня зарплата в Криму становила 2877 грн, або $ 360 за курсом того часу. Тобто за три роки середні доходи кримчан впали на чверть.

При цьому продукти і комунальні послуги дорожчають. Зокрема, влітку 2016 року ціна на газ збільшилася на 10%, а на тепло і гарячу воду - на 15%.

Нинішнє Мінекономрозвитку Криму повідомляє: за три роки рівень безробіття на півострові скоротився в 9 разів. Нібито з 55 тис. безробітних, офіційно зареєстрованих в 2013 році, до кінця 2016 року залишилося тільки 6 тис.

У минулому році в Криму засіяли більше технічних культур. Всього площа полів зросла на 60 тис. га. Але овочів, баштанних і картоплі висадили менше.

Скоротилися і приватні городи. За три роки - на 82 тис. га.

«Дефіцит води - природно, селянські господарства скорочують свої городи. Зараз в Криму зростає те, що не вимагає особливого поливу», - каже політолог із Криму Євгена Горюнова.

У минулому році зменшилось виробництво напоїв, вина та молока. Менше випустили електрообладнання та металевої продукції.

Але російський прем'єр Дмитро Медведєв наполягає на тому, що кримська економіка продовжує зростати: «Відразу ж після повернення півострова до складу Росії ми почали виправляти ситуацію. У заводів з'явилися замовлення і довгострокові контракти. Багато підприємств ми залучаємо до структурних проектів».

Політолог ж вказує на галузь, яка збільшила обсяги виробництва: видобуток корисних копалин зросла на 22%.

«Варварський видобуток будівельних матеріалів зростатиме, тому що буде будуватися траса «Таврида», Керченський міст і так далі. І, відповідно, за рахунок цього «бурхливе» промислове зростання, але це ж не показник промислового зростання: інші галузі економіки, інше виробництво, навпаки, скорочується», - вказує Є. Горюнова.

Іноземні вливання склали десяту частину торішнього кримського бюджету - близько $ 150 млн. Для порівняння: в 2013 році іноземці вклали в Крим більше $ 1,5 млрд.

«Рівень дотаційності бюджету республіки Крим - дві третини. Це трохи краще Дагестану - між Дагестаном і Карачево-Черкесії. А рівень дотаційності Севастополя - понад 50%», - констатує Н. Зубаревич.

За словами аналітиків, найближчим часом кримчани не відчують приріст добробуту. А гроші з російського бюджету швидше підуть на масштабні технічні проекти, ніж на освіту, охорону здоров'я і зарплати.

Ключові слова: Крым, Россия, аннексия

Інтерв'ю
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0