Спецможливості
Новини

Ех, яблучко...

02.11.2011
987
Ех, яблучко... фото, ілюстрація

Виробництво яблук в Україні збільшується з року в рік. Цьому сприяє перехід на нові продуктивні сорти й сучасні технології вирощування в інтенсивних садах.

Виробництво яблук в Україні збільшується з року в рік. Цьому сприяє перехід на нові продуктивні сорти й сучасні технології вирощування в інтенсивних садах.

У зв'язку з цим, хоча яблучну тему й порушували на конференціях "Овочі й фрукти України" та "Комерційне плодоовочівництво в Україні", виникла потреба приділити їй особливу увагу.
І не дивина, що Перша міжнародна конференція "Яблучний бізнес України, Росії й Молдови", яку організував проект "АПК-Інформ: овочі й фрукти", викликала величезний інтерес. У плодоовочевому павільйоні найбільшого в Україні київського оптового ринку "Столичний", який було нещодавно відкрито, зібралося 220 учасників із 12 країн: Білорусі, Бельгії, Великобританії, Німеччини, Голландії, Греції, Італії, Молдови, Польщі, Росії, Чехії й України. Вони представляли всі напрями плодоовочевого бізнесу: селекцію, виробництво, переробку, реалізацію. Крім того, тут були також основні постачальники садивного матеріалу, ЗЗР і добрив, техніки, устаткування для вирощування, зберігання й доробки яблук.
Генеральним спонсором конференції стала компанія "Шоллер Арка Системс" - світовий лідер на ринку обігової пластикової тари. Одним зі спонсорів була компанія "Фіто-Маг", що спеціалізується на технології збереження якості плодоовочевої продукції в разі тривалого зберігання й транспортування.

Наше місце на світовому ринку
Тематично конференцію було поділено на три засідання: "Інвестиційна привабливість і перспективи розвитку ринку яблук в Україні", "Сучасні технології вирощування й переробки яблук", "Технології доробки й зберігання яблук".
Перше засідання відкрила керівник Вінницького фруктового проекту IFC Оксана Вароді. Вона висвітлила тему: "Світовий та європейський ринок яблук: прогнози на поточний сезон і середньострокову перспективу". Дані WAPA (Всесвітня асоціація виробників яблук і груш, - О. Б.) за результатами Prognosfruit 2011.
У 2010 році в Європі було вироблено приблизно 9,6-9,7 млн т яблук. Збільшення виробництва зафіксовано в Австрії, Бельгії, Болгарії, Італії, Португалії й Словенії. В решті країн воно залишилося без змін або спостерігався спад. За прогнозом на нинішній рік, країни Європейського Союзу вироблять близько 10,2 млн т яблук. Якщо порівняти середньорічне виробництво за останні десять років, то 2011 рік опиниться лише на одинадцятому місці. Серед лідерів знову Польща, Італія, Франція, Німеччина й Іспанія.
Якщо простежити динаміку розвитку, то, зважаючи на її циклічність, можна прогнозувати, що наступного року обсяги виробництва зростатимуть (за умови сприятливої погоди). Прогноз урожаю яблук за сортами такий: в Європі на 20% зменшено виробництво сорту Айдаред, а також на 22% - Джонатан і Ред Делішез. Водночас збільшиться виробництво таких сортів, як Кріпс Пінк, Фуджі, Гала й Ред Джонапринц.
Виробництво яблук у Північній півкулі: європейські країни, які не входять у ЄС (Албанія, Білорусь, Боснія, Росія, Сербія, Туреччина, Україна, Хорватія) прогнозують на рівні 6,3 млн т; у США й Канаді - 5,4; в Китаї - 33 млн т. В Україні цей рік за погодними умовами був сприятливим для вирощування яблук, тож очікується прибавка виробництва на 17%, і валовий збір перевищить 1 млн т. А світове виробництво яблук цього року прогнозується на рівні 75 млн тонн.
Зростає й експорт із країн ЄС: цього року він досягне 0,5 млрд євро. Але й обсяг імпорту приблизно такий самий. Основні світові імпортери: Росія, країни ЄС, Єгипет, Мексика, Україна, Індонезія, Канада, США, Арабські Емірати й Казахстан. Основні експортери: країни ЄС, Китай, Чилі, Іран, ПАР, Нова Зеландія, Аргентина, Сербія й Україна.
Втім, як свідчить досвід, прогнози не завжди справджуються. Прикладом може бути динаміка зростання цін на яблучний концентрат. Так, на Prognosfruit 2010 у Києві передбачалося, що ціна цього року зросте до 1300 євро/т. Реально ж вона вже сягає 1800 євро за тонну.
Український
та російський ринки яблук
З величезним інтересом учасники конференції слухали керівника проекту "АПК-Інформ: овочі й фрукти" Тетяну Гетьман, бо її доповідь безпосередньо торкалася теми конференції - "Російський та український ринки яблук: ситуація й перспективи розвитку. Прогноз цін і експорту на сезон 2011-2012".
Україна й Росія - найважливіші гравці на світовому ринку. Росія вже тривалий час є (і може залишатися) найбільшим імпортером цієї продукції. Україна, будучи, насамперед, великим імпортером яблук, водночас належить до країн, де їх виробляють і де зафіксовано один із найшвидших темпів зростання обсягів їхнього виробництва.
Якщо вірити офіційній статистиці, то Росія нині на четвертому, а Україна на сьомому місці в списку найбільших європейських виробників яблук. Попри це, вони й досі є найбільшими імпортерами, тому що споживання зростає досить швидко.
Слід зазначити, що статистика не враховує промислових яблук. А обсяги їхнього виробництва залежать від цінової кон'юнктури ринку. Є певний рівень товарообігу, нижче  за який не вигідно збирати промислові яблука для переробки: в цьому разі обсяги різко зменшуються.
Частка імпортованого відсотка в споживанні - це продовольче споживання без урахування переробки. Ринкова частка і в Україні, і в Росії впродовж останніх п'яти років зростає найшвидше. При цьому торік частка імпорту на ринку України різко зменшилася, адже Україна стала однією з небагатьох країн, де збільшилося виробництво яблук. Водночас у Росії частка імпорту різко зросла. Там зафіксовано істотне падіння виробництва - приблизно в 1,5 раза.
Щодо динаміки виробництва, то і в Україні, і в Росії простежується чітка тенденція: площі скорочуються, виробництво зростає, що свідчить про інтенсифікацію виробництва. Нових дерев насаджують менше, ніж викорчовують старих. Нові сади ефективніші, відповідно, більші й врожаї. Врожайність яблук в Україні за останні десять років зросла вдвічі. За останні п'ять років урожай яблук в Україні фактично подвоївся, при цьому виробничі площі під яблуневими садами поменшали на 15%. Щорічне збільшення виробництва становить приблизно 50-80 тис. т, максимальне забезпечують дрібні й середні господарства. В цьому Україна різниться з Росією.
Що стосується Росії, то тут урожай за останні 10 років зріс в 1,5 раза (без урахування минулого сезону), а площі скоротилися на 10%. Щорічне збільшення виробництва тільки трохи більше, ніж в Україні. Його забезпечують великі й середні виробники. Виробництво більш ризиковане, ніж в Україні. Такі висновки зроблено на підставі опитування, проведеного серед виробників яблук у Росії. Там господарств, які використовують краплинне зрошення, набагато менше, ніж в Україні. Тож, зважаючи на природні катаклізми, які періодично ускладнюють фермерам життя, це значно підвищує ризик виробництва.
Більшість українських і російських виробників не мають сучасних сховищ для яблук. Тобто великий обсяг цієї продукції зберігають не в охолоджуваних сховищах. Загалом, коли зима порівняно м'яка, то таким способом можна сміливо зберігати яблука до березня. На сьогодні, якщо брати весь плодоовочевий сегмент, забезпеченість сховищами яблучників - одна з найвищих.
Період з листопада до березня максимально вдалий для наших виробників, оскільки потім споживання різко зменшується. Основний обсяг яблук українські й російські виробники реалізують за перші чотири місяці від початку сезону. У цей період є можливість за досить високими цінами продати яблука, що не підлягають зберіганню.
З вересня до грудня експортувати яблука найкраще до Росії, тому що діє високе мито для країн, які не є членами СНД. Після січня конкуренція на російському ринку істотно підсилюється, бо там з'являються яблука з Польщі. На сьогодні частка польської продукції становить 30%  усіх імпортованих в Росію яблук.
Максимальна ціна формується в середині літа, але тоді ж і найменший обсяг ринку. Тому під час планування продажів потрібно враховувати не тільки ціну на яблука, а й обсяг ринку. Чому не вигідно продавати яблука влітку? По-перше, це більші витрати на логістику: обсяги продажів менші. По-друге, зовнішня температура повітря досить висока, тож потрібні додаткові витрати на зберігання. Плюс висока конкуренція від країн Південної півкулі.
Експортно-імпортні "кульбіти"
Цікава ситуація з експортом. У Росії його практично немає. Що ж до України, то на нього припадає 10%, а можливо, й більше. Якщо за останні п'ять років імпорт яблук в Україні збільшився майже вдвічі, то експорт - в 16 разів. Але ж ще шість-сім років тому Україна практично не експортувала яблук. За прогнозами, в цьому сезоні, з огляду на зростання внутрішнього виробництва в Україні експорт може перевищити 100 тис. т. А в найближчі три-п'ять років Україна може ввійти в позитивний баланс експорту. Головним експортним ринком залишається Росія.
Цікаво, що експортуючи яблука, Україна одночасно нарощує імпорт. Дивна ситуація: обсяги імпорту зростають, а експорт збільшується ще швидше. Це можна пояснити дуже просто. З 2005 року в Україні постійно зменшується ввізне мито на яблука. Після вступу до СОТ у 2008 році мита на яблука з грудня до квітня взагалі немає. Природно, в цей період в Україні з'являються досить якісні польські яблука. І тоді оптовики та мережі супермаркетів віддають перевагу цій продукції. Крім того, з листопада до грудня (як мінімум) на російському ринку ціна на яблука, в середньому, на 20-25% вища, ніж в Україні. Відповідно, цей канал збуту стає для українських виробників з кожним роком дедалі привабливішим.
Щодо балансу імпорту й експорту яблук у Росії, то тут імпорт збільшується. Експорту практично немає, бо в російських виробників є прекрасна можливість реалізувати свій потенціал на внутрішньому ринку. Якщо український ринок уже в 2009 році відчув перші ознаки насичення, то ринок Росії від насичення далекий. Цього не станеться і в найближчій перспективі. Останні п'ять років імпорт яблук до Росії збільшився в 1,5 раза. Завдяки вільному режиму торгівлі Росія є головним експортним ринком для України. Ми можемо ввозити туди яблука без мита (це стосується й Молдови). У січні-лютому оптові ціни тут приблизно на 20-27% вищі, ніж в Україні.
За прогнозами, в сезоні 2011-2012 рр. виробництво яблук в Україні збільшиться на 6-7%. Оптова ціна знизиться до 6-7 грн. У Росії обсяги виробництва зростуть максимум на 5%, а оптова ціна, можливо, знизиться до 35-40 руб. Головним чинником зростання обсягів виробництва (це стосується й Молдови) у 2011-2012 рр. буде початок плодоношення великої кількості молодих садів.
Таким чином, Україна випереджає Росію у виробництві яблук, а Росія Україну - в реалізації.
Не меншу зацікавленість викликали доповіді про інвестиції в яблучний бізнес, про перспективні й імунні сорти яблук, клубну систему, захист садів від заморозків і граду, про нові техніку, зберігання, доробку й транспортування яблук та канали реалізації цієї продукції.

Олександр Бєлєнький
Фото: Ольга Донець

<

Інтерв'ю
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.