EFSA заявило про токсичність неонікотиноїдів для бджіл
Битва за три активних речовини з групи неонікотиноїдів (імідаклоприд, клотіанідин і тіаметоксам) триває більш як 5 років. Влада ЄС з безпеки харчових продуктів (EFSA) опублікувала звіт, в якому йдеться про те, що ці речовини є реальною загрозою для бджіл. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт відомства.
Опублікований 28 лютого 2018 року звіт EFSA обґрунтував часткову заборону на використання неонікотиноїдів, введену в ЄС в 2013 році. Відповідно до Постанови про заборону Канцелярія була зобов'язана підготувати огляд ряду наукових досліджень про шкідливість цих пестицидів.
Як було оголошено EFSA, останній звіт являє собою огляд понад 700 наукових публікацій з цієї проблематики. На завершення EFSA винесли вердикт: використання імідаклоприду, клотіанідину і тіаметоксаму пов'язано з високим ризиком для популяцій бджіл, тому обмежень на використання цих пестицидів, введених Європейським Союзом в 2013 році, недостатньо.
Держави-члени ЄС будуть голосувати за долю неонікотиноїдів 22 березня 2018 року. Голосування мало відбутися в минулому році, але воно було відкладено через відсутність згоди з цього питання і неодноразового підриву керівних принципів, на підставі яких потрібно було оцінити шкоду неонікотиноїдів для бджіл.
Тим часом EFSA засновує своє рішення на досі не затвердженому реєстраційному документі держав-членів ЄС (Документ про ризики для керівництва по бджолах), який протягом багатьох років не раз критикувався науковцями та компаніями з галузі захисту рослин. Незважаючи на це, в 2018 році EFSA знову вирішила використовувати його для оцінки неонікотиноїдів.
«Ми не згодні з висновками EFSA. Вони засновані виключно на керівних принципах оцінки ризику для бджіл, які не були схвалені державами-членами ЄС через недосяжні вимоги. Незважаючи на це, Єврокомісія вирішила використовувати ці несанкціоновані рекомендації виключно до трьох неонікотиноїдів EFSA. Висновки EFSA також суперечать результатам інших оцінок вчених, зроблених за результатами досліджень, зокрема, в Канаді і США. Вони показують, що фермери можуть безпечно використовувати препарати на основі неонікотиноїдів і не шкодити бджолам», - сказав Адам Копич, директор із зовнішніх зв'язків в Bayer Crop Science.