ЄБРР рекомендує вже зараз починати готувати земельну реформу
Українцям потрібно дати впевненість в тому, що це їхня земля, тому необхідно вже зараз серйозно зайнятися її підготовкою. Про це сказав керуючий директор Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в країнах Східної Європи і Кавказу Франсіс Маліж в інтерв'ю виданню Главком, пише propozitsiya.com.
Також, на його думку, необхідно забезпечити належний розвиток фінансових інструментів для сільського господарства, тому що сьогодні їх не вистачає.
«Це дві необхідні складові - належний ринок землі і відповідні фінансові інструменти. Я думаю, що найкращий шлях зменшити страх - це почати з пілотних проектів. І чому б не почати з продажу хоча б частини державних земель?» - сказав Маліж.
Він зазначив, що в Україні сьогодні 10 млн га землі, і по більшій частині з цієї землі люди не отримують належної плати, так як ці гроші йдуть в інше місце.
«Хтось скаже, що тільки 20% цих земель належним чином зареєстровані в кадастрі. Але 20% від 10 млн га - це 2 млн га. Почніть створювати ринок з цього. А далі частина цих грошей можна буде використовувати для належної реєстрації інших 8 млн га. В процесі цього ви встановите ринкову ціну, зменшите корупцію, підвищите продуктивність сільського господарства. Почнемо з того, що люди побачать, як це працює. І ніхто тоді не буде зазіхати на приватну власність», - пояснює Маліж.
Він також вважає, що для цього потрібно встановити спеціальні правила. Наприклад, необхідно, щоб землі сільгосппризначення залишалися в сільському господарстві, а не використовувалися для спекуляцій (будівництва або ін. призначення). Це важливіше, ніж питання громадянства інвестора або країни походження, відзначає експерт.
«Політичне вікно можливостей коли-небудь відкриється, але якщо ви не будете готові, необхідно буде найняти консультантів - а це 6 місяців. Потім - розробити техніко-економічне обґрунтування, а це ще 6 місяців. Потім - витратити ще півроку на прийняття необхідного закону, а потім вже і вибори, і ми знову нічого не зможемо робити! Так чому б не підготуватися заздалегідь? Ця робота вже ведеться, тому давайте її продовжувати, а почати варто з державної землі », - резюмував Маліж.