Доїльні апарати: спочатку промити, потім дезінфікувати
Проміжна дезінфекція має знищити мікроорганізми в доїльному апараті. На що слід звертати увагу під час проведення цієї гігієнічної операції, показує практичне дослідження німецьких професорів, д-в Мартіна Цірона та Штефана Вьордехоффа, з вищого професійного училища Зост.
Проміжна дезінфекція має знищити мікроорганізми в доїльному апараті. На що слід звертати увагу під час проведення цієї гігієнічної операції, показує практичне дослідження німецьких професорів, д-в Мартіна Цірона та Штефана Вьордехоффа, з вищого професійного училища Зост.
Мікроорганізми мають здатність швидко розмножуватися і поширюватися, діючи як заведена бомба уповільненої дії у виробництві молока. Тільки успішна проміжна дезінфекція доїльних апаратів після кожного доїння заважає перебігу збудників маститу від корови до корови.
Перевірено на практиці
Зазвичай на практиці проміжну дезінфекцію доїльних апаратів проводять шляхом занурювання їх у дезрозчин (або із застосуванням попереднього їхнього споліскування, або без нього), а також шляхом розпилення на них знезаражувального засобу (див. фото праворуч). Для обох процедур здебільшого використовують перооцтову кислоту, позаяк цей засіб не містить шкідливих для тварин та продукції речовин і швидко вбиває мікроби. Однак, як підтвердили досліди, концентрація розчину має становити мінімум 800 ppm, а час обробки — тривати не менше 30 с.
Та чи дотримують цих вимог на практиці? І як слід проводити ефективну проміжну дезінфекцію доїльних апаратів? Це перевірили на базі тваринницького господарства вищого профучилища Зост. Під час дослідження ефективності проміжної дезінфекції проводили занурювання стаканів та аналізували концентрацію діючої речовини.
У якості дезінфекційного засобу використовували Дезінтек Перокс Пульвер (Desintec Peroxx Pulver) фірми «Агравіс» (Agravis), який додавали до однопроцентного робочого розчину таким чином, щоб його концентрація становила 1000 ppm.
Попереднє ополіскування:
з ним чи без нього?
Доїльні апарати після зняття їх із вимені занурювали у робочий розчин і перевіряли концентрацію перооцтової кислоти за допомогою тестових стрічок. По завершенні циклу доїння кожний наступний доїльний апарат занурювали в дезрозчин і знову перевіряли концентрацію діючої речовини. Дослід проводили варіативно: із застосуванням попереднього споліскування доїльного апарата до занурення його в знезаражувальний розчин і без такого споліскування. Для попереднього споліскування молочний шланг від’єднували від апарата та прикріплювали відповідний водяний шланг. Потім його промивали доти, доки з апарата не виходила лише прозора вода.
Результат: без попереднього споліскування апаратів водою концентрація дезрозчину падала нижче порогового (для досягнення задовільної дезінфекції) значення — 800 ppm — уже після занурення в нього двох апаратів (див. графік). За попереднього споліскування, навпаки, концентрація діючої речовини залишалася на належному рівні навіть до занурення десятого апарата.
Підводимо підсумки
Концентрація перооцтової кислоти у розчині має бути мінімум 800 ppm, аби знищити всі мікроби. Практична порада: оптимально — 1000 ppm за тривалості дії 30–60 с.
Попереднє споліскування доїльних апаратів водою — обов’язкове: без нього концентрація діючої речовини вже після дезінфекції другого апарата стає занизькою для досягнення якісного антимікробного знезараження.
За попереднього споліскування доїльних апаратів дезрозчин потрібно замінювати після почергового занурення в нього десяти доїльних апаратів.