Новини
«Доступні кредити 5-7-9%»: держава заборгувала банкам 10 млрд грн
17:00 • Вчора
116
Повільна переорієнтація державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" на підтримку клієнтів, які найбільше потребують фінансової допомоги, знижує її ефективність, йдеться в опублікованому Національним банком "Звіті про фінансову стабільність".
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на LIGA.net.
Через високі витрати по накопиченому портфелю та подальше зростання кредитів річний бюджет програми вичерпався вже у жовтні. Борг перед банками за програмою до кінця року буде близьким до 10 млрд грн, що на 3 млрд грн більше, ніж торік. Це створює додаткову невизначеність для банків та позичальників, які беруть участь у програмі, та уповільнює її роботу, зазначають у НБУ.
У 2024 році в програму кілька разів вносили зміни. У квітні максимальний обсяг кредиту на поповнення оборотних коштів за непріоритетними напрямами знижено з 60 до 5 млн грн на одного позичальника. Зниження максимального розміру кредиту майже не вплинуло на витрати з огляду на невисокий середній розмір позик у межах програми – 3 млн грн.
З листопада парламент повернув обмеження максимальної суми державної допомоги на одного одержувача. Надалі цей обсяг не повинен перевищувати еквівалент 200 000 євро за останні три роки. Обмеження застосовуватимуться до нових кредитів і не поширюватимуться на агровиробників та оборонні компанії. Відновлення обмеження може дещо заощадити бюджет програми.
З грудня банки надають кредити агрокомпаніям у рамках програми лише за умови дотримання екологічних та соціальних (ЕС) стандартів. Тепер банки мають оцінювати ЕС-ризики клієнта під час видачі кредитів. Проєкти та підприємства з високим ризиком не фінансуватимуться взагалі. Надалі ці вимоги будуть поширені й на інші галузі.
«Всі перелічені зміни надалі впливатимуть на динаміку портфеля та доступність програми для потенційних учасників. Однак ключовим пріоритетом залишається ефективне використання доступних коштів та зниження боргу. Для цього потрібно зосередити обмежені ресурси на проєктах, які найбільше потребують підтримки, наприклад інвестиційних», — резюмують у НБУ.
Читайте також
Інтерв'ю
Справжні друзі пізнаються у біді, справжні ґрунтообробні агрегати — під час роботи у важких умовах
Зима і весна цього року порадували аграріїв більшості регіонів України рясними опадами. Є задатки щодо отримання високих урожаїв. Але… На... Подробнее
Висока культура землеробства потребує організованості та злагодженості у виконанні кожного технологічного процесу. А в умовах інтенсивного землеробства всі технологічні операції слід довести до ідеалу, оскільки їхнє виконання є найбільш... Подробнее
Статті