Добрива зі сміття — у Кропивницькому листя не палять
Мешканців Кропивницького просять не палити і не викидати у контейнери листя. Підприємство, яке вивозить у місті відходи, реалізовує пілотний проєкт з окремого збору зелених відходів — це листя і подрібнене гілля.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне Кропивницький.
За спалювати листя та іншого сміття в Кропивницькому штрафують. Це порушення правил благоустрою, сказав начальник інспекції з благоустрою Олександр Брюховецький.
«Палять, в основному, після 20-ї години. За 2020 рік у нас було 12 протоколів за спалювання листя. У минулому році набагато менше — чотири протоколи складені, в цьому поки три. Якщо піймали палія з приватного сектору, від 340 до 1360 гривень штрафу, а якщо піймали на підприємстві — від 850 до 1700 гривень».
У Кропивницькому вивезенням відходів займається підприємство «Екостайл». Привозити листя на сміттєзвалище починають у жовтні, розповідає начальник відділу виробництва Ігор Жмаченко. Той рік тут зібрали понад дві тонни листя, скільки цьогоріч, не рахували.
«Чисте листя, яке ми забираємо у людей, складаємо в кагати. В кагатах листя ферментується близько шести місяців. Після цього ми формуємо його бурти, в які заселяємо каліфорнійського хробака. Основна користь в тому, що ми зменшуємо об’єм листя. Також після переробки листя ми отримуємо біогумус — добриво, яке універсальне. Можна використовувати, як добавку у квіткові рослини, і в зернові».
Брудне листя не перероблюють, говорить начальниця комерційного відділу підприємства «Екостайл» Вікторія Поліщук.
«Листя пакувати треба або в міцні щільні пакети, або в мішки. Зараз «Екостайл» запровадив пілотний проєкт по окремому збору зелених відходів. Запровадили збір в районах Миколаївка, Олексіївка і Некрасівка. В цих районах машина їде окремо, в окремий день і забирає тільки спаковані зелені відходи. Для мешканців, як багатоповерхівок, так і мешканців приватного сектору, нічого не змінилось, вартість така як і була».
У контейнери для сміття листя просять не викидати.
Не можна палити листя, бо це небезпечно для здоров’я, каже речниця Держпродспоживслужби області Альона Притула.
«Під час спалювання однієї тонни у повітря вивільняється близько дев'яти кілограм мікрочастинок диму. До нього входить пил, окис азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Окрім того, у тліючому листі без доступу кисню виділяється бензопірен, який може викликати в людини ракові захворювання. Також при спалювані листя руйнується ґрунтовий покрив та знищуються мікроорганізми, зменшується родючість».