Спецможливості
Новини

До 2030 року кількість вимираючих сіл в Україні може збільшитися до 50%

21.07.2017
2522
До 2030 року кількість вимираючих сіл в Україні може збільшитися до 50% фото, ілюстрація
На початок 2015 року частка населених пунктів, які потенційно перебувають на межі зникнення, становила 27,7%, а до 2030 року вона може вирости і до загрозливих 50%

На початок 2015 року частка населених пунктів, які потенційно перебувають на межі зникнення, становила 27,7%, а до 2030 року вона може вирости і до загрозливих 50%. Про це повідомив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, пише propozitsiya.com з посиланням на AgroPolit.com.

За його словами, щороку з карти країни зникає близько 20 сіл. З початку 90-х загальна їхня кількість зменшилася на 1,5% (або на 427 сіл).

У третини сільських населених пунктів немає суб'єктів аграрного бізнесу, які забезпечують робочі місця. Відповідно зменшується і кількість сільського населення: з 1995 року - майже на 21%. Частка більш багатолюдних сіл, де проживає 500 і більше жителів, скоротилося з 38-39% в 1990-1995 роках до 32% у 2015 році.

Рівень безробіття на селі (за методологією МОП) перевищує відповідний в містах. У 2016 році він становив 10,2% для населення працездатного віку, тоді як в цілому по Україні він склав 9,7%, а в містах - 9,5%. Рівень розвитку соціальної інфраструктури в 11 регіонах України нижче, ніж в середньому по країні.

Заробітна плата в сільському господарстві майже на 30% нижче середньої по економіці.

Крім того, на сільські території негативно впливає антропогенне навантаження і природні фактори: надмірнк - понад 54% земельного фонду - розорювання території, деградація і зниження родючості грунтів, вирубка лісових насаджень, обміління водойм, глобальні зміни клімату тощо.

І все ж, як зазначає Ю. Лупенко, зараз спостерігаються корінні зміни в державній політиці щодо розвитку сільських територій. Значну роль, на його думку, зіграла децентралізація влади (тобто, розширення повноважень місцевих громад), укрупнення місцевих громад, порядок формування місцевих бюджетів тощо.

Нагадаємо, Кабмін затвердив концепцію розвитку сільських територій, реалізація якої забезпечить поліпшення якості життя і економічного благополуччя сільського населення.

У той же час, вчені сформувалися п'ять основних моделей розвитку сільських територій: галузева, перерозподільна, територіальна (або кластерний), селоцентрістская (або селосохраняющая) і змішана.

Інтерв'ю
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее

1
0