Спецможливості
Технології

Де краще вирощувати яблуні – поради фахівців

13.11.2017
8174
Де краще вирощувати яблуні – поради фахівців фото, ілюстрація

Площа найбільш придатних і придатних ґрунтів для вирощування яблуні в Україні становить 15,8 млн. га - це 35,7% від загальної площі сільскогосподарських угідь, з яких Полісся займає до 1%, Лісостеп ― 7,1%, Степ ― 17,7%. Про це розповіла Лариса Юрик, завідувач відділу генетичних ресурсів та селекції плодових культур Дослідної станції помології ім. Л.П. Симиренка НААНУ, під час конференції «Сучасна модель інтенсивного яблуневого саду», передає кореспондент http://propozitsiya.com.

Найбільш «яблучними» регіонами України є Вінницька, Чернівецька області, Прикарпатські райони Івано-Франківської та Львівської областей, південні райони Волинської, Рівненської, Київської областей, центральні райони Чернігівської та Черкаської областей, північно-східні райони Сумської, Луганської, Дніпропетровської та Запорізької областей, Донецька область, південні райони Харківської та Кіровоградської областей, північні райони Миколаївської і Одеської областей. У цих районах вирощування яблуні буде найбільш вигідним.

Фахівець не радить закладати сад на ділянках з рН грунту менше 4,5 і більше 8,0, де залягають глеєві горизонти або сипучі піски ближче 2 м до поверхні грунту, де грунтові води більше одного місяця знаходяться ближче 1,5 м до поверхні, а також на сильнозмитих схилах, важких глинистих грунтах, сипучих пісках, болотних, заболочених, кам’янистих, надміру карбонатних (у метровому шарі понад 6-8% карбонатів кальцію і магнію) грунтах.

Щоб отримати ефективний сад, варто ретельно підходити до вибору як сортів, так і прищеп. Підщепа забезпечує адаптивність насаджень, дає змогу розкрити потенціал саду. Проте ідеальної підщепи не існує, пояснила Л. Юрик: «Найкраще — природний дикий вид».

Для ділянок без зрошення краще підходять сіянцеві підщепи. «Вони генетично неоднорідні і демонструють трохи засильний ріст. Але є й переваги – не вимагають зрошення, бо коріння йде глибоко в грунт. Дерева стійкі, не потребують опори. Підходять для великих площ з обмеженими матеріальними ресурсами», — додала фахівець.

Всього до Реєстру включено 87 сортів з яких 51 вітчизняної селекції, 21 — іноземної, є 14 зареєстрованих клонів іноземних сортів.

За даними Лариси Юрик ТОП-5 найбільш промислово важливих сортів  виглядає так: Голден Делішес, Ренет Симиренка, Флоріна, Айдаред, Слава переможцям.

Щорічно вирощується 15-20% нерайонованих сортів. Найбільш поширені нерайоновані сорти —Гранні Сміт, Голден Делішес Рейндерс, Глостер, Гала Маст, Брейнбурн, Джонаголд, Джонагоред, Лігол, Чемпіон. «Це яблука, що популярні в західних країнах», — пояснила Л. Юрик.

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Ключові слова: яблоня

Інтерв'ю
Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з... Подробнее
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее

1
0