Фахівців Держпроспоживслужби навчать контролювати пестициди
У рамках проекту Твінінг ЄС «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері захисту рослин і здоров’я рослин, пов’язаних інспекцій та лабораторних послуг» фахівці Держпродспоживслужби впродовж 21 місяця вчитимуться у європейців адаптовувати українське законодавство до вимог ЄС. Про це розповіли в Міністерстві аграрної політики та продовольства повідомляє кореспондент propozitsiya.com.
За інформацією постійного радника проекту Твінінг Райвіса Гросбардіса, до проекту залучено 50 експертів з трьох країн (Латвія, Литва та Німеччина). Найбільший імплементатор проекту – Служба захисту рослин Латвії, а також Міністерство сільського господарства Литви. Сукупний бюджет проекту – €2 млн.
Експерти не перебуватимуть постійно в Україні. Їм виділено 1200 робочих днів для безпосередньої роботи. Щотижня Україну відвідуватиме відповідна місія зі спеціалістами. Передбачені візити й української сторони до країн ЄС.
«Проект – добра можливість для України привести свою систему до кращого рівня шляхом запровадження всіх компонентів проекту, що покращить захист здоров’я рослин. Вся система буде оцінюватися і аналізуватися. Це зробить систему ЗЗР більш безпечною», — вважає Р. Гросбардіс.
Щодо гармонізації законодавства, програмою передбачено аналіз чинного законодавства, далі будуть розроблені рекомендації, а також проекти законодавчих актів. «Буде розроблений національний план дій зі сталого використання ЗЗР. Також продумуємо програму багаторічного моніторингу. Сподіваємося профінансувати одну частину цього моніторингу», — додав Р. Гросбардіс.
У рамках кампанії з підвищення поінформованості аграріїв щодо ризиків використання ЗЗР буде проведено шість семінарів. Для інспекторів Держпроспоживслужби передбачено проведення тренінгів, на яких буде підготовлено 100 тренерів. Ще 25 інспекторів буде підготовлено для роботи в міжрегіональних лабораторіях. Ці інструктори зможуть приїхати до Європи, щоб запозичити європейський досвід.
Ще одна зі складових Твінінгу – нарощування лабораторних потужностей. «Ми розробимо рекомендації, щоб підвищити компетентність лабораторій. У програмі братимуть участь 5 лабораторій, одна з яких у Одесі». Одеську лабораторію готуватимуть до міжнародної акредитації, щоб вона могла працювати як референс-лабораторія з аналізу пестицидів за ISO 17025.
Куратором проекту від ЄС визначено директора Державної служби захисту рослин Латвії Крістіна Ліфанова, від України – голову Держпродспоживслужби України Володимира Лапу.
Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com