Що заважає світовим гігантам виробляти сільгосптехніку в Україні?
Відсоток локалізації виробництва в Україні складної сільгосптехніки, починаючи з якого вона офіційно вважається вітчизняною і включається в програми державної підтримки, не стимулює іноземні компанії розміщувати тут виробництво. Про це розповів propozitsiya.com керівник з розвитку ринку компанії «КЛААС Україна» Іван Паламар.
Представники інших іноземних компаній, наприклад, New Holland, теж вважають цей відсоток завищеним. Натомість представники влади, зокрема, заступник міністра агрополітики Ольга Трофімцева, притримуються протилежної думки.
Однак, як додає Іван Паламар, справ не тільки і не стільки у відсотку локалізації. Провідні міжнародні виробники сільгосптехніки відзначають, що помилковим є сам нинішній підхід української влади до цього питання, який на ділі не стимулює їх розміщувати виробництво в Україні. А саме це має на меті український уряд.
Як пояснив Іван Паламар, локалізація передбачає виробництво в Україні певних компонентів сільгосптехніки. І коли транснаціональний виробник тракторів чи комбайнів починає вивчати ситуацію в Україні, він швидко з’ясовує, що по багатьох компонентах тут немає підприємств, які були б здатні їх виготовляти і яким можна було б їх замовити або викупити їх чи випускати деталі спільно.
Більше того, по цілій низці складних компонентів починати виробництво в Україні немає сенсу. «Візьмемо, наприклад, гідравлічні системи. Щоб з’явився сенс їх випускати, потрібно, щоб в Україні існувало виробництво інших видів складної техніки. Випускати їх лише для тієї кількості тракторів, яка потрібна українському ринку, невигідно. А їх виробник сільгосптехніки повинен виробляти самотужки, щоб забезпечити якість відповідного рівня», — пояснив І. Паламар.
Тож він вважає, що для того, щоб провідним світовим виробникам було цікаво випускати сільгосптехніку в Україні, держава має стимулювати не тільки виробництво складних машин з певним, досить високим рівнем локалізації, а й окремо складання техніки та виробництво певних необхідних компонентів, якого на даний момент немає.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com