Спецможливості
Технології

Чим знищити проблемні бур’яни на озимій пшениці

11.04.2012
1947
Чим знищити проблемні бур’яни на озимій пшениці фото, ілюстрація

У зв'язку з нинішніми тенденціями в галузі землеробства, хімічний метод контролювання чисельності бур'янів виходить на перше місце. Оскільки не всі наявні гербіциди, дозволені до використання у посівах озимої пшениці, здатні забезпечити повне вирішення проблеми одно- і двосім'ядольних бур'янів, нами було проведено добір ефективних комбінацій препаратів для охоплення ширшого спектра бур'янів з урахуванням вартості їхньої гектарної норми.

У зв'язку з нинішніми тенденціями в галузі землеробства, хімічний метод контролювання чисельності бур'янів виходить на перше місце. Оскільки не всі наявні гербіциди, дозволені до використання у посівах озимої пшениці, здатні забезпечити повне вирішення проблеми одно- і двосім'ядольних бур'янів, нами було проведено добір ефективних комбінацій препаратів для охоплення ширшого спектра бур'янів з урахуванням вартості їхньої гектарної норми.

С. Танчик, д-р с.-г. наук,
завкафедри землеробства
та гербології,
О. Шпирка, аспірант,
НУБіП України

Основні заходи контролювання чисельності бур'янів у агрофітоценозах - запобіжні та винищувальні. До запобіжних слід віднести правильне чергування культур у сівозміні, що значно зменшує кількість бур'янових рослин у посівах. На жаль, останнім часом із зменшенням обсягу ведення тваринництва значно скоротилися площі кращих попередників озимих зернових, таких як чисті та зайняті пари (однорічні трави, багаторічні бобові трави, кукурудза на зелений корм тощо). При цьому роль сівозміни у формуванні фітосанітарного стану полів зменшилася.
Обробіток грунту як один із основних заходів контролю бур'янів у більшості господарств спрямований на мінімізацію. Це призводить до збільшення засміченості насінням бур'янів верхнього шару грунту і, як наслідок, - до більшого поширення бур'янових рослин.
У зв'язку із зазначеними тенденціями в галузі землеробства, хімічний метод контролювання чисельності бур'янів виходить на перше місце. Оскільки не всі наявні гербіциди, дозволені до використання у посівах озимої пшениці, здатні забезпечити повне вирішення проблеми одно- і двосім'ядольних бур'янів, нами було проведено підбір ефективних комбінацій препаратів для охоплення ширшого спектра бур'янів з урахуванням вартості їхньої гектарної норми.
В агрофітоценозі пшениці озимої на період внесення препаратів переважали такі види бур'янів: грицики звичайні, підмаренник чіпкий, вероніка дібровна, метлюг звичайний, пирій повзучий. Під час проведення обліків забур'яненості на сьомий день після обприскування змін у кількісно-видовому складі бур'янового угруповання не спостерігалося, оскільки дія гербіцидів на цей період ще не проявлялася.

   На 30-й день у контрольному варіанті забур'яненість зросла на 24% порівняно з вихідними даними на початку весняної вегетації. У решті варіантів відбулося зниження загальної кількості бур'янів у посівах. Було відмічено появу бур'янів пізніх ярих видів (просо куряче, гірчак шорсткий), сходи яких з'явилися вже після внесення препаратів. Найкраща протибур'янова ефективність була у препаратів Монітор з Агрітоксом і Монітор з Естероном: зниження забур'яненості сягало від 72 до 78%.
   Останній облік проводили кількісно-ваговим методом, оскільки на кінцевий результат (урожайність культури) більшою мірою впливає маса бур'янів, а не їхня кількість. Бур'яни з добре розвиненим габітусом становлять більшу конкуренцію культурним рослинам за поживний, водний та світловий режим. Відсутність хімічного захисту культури від бур'янів на контрольному варіанті призвела дозначної їхньої присутності у посівах, що в кінцевому результаті спричинило зростання бур'янової маси (379 г/м2) і зниження врожайності пшениці озимої, порівняно з іншими варіантами, де маса бур'янів коливалась від 0,4 до 85 г/м2. Крім того, основну частку бур'янів у варіантах становили бур'яни, сходи яких з'явилися після проходження культурою гербокритичного періоду.
У результаті проведеного досліду було встановлено, що абсолютна відсутність застосування гербіцидів на контрольному варіанті дала змогу отримати врожайність на рівні 3,4 т/га, тоді як проведення обприскування посівів пшениці озимої гербіцидом Монітор та баковими сумішами його з гербіцидами-партнерами дало змогу підвищити її на 2,1-3,1 т/га залежно від комбінації препаратів (табл. 2).
Враховуючи вартість препаратів та зерна, отриманого завдяки їхньому застосуванню, оптимальною для внесення є бакова суміш Монітору - 13 г/га та Гроділу Максі - 90 г/га, які забезпечили оптимальний захист посівів пшениці озимої від бур'янів та отримання найвищого прибутку. 

Інтерв'ю
Нещодавно в Україні з’явилася ще одна громадська організація, що декларує захист інтересів аграріїв — Всеукраїнське об’єднання власників землі. Ця громадська організація вирізняється на фоні цілої низки подібних тим, що ставить за мету... Подробнее
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0