Більшість елеваторів розраховані на два види транспорту, але не розвивають найвигідніший
В Україні 89% або 774 елеватори орієнтовані на доставку автотранспортом. Найбільше їх у Полтавській, Кіровоградській і Вінницькій областях. Але при цьому 77% або 670 елеваторів мають інфраструктуру для залізничного транспорту, здебільшого у Полтавській, Вінницькій і Хмельницькій областях. Таким чином, більша частина елеваторів в Україні здатна приймати вантажі від двох основних видів транспорту, пише propozitsiya.com з посиланням на інформацію BusinessViews.
Також відомо, що 22% або понад 28 млн т всіх автомобільних перевезень пов'язані з продовольством. Найчастіше це транспортування вантажів на елеватори і в морські порти, а також експорт продукції. У свою чергу, більшість сільськогосподарських вантажів складають зернові - близько 40% всіх перевезень.
Вантаж від річкового транспорту можуть приймати лише 53 елеватора. Такий недолік річкових елеваторів є причиною слабкого використання водного транспорту для перевезення зерна. Велика частина таких елеваторів зосереджена уздовж Дніпра і на півдні країни, а найбільший з них - це Світловодський річковий термінал (біля Кременчуга), який може зберігати 94 тис. т зерна.
У той же час, Україні вигідніше доставляти агропродукцію в порт за допомогою річкового транспорту. Відомо, що країна експортує більшу частину агропродукції завдяки морським портам, а в порт вона доставляється в основному за допомогою залізничного і автомобільного транспорту. Але з точки зору витрат на транспортування найбільш вигідним рішенням є річковий транспорт. Якщо Україна буде збільшувати річковий флот і покращувати інфраструктуру, то в майбутньому на доставці продукції в порт можна заощадити $ 125 млн в рік.
Довідка
За даними Держстату, експорт сільгосппродукції в 2016 році склав $15,6 млрд - це на 4,5% більше, ніж у 2015 році. При цьому в минулому році був встановлений новий рекорд з продажу зернових культур - 40,2 млн т.
Головним напрямком для експорту стала Азія, а основними імпортерами - Індія, Єгипет і Китай. Агропродукція в ці країни в основному доставляється за допомогою водного транспорту - capesize, panamax. "По воді" Україна найчастіше торгує з країнами Середземного і Чорного морів: Туреччиною, Італією та Ізраїлем.