Спецможливості
Технології

Хвороби розсади томатів

18.02.2021
14120
Хвороби розсади томатів фото, ілюстрація

Здорова й міцна розсада — запорука майбутнього врожаю. Разом з тим, умо­ви закритого ґрунту мають свою специ­фіку: високі вологість і температура по­вітря, недостатня вентиляція, — а тому вони сприятливі для масового розвитку хвороб і фітофагів упродовж вегетації культури. Втрати від впливу шкідливих організмів становлять у середньому до 30%, а в окремі роки досягають 50%. Основні причини швидкого поширення шкідливих організмів у теплицях та пар­никах — відсутність сівозмін, беззмінне використання ґрунтових і щебеневих суб­стратів, культиваційних споруд, обмеже­ний видовий і сортовий набір культур, штучно створений мікроклімат.

 

Обмежені можливості застосування хімічних засобів захисту сприяють нако­пиченню значної кількості збудників хво­роб, які уражують томати протягом усієї вегетації, що призводить щороку до значних втрат урожаю. Тому одним із найважливіших елементів технології виро­щування томатів у закритому ґрунті є захист рослин від хвороб, збудниками яких є гриби, бактерії та віруси.

Останніми роками спостерігається погіршення фітопатологічної ситуації на тома­тах через поширення та посилення шкід­ливості кореневих гнилей (до 35–45%), фузаріозного в’янення та ін. Нерідко ці хвороби мають епіфітотійний розвиток, унаслідок чого наприкінці вегетації куль­тури випадає від 25 до 50% рослин.

Також посилився розвиток вірусних захворювань. Тому недооцінка можливос­тей розвитку тих чи інших хвороб овочевих пасльонових культур, незалежно від спо­собу їхнього вирощування, може призвес­ти до значних втрат урожаю та погір­шення його якості.

Чорна ніжка (уражена рослина — в центрі)Чорна ніжка — одна з найпоширені­ших хвороб розсади томатів. Спори цього гриба містяться в ґрунті. За надмірного поливу та підвищеної вологості повітря гриб активізується й інфікує стебло в при­кореневій зоні: з’являється оперізуюча чорна пляма. Гриб починає захоплювати кореневу шийку рослини, водночас бло­куючи її живлення через судинну систему стебла. В результаті розсада перестає отримувати достатню кількість поживних речовин і вологи. Поступово сіянці гинуть.

За виявлення чорної ніжки хвору роз­саду тут же видаляють, ґрунт припудрю­ють просіяним попелом і засипають про­жареним річковим піском. Для профілак­тики хвороб розсади томатів слід частіше провітрювати парники, щоб не допускати перевищення оптимальної вологості пові­тря та ґрунту. Важливо стежити за тем­пературним режимом і поливами, намага­ючись вирощувати сіянці в оптимальних для них умовах. Зайва вологість небез­печна як для молодих, так і для дорослих рослин, тому для підстрахування слід сис­тематично підсипати до сіянців невелику кількість річкового піску.

Кореневі гниліКореневі й прикореневі гнилі спри­чинюють, в основному, гриби з родів Pythium і Rhizoctonia. Захворювання ура­жує рослини протягом усього вегетацій­ного періоду. Збудники кореневих гнилей зберігаються в насінні, ґрунті, на рослин­них рештках до шести–восьми років. За ураження рослин збудником Pythium на тканинах у вологих умовах утворюється грибниця білого кольору, а за ризоктоніо­зу — на нижній частині стебла і в пазу­хах листків з’являються коричневі вдав­лені плями, які спочатку покриваються білим нальотом, а пізніше буріють.

Спочатку внаслідок ураження відбу­вається побуріння кореневої шийки та коренів, потім стебло тоншає, сім’ядольні та молоді листки в’януть, рослина гине. На уражених рослинах листки нижніх ярусів в’януть у спекотні години дня, по­ступово вони жовтіють, зав’язь відмирає, плоди недорозвинені. На корінні утво­рюються червоно-бурі виразки, паренхім­на тканина руйнується. Уражені рослини в’януть і засихають. Кореневі гнилі зу­мовлюють зниження врожаю і перед­часну загибель рослин.

Розвитку хвороби сприяють чинни­ки, що послаблюють рослини. Насіння томатів, висіяне в холодний (до 16°C) і перезволожений (понад 80%) ґрунт, дов­го й погано проростає, а інколи загни­ває, перш ніж проросток встигне вийти з насіннєвої оболонки. Більше уражуються патогенами ослаблені сходи, а також глибоко посаджена розсада. Сильно про­являються кореневі гнилі за різких пере­падів температури в теплицях.

 

Септоріоз

Фузаріозне в’янення рослини то­мата спричинюють гриби роду Fusarium. Уражуються рослини в усі фази розвитку. Інфекційний збудник живе як у насінні, так і в ґрунті. Спочатку збудник інфікує коріння, а потім висхідним шляхом піднімається стеблом розсади, й хвороба охоплює всі органи рослини. В результаті коренева система починає гнити й хвора рослина легко витягується із землі, ніби в неї зовсім немає ніякого коріння. Слі­дом починає гнити коренева шийка та стебло. Листки бліднуть і обсипаються. На поперечному розрізі нижньої части­ни стебла ураженої рослини помітно по­темніння судинного кільця. Характерною ознакою фузаріозного в’янення є наяв­ність рожевого нальоту в зоні кореневої шийки. Хвороба частіше уражує сіянці, які погано витримали процес пікіровки, під час якої у них сталися пошкодження кореневої системи.

Розвитку хвороби сприяють чинники, що негативно впливають на загальний стан рослин у закритому ґрунті: різкі ко­ливання температури ґрунту (12–18°C) та підвищення до 27–28°C, наявність нематод у ґрунті, механічні ушкодження, що спричиняють проникнення інфекції через корінці рослин. Джерелами пер­винної інфекції є уражені рослинні решт­ки, на яких гриб веде сапрофітний спосіб життя, склероції, що здатні тривалий час зберігатися в ґрунті та насінні.

Ознаки фузаріозного в’яненняСепторіоз викликає збудник Septoria lycopersici Speg. Захворювання найпо­ширеніше у відкритому ґрунті, але може проявлятися на розсаді в парниках і теплицях у вигляді окремих осередків.

Септоріоз, або біла плямистість, з’являється майже повсюдно, де вирощують томати, особливо в районах із достатнім зволоженням. Проявляється на листках спочатку нижнього ярусу, а пізніше — середнього й верхнього у вигляді дріб­них бурих, пізніше брудно-білих плям із темно-бурою облямівкою.

На стеблах ці плями витягнуті, еліп­соподібні, спочатку темно-бурого кольо­ру, пізніше уражена тканина в центрі плям світлішає, стає ясно-сірою, з вели­кою кількістю темних крапок. На межі між здоровою й ураженою тканинами чітко простежується темно-коричнева облямівка — спочатку широка, а пізніше вона стає дуже вузькою. Ознаки септорі­озу можуть іноді з’являтися й на зелених плодах. Особливо сильно уражуються септоріозом ранні сорти. Уражені листки скручуються, некротизуються та відми­рають. За високих показників вологості повітря та температури хвороба швидко прогресує і призводить до передчасного відмирання як окремих листків, які бурі­ють і опадають, так і цілих кущів.

Гриб уражує переважно томати, мен­шою мірою баклажан. Поширюється під час вегетації рослин пікноспорами, які у вологу погоду виходять із пікнід. На здо­рові листки вони переносяться з одягом, інвентарем.

Інтенсивний розвиток септоріозу від­бувається за температури 20–25°С і від­носної вологості повітря 75–100%. Інкуба­ційний період хвороби, залежно від темпе­ратури повітря, триває протягом 8–14 днів. У період вегетації гриб утворює кілька генерацій пікнідіального спороношення. Інтенсивне відмирання листків і цілих ку­щів відбувається за одночасного розвитку септоріозу й альтернаріозу. Джере­лом інфекції є уражені рослинні рештки, в яких грибниця та пікніди з пікноспора­ми зберігаються протягом декількох ро­ків. Шкідливість хвороби виявляється в передчасному всиханні листків, що, у свою чергу, затримує розвиток рослин.

Плями фітофторозу на листкахЗбудником фітофторозу є гриб Phytophthora infestаns (Mont). Хвороба може проявлятися скрізь, де вирощують тома­ти, але частота й інтенсивність її прояву на території країни нерівномірні. Найпо­ширеніше це захворювання на Поліссі, де щороку воно проявляється у вигляді ура­ження окремих рослин або за інтенсивно­го розвитку — у вигляді епіфітотій, а та­кож на півдні країни, за вирощування культури в умовах зрошення. На томатах розрізняють два види фітофторозу: кар­топляний та південний. Картопляний фі­тофтороз томатів поширений у тих райо­нах, що й фітофтороз на картоплі, тому це той самий гриб.

Південний фітофтороз спричинюють гриби із роду Phytophthora: Ph. parasitica Dast., Ph. capsici Zeon., Ph. cryptogea Peth. et Zaff. та ін. Ці гриби уражують рослини понад 40 різних ботанічних ро­дин, у тому числі перець і баклажани. Південний фітофтороз проявляється пе­реважно в теплицях як на розсаді, так і на дорослих рослинах томатів. Симпто­ми хвороби виявляються на коріннях, стеблах і плодах. На молодих рослинах ознаки хвороби нагадують симптоми чор­ної ніжки, за розвитку якої загнивають коріння й основа стебла. Уражена при­коренева частина стебла потоншується, у місцях ураження утворюються пере­хвати, рослина в’яне й гине.

Джерелом інфекції є уражені рос­линні залишки й насіння, зібране із хво­рих плодів, заражений ґрунт. Збудники хвороби зберігаються у формі ооспор. Протягом вегетації гриби поширюються конідіями (зооспорангіями). У теплицях хвороба сильно розвивається за умов частого дощування рослин і вологості повітря понад 70%. За цих умов майже всі зооспорангії гриба проростають зоо­спорами, завдяки чому інфекційне на­вантаження на рослину зростає в рази. Розвитку хвороби також сприяє ослаблений стан рослин.

Листок з ознаками мозаїкиЗбудником тютюнової мозаїки є ві­рус Tobacco mosaic virus (TMV). Хвороба поширена скрізь, де вирощують томати, але найшкідливіша в закритому ґрунті. Зовнішні ознаки її проявляються на листках у вигляді чергування світло-зелених і жовтувато-зелених ділянок із темно-зеленими ділянками здорової тка­нини. Основне джерело інфекції — ура­жені рослинні рештки та насіння. Шкід­ливість хвороби проявляється в погір­шенні транспірації рослин, затримці їх­нього росту, в’яненні.

Штрихуватість томатів — збудни­ком хвороби є вірус Tomato aspermy virus (TAV). Хвороба поширена в центральних і північних регіонах України як у тепли­цях, так і у відкритому ґрунті. Уражують­ся всі надземні органи рослини. На лист­ках і стеблах хвороба проявляється у вигляді системного некрозу та деформа­ції всіх органів. На листках з’являються червоно-коричнюваті плями неправиль­ної форми, а на стеблах — червоно-коричнюваті штрихи.

Хвороба інтенсивно розвивається за температури 15–20°С, інкубаційний пері­од триває 10–14 днів. За температури по­над 22°С розвиток хвороби сповільнюєть­ся, а за 24°С і більше — припиняється. Вірус штрихуватості томатів може збері­гатися в сухих рештках рослин у ґрунті. Шкідливість штрихуватості полягає в пе­редчасному відмиранні листків, ламкості стебел, відмиранні верхівок рослин.

Слід зауважити, що не завжди в по­гіршенні стану рослин винні хвороби. Якщо в розсади томатів в’яне верхівка, але листя й стебло залишаються чисти­ми, без плям і уражень, то, швидше за все, причина такого стану томатів — по­рушений режим температури або поли­ву. За надмірного поливу погіршується доступ повітря до коріння рослин, оскіль­ки вони постійно перебувають у воді. Не­рідко причиною поганого самопочуття розсади стає протяг. Тож потрібно сте­жити, щоб умови вирощування розсади були сприятливі для неї, адже ослаблені рослини можуть стати легкою здобиччю описаних вище хвороб.

 

Ф. Мельничук, к. с.-г. н., ст. н. с.,

C. Алєксєєва, к. с.-г. н.,

О. Гордієнко, к. с.-г. н.,

ДП «Центральна лабораторія якості води та ґрунтів» ІВПІМ НААН

Журнал «Овочівництво», №2, 2019 р.

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в

1
0