Спецможливості
Новини

Безвіз та сезонні роботи: на полях немає гострого дефіциту робочих рук

27.08.2017
2529
Безвіз та сезонні роботи: на полях немає гострого дефіциту робочих рук фото, ілюстрація
Незважаючи на очікування, в поточному році на полях немає гострого дефіциту робочих рук

На період посіву чи збирання врожаю аграрні компанії змушені збільшувати штат чи не в рази. З відкриттям кордонів ризик браку робочих в Україні багаторазово зріс. Як не крути, а заробіток на європейських полях, навіть з огляду на витрати на проживання та харчування, в кілька разів вище, ніж в Україні. Незважаючи на очікування, в поточному році на полях немає гострого дефіциту робочих рук, пише propozitsiya.com з посиланням на liga.net.

Як правило, фермер зі Швейцарії, Данії чи Німеччини забезпечує заробітчанину житло, а іноді і частково - харчування. В Україні на тих же умовах заробити вдається в три-чотири рази менше.

Незважаючи на очікування, в поточному році на полях немає гострого дефіциту робочих рук.

"З року в рік на поля запрошуємо допомагати одних і тих же людей. Звичайно, хтось виїжджає, хтось навпаки, приїжджає в село, заміщаючи вибулих. Іншої роботи в селі немає, тому дефіцит відчувається не дуже гостро", - розповідає фермер з села Тарасівка Херсонської області Антон Шевчик.

Великий бізнес говорить про те ж. Ситуація з наймом сезонних робітників не змінилася після запровадження безвізу, каже директор по персоналу агрохолдингу HarvEast Лідія Клочан. А їхні заробітчани - це люди, які працюють у господарстві з року в рік.

Про відтік робочих рук з України свідчать дані рекрутингових порталів.

"Попит на сезонних працівників зростає. На нашому сайті в першому півріччі роботодавці розмістили в середньому на 29,3% більше вакансій, ніж за аналогічний період 2016 року. У сільському господарстві кількість зарубіжних вакансій в сезон висадки і збору врожаю майже в три рази вище середнього рівня - 6,69%", - розповідає директор з розвитку сайту по підбору персоналу Work.ua Сергій Марченко.

Проте, до чуток про ажіотажний попит фахівець ставиться скептично. Наприклад, Мінсільгосп Чехії пропонує спростити процедуру дозволу на сезонну роботу для 1500 українців. Якщо враховувати, що кількість зайнятого населення в першому кварталі цього року - 15,9 млн осіб, то ця квота становить всього 0,009% від загальної кількості працюючих українців. Крім того, рівень зайнятості серед населення працездатного віку в Україні складає всього 63,3% і є істотні резерви на випадок, якщо українська економіка продовжить зростання і потребуватиме додаткових робочих рук, - аргументує С. Марченко.

І рекрутери, і роботодавці стверджують, що гострий дефіцит кадрів відчувається перед початком сезону. Щоб заманити і утримати працівників, роботодавці підвищують зарплати. Наприклад, у 2017 році HarvEast підвищив оплату праці сезонним працівникам на 39%.

До європейських розцінок українські роботодавці не дотягують, як би вони вони не старалися. Наприклад, якщо в Україні збирач винограду отримує близько 4 тис. грн/місяць, то збираючи на полі ягоди в Польщі - €1,3-2 тис.

Ключові слова: сезонная работа, АПК

Інтерв'ю
Нова генерація найсучасніших комбайнів TRION від компанії CLAAS представлена в Україні 11-ма моделями, на базі яких можна буквально (як в LEGO) створити зернозбиральний комбайн своєї мрії, під конкретні потреби. Залежно від моделі, нові... Подробнее
    Із кожним роком земельне питання стає все гострішим. Часто-густо законодавчі акти ініціюють і реалізують люди дуже далекі від землі і сільського господарства. Тож 2004 року задля захисту прав власників паїв і подолання корупції та... Подробнее

1
0