Спецвозможности
Агробизнес

Бейо, як Бейо, чого його пробувати

05.07.2022
722
Бейо, як Бейо, чого його пробувати фото, иллюстрация

Війна відчутно вплинула на аграрний бізнес в Україні, особливо на овочевий сектор, адже значна частина «овочевого поясу» країни (Херсонська область та південь Запорізької) опинилися в тимчасовій окупації. Підготуватися до такого було неможливо.

Звісно, ключовими стали проблеми логістики, відсутності доступу до складів та можливість виконання партнерських зобов’язань. Втім, навіть у складних умовах війни, багато компаній все ж змогли налагодити свою роботу. Однією із них є компанія «Бейо Україна», яка, як тільки-но ситуація в країні після шоку перших тижнів військової агресії росії стала більш-менш зрозумілою, зуміла переналаштуватися на роботу в нових умовах і подолати організаційні, логістично-збутові проблеми. Високоякісні гібриди овочевих культур компанії без будь-яких перепон було доставлено фермерам-овочівникам вчасно на посівну. Про свій досвід співробітництва з «Бейо Україна» розповідає Максим Корчак, власник СФГ «КАРМІЛ» (Київська область, Фастівський район, село Триліси).

СФГ «КАРМІЛ» свою історію розпочало 2000 року на 45 га орної землі. Формат господарства – це сімейний бізнес. Хоча воно й створене двома товаришами (я та мій друг Андрій), але вже існує більше 20 років на взаємній довірі. Кожен із нас має свою сферу обов’язків. Взагалі-то ми люди віруючі, маємо багатодітні сім’ї. В Андрія дванадцять дітей, в мене семеро. Тому ми і вибрали такий напрям господарювання (сільське господарство), щоб наші діти завжди мали де працювати і за що жити.

Довгий час успішно господарювали на 45 га землі, але з часом нам стало цього замало, і ми вирішили збільшити свій земельний банк: у 2017 році розширили господарство до 155 га землі. Плануємо впродовж 3–5 років довести свій земельний банк до 200–250 га.

Починали своє господарювання з вирощування зернових культури (висіваємо їх і дотепер). Втім швидко зрозуміли, що на 45 га землі на цих культурах великих статків не отримаєш. Вирішили спробувати ще й овочеві культури. Вперше висіяли овочі 2003 року. Це була капуста на шести гектарах. Висівали її вручну, не мали ані досвіду, ані техніки. Все було наче й добре, однак урожайність отримали занизьку, та й ціна того року була не дуже… Але це був наш перший овочевий досвід. Він нас не злякав, бажання вирощувати овочі не відбив, тож наша овочева історія триває й по сьогодні. Ми за ці роки господарювання на своїх помилках набули колосального досвіду.

80 % площ, відведених у господарстві під буряки, — це гібрид Беттоло F1 — солодкі, красиві привабливі...

На сьогодні під овочевими культурами в господарстві – 30 га землі. Щорічно висіваємо до 20 га столових буряків, від 4 до 8 га капусти та 3–4 га моркви. Гібриди купуємо виключно іноземної селекції, адже це одна з гарантій якості насіння, яке забезпечує хорошу та стабільну врожайність. Тому не дивно, що вже протягом тринадцяти років працюємо із компанією «Бейо Україна», яка представляє в Україні всесвітньовідому селекцію Bejo. За ці роки співпраці між нами склалися чудові дружні відносини. Можливо, ми й не такі великі за площею клієнти для «Бейо», але менеджер компанії обов’язково впродовж сезону нас відвідує та надає кваліфіковані поради. «Бейо» завжди підставить своє плече у складні часи. Так одного року вони надали нам відстрочку по платежам за насіння до майбутнього врожаю. Для нас це було справжнім спасінням! А ще мені подобається те, що компанія організовує цікаві заходи для фермерів-овочівників, на яких завжди можна отримати нові знання та навички.

У нас в господарстві найголовніша овочева культура — це столові буряки. Їхнє вирощування у нас максимально механізовано і нещодавно для них ми побудували сховище. Висіваємо гібриди буряків лише селекції Bejo: на 80 % площі Беттоло F1, решта — гібриди Пабло F1 та Водан F1.

Чому буряки у нас тільки Bejo? По-перше, вони високоврожайні. По-друге, стійкі до хвороб. По-третє, мають дуже привабливий зовнішній вигляд. Але основною ознакою, чому нам подобаються їхні буряки, є високий показник числа Brix (показує концентрацію сахарози у водному розчині, 1 одиниця Brix відповідає 1 граму сахарози в 100 г розчину при 20 °С) іхнього складу. Іншими словами, солодкість буряка. Наприклад, у гібрида Беттолло F1 число Brix дорівнює 10. Це майже максимальний коефіцієнт солодкості. Гібрид дійсно солодкий і саме за це він подобається і нам, і споживачам, які купують його у нас.

Висіваємо гібриди Bejo в ґрунт із нормою 340 тис. насінин/га. Намагаємося суворо дотримуватися цієї норми, адже отримуємо незагущені посіви. І ми геть не боїмося, що наші бурячки не зійдуть! Впевнені в насінні Bejo на всі 100%. Воно завжди має бездоганну схожість та енергію росту, перевірено роками практики.

Норма висіву моркви у господарстві становить 650–700 тис. насінин/га

Доволі довго великі площі в нас займав гіб­рид Пабло F1. За привабливістю (однорідність плодів) йому немає рівних. Форма коренеплодів округла, діаметр 11–15 см, шкірка гладенька, маса, в середньому, 220–450 г. Зовнішнє забарвлення темно-бордового, а внутрішнє — насиченого темно-червоного кольору без світлих радіальних кілець. Пабло F1 досить стійкий до стрілкування та церкоспорозу. Має надзвичайну врожайність — в середньому вона становить 6,5–7,5 кг з квадратного метра. Втім коли в господарстві, перейшли на механізоване вирощування буряків, виникли певні проблеми зі збиранням цього гібриду. Як на нас, Пабло F1 краще збирати вручну. Тому ми перейшли на гібрид Беттоло F1. Хоча від Пабло F1 повністю не відмовилися.

Коренеплоди Беттоло F1 — округлої форми з гладкою поверхнею (хоча не така ідеальна як у Пабло F1). У діаметрі сягає 8–12 см, вага — 130–260 г. Шкірка тонка і щільна, м’якоть темно-бордова, без радіальних кілець, із насиченим смаком і помірною солодкістю. Беттоло F1 має дуже добру врожайність — до 55–60 т/га, і недуже уступає Пабло F1. Найбільшою перевагою гібриду Беттолло F1є висока стійкість проти хвороб. Для нас це великий плюс, адже його ми закладаємо в сховища на зиму. Лежкість буряків відміна.

Гібрид Водан F1 висіваємо для ранніх продажів, адже через 85–90 днів він «готовий». Окрім короткого вегетаційного періоду, це й відмінне зберігання. Коренеплоди округлої форми, однорідні за розміром, м’якоть рівномірного темно-червоного кольору без радіальних кілець, шкірка гладенька. Невеликий листковий апарат і вертикальне розташування листя полегшують збір урожаю.

Ми своєю працею, вирощеною вітамінною продукцією долучаємося до забезпечення продовольчої безпеки держави

По моркві ми теж віддаємо перевагу гібридам Bejo. Багато років підряд висівали гібрид Каскад F1 — середньостиглий гібрид сорту типу шантане. Каскад F1 має коренеплоди конічної форми, з загостреним кінчиком, рівні і гладенькі, інтенсивно-помаранчевого кольору. Середня довжина — 15–20 см, діаметр — 4–6 см. Вага — від 120 до 250 г. Серцевина невеликого розміру, м’якоть смачна і соковита, містить близько 11 мг каротину і 8–8,3% цукру, а також групу корисних мікроелементів і вітамінів. А цьогоріч вирішили спробувати Курасао F1. Це ранньостиглий гібрид сортотипу шантане. Курасао F1 має коренеплід конічної форми із тупим кінчиком, поверхня гладенька. Забарвлення яскраво-помаранчеве, без позеленіння «плеча». Середня довжина коренеплодів 14–16 см. Гібрид стійкий до розтріскування та цвітушності. На наш погляд, Курасао F1 своїм яскравим насиченим кольором коренеплоду буде цікавішій споживачам

Висіваємо моркву переважно в першій декаді квітня. Запитаєте. Як для наших широт, скажете, зарано. Але з огляду на теперішні кліматичні умови, коли все частіше весною опадів не дочекаєшся, такі строки сівби цілком виправдані. Насіння встигає скористатися вологою, що залишилася із зими у ґрунті. Завдяки цьому ми завжди отримуємо чудові сходи, навіть попри дефіцит атмосферних опадів навесні. Висіваємо моркву здебільшого крупної фракції, від 2,2 до 2,4 мм. Таку фракцію легше висівати та вдається завжди досягти запланованої густоти. Жодного року компанія «Бейо» нас не підвела з однорідністю насіння за фракцією та його схожістю. Норма висіву моркви у нас становить 650–700 тис. насінин/га, хоча раніше висівали 850 тис/га. Завдяки меншій густоті морква не так хворіє, має однорідні коренеплоди та кращий товарний вигляд.

На сьогодні під овочевими культурами в господарстві – 30 га землі

Незважаючи на війну (бойові дії від нас були за 40 км), ми вирішили зберегти всі свої овочеві площі. Війна внесла свої корективи лише на посівну площу капусти. Ми не розуміли як воно буде далі. Для капусти потрібні працівники, яких ми наймаємо на сезон.

Як би там не було, держава потребує продовольчої безпеки, у тому числі й по овочах. І ми своєю працею, вирощеною вітамінною продукцією також долучаємося до забезпечення цієї безпеки. Частину нашої продукції ми хочемо передати ЗСУ. Всі ми прекрасно розуміємо, що сьогодні нам потрібно об’єднатися для перемоги!

Попри війну насіння від компанії «Бейо Україна» було поставлено в заплановані строки та на високому рівні. Як завжди, жодних логістичних проблем не виникло.

В нашому господарстві маємо щодо «Бейо» своє гасло: «Бейо як Бейо, чого його пробувати». Чому? Тому що завдяки їхньому насінню наші посіви мають завжди красивий вигляд, високу врожайність, а плоди чудові смакові якості, які подобаються нашим споживачам. Їхні морква та буряки — як українське сало. Скільки б ти його не пробував, воно смачне та не набридає, страви завжди виходять чудовими. Тому навіщо щось пробувати інше…

Сергій Гордієнко, регіональний менеджер компанії «Бейо Україна»:

— Звісно, війна внесла свої корективи у роботу. На сьогодні наявні безліч труднощів, починаючи із дефіциту палива, переміщення людей із однієї території на іншу, тимчасову окупацію… Все це надто ускладнює фермерську діяльність, просто не дає можливості вирощувати овочі. Тож обсяги продажів насіннєвої продукції зменшуються, про це говорять усі учасники ринку. Але є овочівники, які залишилися працювати навіть у прифронтових районах. Проте там велика проблема із доставкою насіння та інших ресурсів. Наша компанія старається доставити свою продукцію без перешкод та у відповідні строки. Доставляємо насіння переважно Новою Поштою. Навіть в активну фазу бойових дій на Півночі нашої країни, насіння за договорами, і не тільки, постачалося фермерам-овочівникам

На сьогодні у Центральному та Західному регіоні ми спостерігаємо зміну структури посівних площ. Фермери, які займалися виключно вирощуванням зернових, виділяють землю для вирощування овочевих культур. Наприклад, в мене є клієнти в Чернігівській та Сумській областях, які безпосередньо займалися зерновими культурами, в цьому році вирішили висіяти «борщовий набір». І таких господарств все більшає. Завдяки їм та таким господарствам, як СФГ «КАРМІЛ ,із овочами на ринку проблем не буде, він буде насичений смачною і корисною продукцією.

В. Полевик  v.polevik@univest-media.com

Ключевые слова: ФГ «КАРМІЛ», Бейо, морква

Интервью
Забота об окружающей среде, сохранении биоразнообразия, улучшении медоносной базы, поддержка государства. Оперирование современными знаниями, организация промышленных пасек и инвестиции в перерабатывающее оборудование. Таким, вполне... Подробнее
В Украине все чаще говорят о смерти аграрной науки, и о неэффективности работы НААН. О возможных вариантах выхода науки из кризиса и о перспективных разработках ученых в интервью propozitsiya.com

1
0