Спецможливості
Новини

Американський досвід відмови від ГМО на користь традиційних культур

22.08.2017
1749
Американський досвід відмови від ГМО на користь традиційних культур фото, ілюстрація

Три роки тому фермер Нейтан Рід з штату Арканзас рахував і перераховував, вносив корективи в розрахунки в свою бізнес-справу, і так багато разів. Але вийти на такий бізнес-план, який витяг би зі збитків ферму, причому по всіх культурах — і по бавовні, і по сої, і по кукурудзі — так і не вдавалося. Все впиралося  у зростаючі ціни на високотехнологічний, ГМО-посівний матеріал. І лише замінивши на частині площ генетично модифіковане насіння традиційним, та ще й включивши у сівозміну покривні культури і перейшовши на технологію mini-till, витрати вдалося знизити настільки, щоб знову почати зводити кінці з кінцями.

У 2005-му, коли почав господарювати самостійно, за бавовну отримував 1,43 $/кг, платив за насіння ГМО-бавовнику з розрахунку 150 $/га, палив бур’яни Раундапом, рослинні залишки взагалі не брав до розрахунку і придбав новий трактор за $120 тис.

У 2017-му реалізує бавовник по 1,65 $/кг, а фермер платить за насіння ГМО-бавовнику по 350 $/га, за насіння покривних культур ще 150 $/га, а за такий самий трактор мусить віддати вже $240 тис.

Коли фермер у 2014-му придбав за $1,2 млн бавовнозбиральну машину, бавовна саме впала в ціні до 1,1 $/кг. Він побачив, якщо нічого не міняти, йому не вибратись із боргової ями. І на 100-гектарній площі повернувся до бавовнику традиційної селекції. Відтоді він постійно збільшував виробничі площі і довів їх до 520 га. З яких він очікує зібрати по 13,6 ц/га зі зрошуваних земель і по 11,3 ц/га з богару.

Нейтан Рід порахував, що, перейшовши з ГМО-бавовнику назад на традиційний, він заощадить 200 $/га. Насіння традиційної селекції обходить йому з розрахунку 62,5–75 $/га, а гербіцид та інсектициди — ще 125 $/га. А зараз фермер намагається заощаджувати всі 250–300 $/га. Для цього він, по-перше, ввів у сівозміну покривну культуру жито, що дало змогу заощаджувати 30–50% поливної води і відчутну частину добрив. По-друге, він перейшов на технологію mini-till, і відмова від глибокої оранки заощадила ще 25–30 $/га.

«Цей фермер загалом витрачає на 250–300 $/га менше на площах під бавовником традиційної селекції порівняно з площами під ГМО-бавовником, але часом він заощаджує ще більше. Він заощаджує завдяки покривним культурам і mini-till, що дали змогу досягти разючих змін у забур’яненості та здоров’ї грунтів. Навесні він завжди напоготові, аби негайно ліквідувати всі прояви бур’янів. Культура традиційної селекції залишає йому дуже мало часу на реагування на появу бур’янів», — говорить агроном із бавовнику Університету шт. Арканзас Білл Робертсон.

Землі фермера — мулисті суглинки — недостатньо структуровані і характеризуються низьким водопроникненням, але вирішити цю проблему покликана покривна культура жита. На поливних землях, де застосовується покривна культура, Білл Робертсон застромляє пробовідбірник у грунт на глибину 30 см і не досягає сухого грунту. На інших фермах фахівець досягає сухого грунту вже на глибині 12,5 см.

Він пояснює, що фермер за допомогою покривної культури не тільки стримує забур’янення на бавовнику традиційної селекції, а й покращує здоров’я грунту.

Фермер ставить за мету вирощувати 12,5 ц/га бавовни традиційної селекції — тоді економічний результат буде не гіршим, ніж якби він вирощував 14,7 ц/га ГМО-бавовни. На його землі досягти врожайності 14,7 ц/га було б важко, зате 12,5 — цілком реально.

«Щоб вижити, потрібно мати високу врожайність. Цей показник у трансгенного і традиційного бавовнику майже однаковий, але з традиційним у комбінації з покривними культурами я заощаджую затрати», — говорить фермер.

Торік він різко збільшив площу під бавовником традиційної селекції — до 800 га, де скрізь вирощує покривну культуру жита. І повністю перейшов на сою традиційної селекції, якою він засіяв 480 га і зібрав на поливі не менше 4,1 т/га, а на богарі — не менше 2,4 т/га. «Роботи додалося, але це дало змогу фермі втриматися на плаву», — говорить Нейтан Рід.

Він вирощує сою традиційної селекції на тих землях, що погірше, у сівозміні з рисом, і отримує преміальну ціну від птахофабрики. «Завдяки цьому я отримую прибуток навіть на богарі, з якого збираю 2,4 т/га. На ГМО-сої я б тільки покривав свої витрати або й взагалі зазнавав збитків», — говорить фермер.

2017-го волога весна і повінь у травні настільки підвищили загрозу розвитку такого злісного у США бур’яну як амарант Палмера, що фермер мусив посіяти ГМ-сою, але всього на чверті загальних площ під цією культурою. Водночас 320 га він так само засіяв соєю традиційної селекції. І ще 260 га — кукурудзою традиційної селекції.

Як свідчить досвід фермера, щоб досягти максимальної економічної ефективності, не обов’язково боротися за максимальну врожайність. «Я не маю нічого проти ГМО, але ж насіння таке дороге. Якщо хтось розглядає варіант повернення до культур традиційної селекції у комплексі з покривними культурами, я б радив не поспішати. Звичайно, є неприємні несподіванки, і вони будуть іще, але це не так критично, якщо витрати на насіння становлять 350 $/га», — резюмує Нейтан Рід.

 

Богдан Малиновський за матеріалами зарубіжної преси

Інтерв'ю
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до

1
0