Спецможливості
Новини

Агролайфхак: захист озимої пшениці взимку

25.10.2017
6803
Агролайфхак: захист озимої пшениці взимку фото, ілюстрація
Найбільший вплив на життєдіяльність озимих культур в період зимівлі надають особливості агротехніки, морозостійкість і погода

Найбільший вплив на життєдіяльність озимих культур у період зимівлі мають особливості агротехніки, морозостійкість і погода. На морозо- і зимостійкість озимої пшениці впливають, зокрема, такі фактори: сортові особливості, стадія розвитку рослин, ступінь їх загартованості, стан грунту та інші, пише propozitsiya.com за матеріалами pni.com.ua.

Загартовування рослин

Часто причиною загибелі рослини є те, що волога, що міститься в клітинах її тканин, замерзає. Крижана кірка, що утворилася на непокритих снігом рослинах, відтягує з них воду і зневоднює протоплазми. Клітини рослини гинуть.

Існує дві фази загартовування рослин. Перша - це природний процес, коли загартовування відбуваються за  сухої, сонячної погоди  протягом 10-12 днів при температурі від 5°С тепла вдень і до 0°С вночі. За цей час рослина накопичує запаси пластичних речовин, цукрів, а також збільшується опір озимих низьких температур.

Друга фаза проходить при температурі 0 - мінус 5°С. При поступовому зниженні температури рослина, втрачаючи воду, підвищує концентрацію клітинного соку. Він підвищує стійкість озимих до низьких температур. В цілому загартовування озимої пшениці триває протягом 18-20 днів.

Озимі також часто вимерзають, коли загартовування перестає діяти. Це трапляється, коли тане сніг і на поверхні грунту встановлюється критично низька температура.

Випрівання

Зимівля озимої пшениці опиняється під загрозою, коли рослини, які знаходяться під шаром снігу, не маючи достатньої кількості світла, починають інтенсивно дихати, відбувається їх вуглеводне виснаження. Озима пшениця уражається сніжної цвіллю. Цей процес називається випрівання. Традиційно це трапляється на початку та в кінці зимового періоду. Також випріває озима пшениця на ранніх строках сівби, або під яку восени внесли надмірну дозу азотних добрив.

Вимокання

Застій води восени або навесні через велику кількість опадів в низинних районах, на глинистих водонепроникних ґрунтах призводить до вимокання озимих. Через обмеженість доступу кисню і надмірну витрату цукрів рослини гинуть. Через 8-10 днів після підтоплення озима пшениця починає жовтіти, а через 12-15 днів - гине. Для попередження вимокання озимої пшениці варто нарізати борозенки, щоб зайва вода могла зійти з посівів. Також варто провести лугування через 4-6 м на глибину 35-45 см.

Коріння важливі

Збільшення обсягу грунту під час замерзання призводить до оголення вузла кущіння, обриву коренів озимої. Уникнути проблеми допоможе ряд агротехнічних заходів, а саме: оранку проводять за 20 днів до посіву, каткують ґрунт до або після посіву. Якщо все це не допомогло, то навесні потрібно прикаткувати грунт кільчастим катком. Високі шанси, що озимі знову укореняться і будуть нормально розвиватися.

Крижана кірка

Часті відлиги, заморозки, різкі перепади температур взимку і навесні призводять до утворення на грунті крижаної кірки. Вона порушує газообмін, обмежує надходження кисню в озимих рослинах. За допомогою голчастих борін можна частково зруйнувати крижану кірку. Також позбутися від неї можна за допомогою розкидання попелу, перегною, торфокрихти або мінеральних добрив.

Інтерв'ю
В успіху спільної праці компанії зазвичай вагома частка належить її очільникові й натхненнику, який зміг згуртувати команду однодумців, націлених на досягнення бажаного результату. Таким є Ярослав Чабанюк — людина, добре знана в широких... Подробнее
ВВП Угорщини в 2016 році зросло на 3,5-5% і вона потрапила в число 7 країн ЄС, чий дефіцит бюджету склав менше 3%. «Україна - одна з найбільших наших сусідніх держав. У 2016 році двосторонні україно

1
0