Агролайфхак: як вберегти виноград від мільді та оїдіуму
Виноград, як інші плодові рослини, можуть вражати різні хвороби. Їх багато, але є дві найпоширеніші - мілдью та оїдіум. Перша вражає листя, а друга грона. Про методи захисту від мільді та оїдіуму розповів виноградар з 25-річним стажем Іван Когут, пише propozitsiya.com з посилання на expres.ua.
"Оїдіум - дуже небезпечна хвороба, адже може знищити частину врожаю, або й весь. Цього року в Україні виникли сприятливі умови для її поширення, адже цей грибок розвивається у спеку. Різкі перепади температури й висока вологість лише пришвидшують розвиток оїдіуму. Хвороба однорічна. Сам грибок живе у грунті й між листковими пазухами". - пояснив виноградар.
Якщо ягода вкривається білим нальотом, схожим на муку, то в результаті її ріст блокується, шкірка не розвивається. При цьому коренева система рослини працює, і через деякий час ягода розтріскується, висихає або починає гнити. Та навіть якщо ягоди ще чисті, перші ознаки хвороби можна помітити на листках. Для цього потрібно взяти один листок і розім'яти його між пальцями. Якщо при цьому ви відчуєте неприємний запах, який нагадує сморід гнилого оселедця, то грибок уже почав розвиватися і недовзі перейде на грона.
За його словами, найчастіше хвороби вражають наступні сорти: "Ізюминка", "Рута", "Аркадія". Але разом із тим є сорти, які стійкі до цієї хвороби. Серед них - "Хрустик", "Катруся", "Ватра" і "Світлина".
Щоб вберегти майбутній врожай, І. Когут радить виноград декілька разів обробити спеціальними препаратами. Щоб їхня дія була ефективнішою, препарати потрібно чергувати. Перше оприскування слід проводити тоді, коли на лозі з'являються три листочки, а наступне, коли виноград відцвіте, а ягоди розвинуться до розміру сірникової головки. Потім ще два рази треба обробляти дерева під час дозрівання, повторюють обробляння через два тижні.
На цей час виноград вже майже дозрів, тому хімічні препарати краще не використовувати. Натомість можна обробити дерева звичайною харчовою содою, вона також припинить розвиток грибка. Розчин готується так: на 10 л води потрібно взяти 100 г соди і покропити цим розчином виноградну лозу. Але якщо ягода вже розтріскалася, то проводити обробку пізно. Такі ягоди треба просто вирізати й викинути, щоб грибок не поширювався.
"Вживати їх можна, для людини цей грибок не шкідливий. Єдине, що варто зробити - добре помити ягоди водою, адже вони будуть дуже неприємними на смак. Звісно, якщо ви обробили рослину хімічним препаратом, то потрібно вичекати певний період після кроплення - мінімум 14 - 20 днів", - пояснив експерт.