Агролайфхак: мінімальний обробіток у картоплярстві. Досвід «Біотех Лтд»
Чимало досвідченних аграріїв дивуються, дізнаючись, що чудові доглянуті поля ТОВ «Біотех Лтд», що в селі Городище поблизу Борисполя, востаннє оралися 2009 року. Із 1200 га, що має господарство в цій локації, орють лише 60 соток кафедрального стаціонару (керівник господарства Анатолій Бикін одночасно завідує кафедрою агрохімії в НУБіП).
Чому невелике як для України за розміром господарство, що розташоване на межі Лісостепу і Полісся, відмовилось від оранки? «Очоливши господарство 1995 року, я з часом почав помічати деградацію грунтів через насичення сівозміни овочевими культурами. Після дощу утворювалась кірка, від якої особливо потерпав ріпак», — розповідає директор «Біотех Лтд» Анатолій Бикін.
Перейти на технологію мінімального обробітку грунту на польових культурах нескладно. Однак «Біотех Лтд» — господарство картоплярське, тож польові культури займають тут якраз приблизно три чверті площ, точно у відповідності до 4-пільної сівозміни, якої вимагає професійне вирощування «другого хліба». Тож під картоплю, для якої слід нагортати гряду периметром 92–96 см, довелося розробляти індивідуальну технологію. Вона об’єднує і вибір попередника, і сидерати, і спеціальні технології удобрення.
Отже, картоплю тут здебільшого вирощують після озимої пшениці, рідше після гороху. Під час жнив проводиться подрібнення і рівномірний розподіл соломи. Заробляючи останню лущильником, одночасно висівають сидерат. Улюблена сидеральна культура керівника господарства — олійна редька. За осінь вона встигає зацвісти. Тоді сидерат подрібнюють і розкидають по поверхні. Потім пускають щілювач із глибиною робочих органів 38–40 см і відстанню між стійками 50 см.
Навесні вносять 200 кг/га д. р. КАС, закривають вологу на глибину 5 см лущильником. Потім пускають ґрунтообробний агрегат, обладнаний бункерами для рідких (РКД) і сипких добрив. Остання операція — посадка з одночасним зонним (не тільки в борозну, але й на визначену глибину) внесенням добрив.
Після переходу на мінімальний обробіток грунту врожайність кукурудзи знизилася на 2 т/га, озимої пшениці — на 1–2 т/га. Вона й досі не відновилася, хоча причиною цього цілком може бути глобальне потепління: наприклад, у червні сезону-2017 кількість опадів ледве перевищила 25% норми.
Водночас А. Бикін відзначає покращення структури грунту: кірки після дощів чи поливів (частина картоплі тут зрошується) вже не утворюються, а горизонтальний стік на полях змінився вертикальним. Тож у западинках, які зустрічаються на кожному колі, вже не кумкають жаби, а підвищені місця не пересихають. Бо за класичної технології обробітку грунту на полях із таким рельєфом неможливо було якісно закрити вологу зубовими боронами через велику різницю в вологості грунту на підвищеннях і в пониженнях.
Найбільше керівник господарства радіє тому, що запаси вологи в грунті навесні вдалося збільшити на 50–60 мм. Це дало змогу підвищити і врожайність, і якість картоплі. Відтак повертатися до оранки в господарстві не збираються.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com