Спецможливості
Новини

Агролайфхак: як аграрії боряться з посухою на полях

19.06.2017
6511
Агролайфхак: як аграрії боряться з посухою на полях фото, ілюстрація
Серед найпоширеніших прийомів боротьби з нестачею вологи – перехід на більш посухостійкі сорти та гібриди, зменшення проходів техніки по полю, а також встановлення зрошення

Проблеми із посухою, які раніше були характерними для південних регіонів держави, сьогодні властиві центральним і навіть західним регіонам. За прогнозами експертів, відсутність дощів може коштувати Україні зниженням валового урожаю зерна на 15-20%. Тому аграрії шукають способи, як вирішити ситуацію з посухою на полях.

Серед найпоширеніших прийомів – перехід на більш посухостійкі сорти та гібриди, зменшення проходів техніки  по полю, а також встановлення зрошення, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.

Низка господарств в умовах екстремальної посухи зорієнтовані на те, аби максимально залишати вологу у грунті.

«Практикуємо ранній посів, після культивації або дискування грунту проводимо боронування або прикочування ґрунту, після посівів теж прикочуємо. Точно такі ж операції виконуємо і восени. Після збирання пшениці або кукурудзи ми відразу дискуємо грунт, щоб дощі добре просочували землю», – ділиться технологією провідний агроном 10 агроцеху агрохолдингу HarvEast Дмитро Концевий.

У господарстві «Прогрес» Запорізької області, як розповів головний інженер Микола Жієнко, чітко дотримуються агротехнологічних прийомів: більше боронують та культивують, за першої нагоди виходять у поле і сіють. Таким чином волога із ґрунту не витрачається марно.

Іще один із можливих варіантів економії води – це вибір більш посухостійких культур. Голова ради директорів компанії KSG Agro Сергій Касьянов розповідає, що хоча весняні заморозки посівів підприємства особливо не торкнулися, але до літньої  спеки на полях ставляться із пересторогою.

«Частина регіону вже не сіє кукурудзу, тому що вона дає низьку врожайність - при 3-4 т/га немає сенсу сіяти. Хтось сіє соняшник, хтось дивиться на сорго, яке дає 4-5 т/га, але вимагає в два рази менше вологи. А його можна використовувати і в кормах, і експортувати. Поки ця культура займає невелику площу, але ми плануємо значно збільшити обсяги. Крім сорго, ми дивимося на тритикале», – говорить підприємець.

Частково через кліматичні зміни аграрії почали звертати увагу на більш пізні гібриди польових культур та на ретельну підготовку ґрунту.

«Виробники усвідомлюють, якщо в одному регіоні гібрид дав добрий результат, то у іншому він може «спрацювати» не так добре. Правильна підготовка ґрунту допоможе і зберегти вологу, і доцільно її використати у «пікові» моменти», – радить керівник відділу маркетингу компанії DuPont Pioneer Сергій Резніченко. Також, на його думку, все залежить від регіону в якому сіють – у центральному та північному регіоні все може вирішувати гібрид та правильна підготовка ґрунту, а у південних – уже не обійтись без зрошення.

У господарстві «Запоріжжя-Агро» на території у 18 тис. га сіють бобові та технічні культури. При цьому розробляють технології під кожну окрему культуру та, за необхідності, коригують її, вибирають адаптовані сорти, використовують енергозберігаючі технології. У планах - встановити зрошувальні системи, орендувати землі на довгий період, щоб мінімізувати ризик, і відведення під орошення значної кількості земель під найприбутковішими культурами.

У тому, що результат врожайності у господарстві після встановлення зрошення можуть перекрити затрати на нього, цілком переконаний директор ТОВ «Нетафім Україна» Сергій Савранський. Він констатує: якщо раніше працювали більше на півдні країни, на Херсонщині та Одещині, то зараз є низка замовлень на Полтавщині, Київщині та Дніпропетровщині. Вартість обладнання, залежно від складності проекту, варіюється – від $1 до 5 тис. /га, але «профіт все одно більший».

Крім зрошення і вибору гібриду виходом із ситуації може стати підбір спеціальних препаратів, які допоможуть рослинам побороти погодний стрес. Так, у ТОВ  СП «Саланг-Агро» почали більше використовувати спеціальні види фунгіцидів, які допомогають рослинам легше переносити погодний фактор. Це дає нам змогу стабільно утримувати показники урожайності 100 ц/га кукурудзи, соняшнику – 37 ц/га, гороху – 50 ц/га.

Інтерв'ю
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 
Коротенька замітка на propozitsiya.com про бажання компанії Nestle купувати в Україні сушені овочі досі утримує абсолютний рекорд переглядів на сайті. Прояснити специфіку цього ринку і застосовуваних тут технологій ми попросили... Подробнее

1
0