Крадіжки - суттєва проблема для АПК, масштаби якої іноді досягають 40%, тому на ринку з'являється все більше рішень у цьому напрямку. Нещодавно ми розповідали про технології RFID - нової автоматизованої паспортної системи радіочастотної ідентифікації, здатної скоротити обсяги крадіжок до 1%. Свої рішення в сфері безпеки в АПК пропонують і агростартапи. Одним з останніх стала система захисту від крадіжок ЗЗР SmartTankо, що стала переможцем конкурсу від Agrohub. Сьогодні ж ми розповімо про використання відеоспостереження для боротьби з розкраданнями на полях.
Система відеоспостереження покликана створити такі умови на виробничому процесі, при яких розкрадання складне й небезпечне. На сільгосппідприємстві є чотири напрямки, за якими можуть відбуватися крадіжки: це урожай, добрива, посівний матеріал і ЗЗР, а також пальне.
Для запобігання крадіжки врожаю відеоспостереження встановлюється на комбайнах, перевантажувачах і зерновозах. Для запобігання крадіжки добрив відеоспостереження встановлюється на тракторах, розкидачах та польових станціях. Для боротьби з крадіжками насіння і ЗЗР відеоспостереження встановлюється на сівалках і обприскувачах, а для боротьби з крадіжками пального - на бензовозах.
Для контролю важливо забезпечити весь ланцюжок - від комбайна до елеватора. Тому, як розповів директор компанії Videohouse, яка має 5-річний досвід встановлення систем відеоспостереження, Володимир Мельничук, відеоспостереження встановлюється на комбайнах, перевантажувачах і елеваторах. Таким чином, при кожній передачі зерна з одного ланцюжка в іншу видно, куди саме воно потрапляє. Такі системи відеоспостереження працюють в комплексі з засобами GPS-моніторингу.
На базах агропромислових підприємств - на складах, зерносховищах, елеваторах - система контролю, як правило, налагоджена добре, і там давно стоїть відеоспостереження.
Але більшість крадіжок відбувається по дорозі в сховище. І ось тут, на полях, як зазначив Володимир Мельничук, існують певні труднощі у встановленні відеоконтролю.
Як відбуваються крадіжки під час жнив? Комбайн за 15 хвилин збирає 10 тонн урожаю. Якщо це, наприклад, соя, яка коштує близько 400 євро/т, і поле в 200 га, то за 15 хвилин комбайн набирає врожаю на 4000 євро, який іноді вивантажується в машину сусіда, що їде поруч. Це неможливо побачити, принаймні, вночі, а під час жнив комбайни працюють цілодобово.
«Ми спробували встановити систему відеоспостереження за вивантаженням шнека», - розповідає В. Мельничук. При цьому відеозапис починався в момент, коли відбувається вивантаження. Справа в тому, що камери відеоспостереження, які використовуються в охоронних системах, реагують на рух: засікла десь рух - почалася зйомка. Але такі камери сприймають будь-яку зміну картинки як рух. Тому на практиці вони працювали весь час, поки рухався комбайн, навіть якщо в полі нічого, крім комбайна, не було. Ось і довелося налаштовувати камеру на інший рух - висування шнека, встановивши механічний датчик даного дії.
В процесі роботи над системою виникли такі проблеми, як автономність роботи, питання передачі і знімання інформації.
З одного боку, була потрібна велика місткість запису. З іншого боку, велика кількість часу на перегляд записів і місця для їх зберігання вимагали обмежити запис тільки тим, що потрібно, щоб оператор і аналітик могли бачити відразу потрібну інформацію, а не дивитися, як комбайн їде по полю.
Адже навіть з урахуванням того, що вивантаження триває 10 хв - 50 вивантажень в день становить 8 годин запису. І це з кожного комбайна. Стандартні відеореєстратори дають змогу прискорити відтворення в 16 разів, але все одно для 50 комбайнів потрібно було 3 аналітики тільки для перегляду відеозаписів. Але Videohouse вдалося знайти програмне забезпечення, яке давало змогу прискорити запис в 256 разів, і 24 години запису можна було переглянути за 6 хвилин.
Інша складність полягала в дорожнечі існуючих рішень. Для транспорту в Європі і США вже були розроблені спеціалізовані системи відеоспостереження для контролю за рухомою технікою - з жорсткими дисками на спеціальних пневмоподушках. «Але така система коштувала десь $ 1000-1200, а нас замовник обмежив показником в $ 500 дол на одиницю техніки», - згадує В. Мельничук.
Також знадобилося багато місця для зберігання: оскільки в полях мобільний зв'язок є не скрізь, а Інтернету немає зовсім, дані доводиться зберігати на накопичувачах. Звичайно, в ідеалі повинна бути автоматична передача даних. Але це можливо, тільки якщо є нормальний Інтернет, можливість аналітики та інтеграція з ERP-системою підприємства. Наприклад, якщо зерновоз приїхав на елеватор, за допомогою спеціальних камер зчитуються його номери, які передаються потім в базу підприємства, яке бачить, що приїхав такий-то борт на вивантаження.
Проблемою став і вибір носія інформації. Жорсткі диски не витримували вібрації. Від неї також розхитувалися роз'єми USB, тому "флешки» також відпадали. Залишилася тільки карти пам'яті. Завдяки тому, що ми записуємо лише те, що необхідно, карти пам'яті в 128 Гб вистачає на 20 днів запису.
Оптимальним рішенням для відеоспостереження стала Full-HD камера (щоб добре бачити картинку і чітко помітити злодія) з кутом огляду 90 ͦ, інфрачервоним підсвічуванням вночі на 25 метрів, завдяки чому чітко видно маркування, і включенням запису висунення вивантажного шнека.
Камера на тракторі встановлюється таким чином, щоб 12-метрова сівалка повністю помістилася, і її було видно від краю до краю. Важлива деталь: розміщується камера всередині кабіни за склом для захисту від бруду.
«Тільки відеоспостереження дає безпосередню 100% -у гарантію контролю розкрадань, і для співробітників це є незаперечним доказом, хто вкрав. Співробітники розуміють, що їх можуть в будь-який момент зловити і в комп'ютері зберігається 20 днів записи всіх їхніх дій. Ми порахували, що якщо за сезон на комбайні відбувається хоч одне «ліве» вивантаження, то система, яка коштує $ 500, окуповується відразу», - підсумовує Володимир Мельничук. І зараз подібна система впроваджується в одній з великих агрокомпаній на рухомий техніці: тракторах, комбайнах, обприскувачах, бензовозах і так званих польових станціях і елеваторах.
Надія Лядецька, n.liadetska@univest-media.com