Агролайфхак: 7 порад від академіка Моргуна як вибрати сорт пшениці
Несприятливі погодні умови: посуха, аномально низький температурний режим, які спостерігалися навесні 2017 року, змушують виробників зерна шукати захист від цих ризиків. Як аграріям вибирати сорти пшениці - радить директор Інституту фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України Володимир Моргун, пише propozitsiya.com з посиланням на infoindustria.com.uа.
1. Важливо звернути увагу на використання сортів з різним вегетаційним періодом, як ранньостиглих, які дозволяють почати жнива на тиждень раніше, так і середньо- пізньостиглих, що зменшує втрати зерна при збиранні від перестою посівів.
2. Якщо міндобрива, засоби захисту, пальне треба щорічно оновлювати, витрачаючи великі гроші, то енергія сорту працює на урожай безкоштовно 4-5 років. Отже, кожен рік можна купити невелику кількість елітного насіння нового сорту, засівати 150 га і таким чином постійно здійснювати сортооновлення.
Намагайтеся регулярно оновлювати сорти. Тільки за рахунок їх генетичного потенціалу можна досягти підвищення врожайності на 10-20 ц/га. Я за те, щоб держава відновила програму часткового відшкодування вартості елітного насіння. Через відсутність цього механізму більшість господарств стали сіяти чим попало, прирікаючи себе на великі збитки, і, таким чином, заганяючи себе в глухий кут.
3. Не шукайте сорти поза державного реєстру, не експериментуйте з одним сортом на великих посівних площах, не захоплюйтеся західноєвропейськими сортами, бо вони не адаптовані до грунтово-кліматичних умов України. Їхній головний недолік - нестабільність врожаю за роками, відсутність екологічної пластичності, вони можуть дати хороший результат тільки у вузькій екологічній ніші, завдяки інтенсивним витратним технологіям.
4. Треба застосовувати активну схему впровадження нових сортів, яка полягає в прямих зв'язках господарства з науково-дослідними установами. Слід ліквідувати практику використання в одній області великої кількості сортів, скажімо, 70-90. При таких умовах неможливо якісне насінництво. Варто зупинитися на 5-6 сортах, які найкраще підходять до грунтово-кліматичних умов певного регіону.
5. Дуже важливо оптимізувати структуру посівних площ, витримувати оптимальні терміни посіву, впроваджувати вологозберігаючі технології, повернути на поля гній, заборонити спалювання соломи на полях або в теплових котлах, використовувати сучасні технології листкового підживлення рослин.
6. Серйозна перешкода для збільшення врожайності пшениці - пізні попередники - соняшник і кукурудза. Через перенесення термінів посіву за межі оптимальних аграрії дуже часто змушені сіяти пшеницю в листопаді, в результаті цього озимі або не встигають зійти або входять в зиму, не встигнувши розкущення. Щорічно такі посіви досягають 1,2 млн га або більше 20%. Пізні посіви приносять істотні економічні втрати, загальний недобір врожаю становить 10-20 ц/га. А при пізніх посівах та ще й поганих попередників - 20-30 ц/га.
За англійською технологією потенціал врожаю визначається перед входом в зиму, якщо вийшли на поле і бачите суцільний зелений килим - є урожайний початок, а якщо бачите землю крізь шильця, це втрачені можливості. Тому, визначаючи рентабельність соняшнику, треба враховувати збитки, які він приносить при недоборі врожаю пшениці.
7. Чи можемо ми успішно конкурувати на ринках, якщо всі складові технології імпортозалежні: насіння, добрива, ЗЗР, техніка? Зокрема щорічно імпортується на мільярди гривень насіння. З огляду на самодостатність національних сортових ресурсів, використовуючи досвід ЄС і США, необхідно уряду ввести квоти на реєстрацію сортів іноземної селекції і ввезення відповідного насіння.