Спецможливості
Новини

Агробізнес України: чи все гаразд?

15.05.2013
598
Агробізнес України:  чи все гаразд? фото, ілюстрація

З 12 по 14 березня в Києві пройшов П’ятий міжнародний форум Інституту ім. Адама Сміта «Агробізнес України». Мета цього заходу — дати уявлення потенційним (насамперед, іноземним) інвесторам про аграрний сектор України.

З 12 по 14 березня в Києві пройшов П’ятий міжнародний форум Інституту ім. Адама Сміта «Агробізнес України». Мета цього заходу — дати уявлення потенційним (насамперед, іноземним) інвесторам про аграрний сектор України.

Ю. Ми­хай­лов
propozitsiya@univest-media.com

«Яко­го біса йо­го по­нес­ло на цю га­ле­ру?»
(Ж.-Б. Мольєр. Міща­нин-шлях­тич)
Зро­зуміло, що без ман­т­ри «на­се­лен­ня та йо­го до­б­ро­бут у світі зро­с­та­ють, відповідно, зро­с­та­ють і ціни на харчі, а то­му їх не­обхідно ви­роб­ля­ти більше, і Ук­раїні тут на­ле­жить провідна роль» на­разі жод­ний захід в аг­робізнесі не об­хо­дить­ся. На­ве­ду тільки ко­ро­тень­кий пе­релік до­повідачів, які не прой­ш­ли повз це, ук­рай сумнівне, твер­д­жен­ня: Во­ло­ди­мир Осад­чук (Noble Resources Ukraine), Алан Бу­ль­он (Informa Agra), Джон Шмор­гун (Harmelia), Юрій Да­ви­дов (Creative Group), Джо­на­тан Шо­хем (не­за­леж­ний аг­рар­ний ек­с­перт), Ле­онід Ко­за­чен­ко (Ук­раїнська аг­рар­на кон­фе­де­рація).
З аль­тер­на­тив­ною дум­кою («харчів ви­с­та­чає і ви­с­та­ча­ти­ме») ви­с­ту­пив Юрій За­став­ний (Bunge), але про йо­го до­по­відь роз­повім тро­хи далі.
У ви­с­ту­пах пре­зи­ден­та Ук­раїнської аг­рар­ної кон­фе­де­рації та Ра­ди під­приєм­ців при Кабінеті Міністрів Ук­раїни (якій не­що­дав­но ви­пов­ни­ло­ся 20 років) Ле­оніда Ко­за­чен­ка постійно зву­чать дві те­зи: Ук­раїна — це «хлібний ко­шик Єв­ро­пи», для роз­крит­тя по­тенціалу аг­рар­но­го сек­то­ру Ук­раїни не­обхідні інве­с­тиції у 70 млрд дол. США.
Влас­не, про­го­ло­шен­ня Ук­раїни «хліб­ним ко­ши­ком Євро­пи» — чер­го­вий міф, що тішить са­мо­люб­ст­во ук­раїнців (так са­мо, як і міф, що вся західна циві­лізація по­хо­дить із Трипілля під Киє­вом). На­справді, у Ста­ро­дав­нь­о­му світі «жит­ни­цею світу» був Єги­пет, а Римсь­кої імперії — ще й Си­цилія. Зре­ш­тою, Ле­онід Ко­за­чен­ко й сам виз­нав, що «Ук­раїна — хлібний ко­шик Євро­пи» є мі­фом, навівши кар­ту по­ста­вок ук­раїн­сь­ко­го збіжжя: Ук­раїна є «хлібним ко­ши­ком» ко­­лиш­ньої Оттомансь­кої імперії.
Ну, а що­до інве­с­тицій у 70 млрд дол., то тут — як у то­му анек­доті про сло­на, який мо­же з’їсти тон­ну яб­лук, але хто ж йо­му їх дасть?
До речі, Ле­онід Ко­за­чен­ко на під­твер­д­­жен­ня інве­с­тиційної при­ваб­ли­вос­ті Ук­раїни навів та­кий графік (дивись рисунок).
Справді, сільське гос­по­дар­ст­во ви­гля­дає якось си­рот­ли­во. Але да­вай­те пе­ре­бу­дуємо цей графік із ку­му­ля­тив­них сум в інве­с­тиції за ро­ка­ми.
Ось ре­аль­на кар­ти­на за­галь­ної інве­с­тиційної при­ваб­ли­вості Ук­раїни,  млн дол.:

А це — фак­тич­на візу­алізація інве­с­тиційної при­ваб­ли­вості аг­рар­но­го сек­то­ру Ук­раїни, млн дол.:

Так що ман­т­ра «сільське гос­по­дар­ст­во Ук­раїни є інве­с­тиційно при­ваб­ли­вим» — ще один міф.

«Се­анс чор­ної магії
з по­вним її ви­к­рит­тям»
(М. Бул­га­ков. Май­стер і Мар­га­ри­та)
На Фо­румі бу­ло ви­к­ри­то та роз­вінча­но цілу низ­ку ста­лих міфів. Поч­не­мо із міфу про брак харчів. Тут «ви­к­ри­ва­чем» став Юрій За­став­ний із ком­панії «Бун­ге».
От­же, з 1960 по 2010 р. на­се­лен­ня Землі зрос­ло від 3 до 7 млрд (се­ред­ній темп зро­с­тан­ня — 1,71%). До 2050 р. на­се­лен­ня пла­не­ти зро­с­те ще на 2 млрд, але темп зро­с­тан­ня бу­де втричі мен­­шим — 0,6%. Вод­но­час із 1960 по 2010 р. уро­жайність зро­с­та­ла ви­пе­ре­д­жаль­ни­ми тем­па­ми — 1,84%/рік і про­дов­жу­ва­ти­ме зро­ста­ти за­в­дя­ки, пер­шо­чер­го­во, до­сяг­нен­ням на­уки.
Хар­чові упо­до­бан­ня зро­с­та­ю­чо­го се­ред­нь­о­го кла­су в країнах, що роз­ви­ва­ють­ся, зміню­ють­ся: лю­ди спо­жи­ва­ють більше м’яса, мо­ло­ка та пше­ниці. Про­те вже те­пер спо­жи­ван­ня ка­лорій у Ки­таї ста­но­вить 93% відповідно­го по­каз­ни­ка в ЄС, США, Японії. А спо­жи­ван­ня білка в Ки­таї на од­ну осо­бу вже нині — 88% по­каз­ни­ка йо­го спо­жи­ван­ня в тих са­мих країнах. Тоб­то ки­тайсь­кий по­тенціал зро­с­тан­ня спо­жи­ван­ня харчів ви­чер­пав­ся.
(Є, прав­да, ще Індія, але там спе­кот­ніший клімат, і стільки ка­лорій, як у «хо­лод­них» країнах, індійцям не потрібно. До­дам до цьо­го, що ба­жан­ня хар­чу­ва­ти­ся, як у роз­ви­не­них країнах, при­зве­де до спле­с­ку сер­це­во-су­дин­них за­­хво­рю­вань із відповідни­ми на­­слідка­ми як для влас­не їдців, так і для по­тре­би країн у хар­чах у ціло­му. — Ю. М.)
От­же, про­бле­ма — не в бра­ку харчів, а в бра­ку гро­шей у го­лод­них для їхньо­го прид­бан­ня. (І для її вирішен­ня тре­ба пра­цю­ва­ти в поті чо­ла сво­го, а не ви­ле­жу­ва­ти­ся під паль­ма­ми, че­ка­ю­чи на чер­го­ву порцію дар­мо­вих харчів від ФАО, та не зай­ма­ти­ся ко­хан­ням до не­стя­ми, ще далі збільшу­ю­чи кількість дар­моїдів. — Ю. М.)
Ще два гло­бальні міфи розвінчав не­за­леж­ний аг­рар­ний ек­с­перт Джо­на­тан Шо­хем. Пер­ший міф сто­сується ГМО — те­ми, що вже ста­ла тра­диційною «жа­хал­­кою» політиків-мер­зот­ників.
Але «со­ба­ка бре­ше, а ка­ра­ван су­не далі»: площі під ГМО у світі зро­с­та­ють на 10 млн га/рік, 80% сої в світі — це ГМО, так са­мо як і 35% ку­ку­руд­зи та 30% ріпа­ку. Повністю роз­ши­ф­ро­ва­но ге­ном 20 куль­тур, і вартість та­ких дослід­жень стрімко па­дає.
Інший міф — це аль­тер­на­тив­на «зе­ле­на» енер­ге­ти­ка. Тут си­ту­ація та­ка: ви­роб­ництво біопа­лив до­сяг­ло сво­го піку.
При­чин цьо­го кілька:
1. Усвідо­млен­ня то­го, що еко­логічна шко­да від біопа­лив на­ба­га­то пе­ре­ви­щує ко­ристь від них.
2. Ви­роб­ництво і ви­ко­ри­с­тан­ня біо­па­лив (особ­ли­во ета­но­лу) є еко­номічно не­вигідним порівня­но з тра­диційни­ми наф­то­про­дук­та­ми.
3. США відмо­ви­ли­ся від по­даль­шо­го збільшен­ня ви­роб­ництва біопа­лив (особ­­ли­во ета­но­лу)
4. ЄС уже пе­ре­гля­нув свої цілі що­до впро­ва­д­жен­ня біопа­лив у бік істотного змен­шен­ня їхньої ча­ст­ки (від 10 до 5%).
5. Ета­нол із це­лю­ло­зи не­ефек­тив­ний і не­еко­номічний.
(А в Ук­раїні взя­то курс на збільшен­ня ви­роб­ництва біопа­лив, зо­к­ре­ма та­кої яв­ної дурні, як ета­нол із цу­к­ру. — Ю.М.)
Пе­рейдімо до розвінчан­ня міфу сто­сов­но зро­с­та­ю­чої ролі Ук­раїни в за­без­пе­ченні світу хар­ча­ми. Вже базіка­ють про се­редні щорічні вро­жаї зер­на в Ук­раї­ні в 70, а то й 100 млн т. А нар­деп Віктор Бон­дар ка­же, що й 160 млн — ціл­ком ре­аль­но (але про це — ниж­че).
Ви­яв­ляється, що все це — про­сто фан­тазії. І про­тве­рез­ним фак­то­ром тут є ба­наль­на при­чи­на: в Ук­раїні за кілька років не бу­де чим те зер­но во­зи­ти та де йо­го зберіга­ти. На це звер­нув ува­гу еко­номіст інве­с­тиційно­го цен­т­ру ФАО Дми­т­ро При­ходь­ко.
За очіку­ва­но­го ви­роб­ництва 55 млн т зер­на в 2016 р. не­ста­ча по­туж­но­с­тей зі зберіган­ня йо­го та насіння олійних мо­же ста­но­ви­ти 15 млн т (втра­ти — 3,6 млрд дол. США). Не рай­дуж­на і кар­ти­на із за­без­пе­чен­ням зер­но­вої га­лузі Ук­раїни ва­го­на­ми-зер­но­во­за­ми. Що­­­ро­ку з ла­ду ви­бу­ває 1,5 тис. ва­­гонів-зер­но­возів, а оскільки Укр­залізни­ця за­­ку­по­ву­ва­ти нові пе­ревізні по­туж­ності у най­б­лижчі п’ять років не зби­рається, то…
А при­ватні підприємці теж не па­ла­ють ба­жан­ням ку­пу­ва­ти ва­го­ни-зер­но­­во­зи: во­но, бач­те, до­ро­го — один ва­гон ко­ш­тує 80 тис. дол., тож не­хай дер­жа­ва цим пе­рей­мається. А за вро­жаю 90 млн т потрібно бу­де ма­ти 15 тис. ва­гонів-зер­но­возів, яких за один рік не ви­­готовиш.
Пе­ре­хо­ди­мо до зе­­мель­­них відно­син.
Нищівний аналіз ни­­ніш­ньо­го ста­ну зе­мель­ної ре­­фор­­­­­ми зро­бив Ми­ко­ла Ор­лов (юри­дич­на ком­па­нія ОМР):
   Не­до­лу­га при­ва­ти­зація землі по­ро­ди­ла: клап­ти­кові зе­­мель­­ні ма­си­ви, від­сутність мож­ли­вості ку­пи­ти її та інве­с­ту­ва­ти в зем­лю, збільшен­ня вар­тості ад­мі­ністру­ван­ня зе­­мель­них банків.
   Із кож­ним ро­ком ці про­бле­ми ли­ше по­си­лю­ють­ся!
   У се­ред­нь­о­му по Ук­раїні 30–40% до­го­ворів орен­ди землі мо­жуть бу­ти виз­нані недійсни­ми.
   Єди­не, чим мо­жуть по­хва­ли­ти­ся дер­жавні ор­га­ни, — безкінечні ре­фор­ми в зе­­мельній та аг­рарній сфе­рах. На­при­клад, до­нині не функціону­ють зе­мельні аукціони, за­про­ва­д­жені ще 2008 р.!
   Із 2008 р. відтерміно­вується про­даж зе­мель с.-г. при­зна­чен­ня.
   Усі зміни, які пла­ну­ва­ли або про­во­ди­ли, бу­ли: «спон­тан­ни­ми», за­про­ва­д­же­ни­ми «сьо­годні на вчо­ра», аб­со­лют­но не вра­хо­ву­ва­ли інте­ре­си аг­робізне­су, не су­про­во­д­жу­ва­ли­ся і не су­про­во­д­жу­ють­ся роз’яс­нен­ня­ми дер­жор­ганів, по­­с­тійно погіршу­ва­ли си­­ту­ацію в аг­робізнесі.
Вис­но­вок, який зро­бив Ми­ко­ла Ор­лов, цілком відповідає од­но­му з вис­нов­ків із за­ко­ну Мерфі: як­що ваші спра­ви йдуть по­га­но, най­б­лиж­чим ча­сом во­ни підуть ще гірше:
   все мо­же бу­ти знач­но гірше (або про що го­во­рять у влад­них ко­ри­до­рах);
   об­ме­жен­ня що­до розміру зе­мель­но­го бан­ку аг­ро­хол­дингів;
   націоналізація землі (шля­хом ви­ку­пу або віднос­но чес­но­го відби­ран­ня);
   ска­су­ван­ня по­дат­ко­вих пільг;
   ре­гу­ля­тор­ний ко­лапс (а чо­му б не зму­­си­ти всіх зу­пи­ни­ти будь-який об­­ро­біток без про­ектів сівозмін?).
До­дав фарб цій за­ма­ль­овці Дми­т­ро Фе­до­рук із ком­панії Clifford Chance:
   що більшим є зе­мель­ний банк, то важ­че ним уп­рав­ля­ти;
   ком­панії ча­с­то не є вер­ти­каль­но інте­г­ро­ва­ни­ми, оскільки зро­с­тан­ня до­ся­га­ло­ся прид­бан­ням не­ве­ли­ких і се­редніх ком­паній, ос­нов­ни­ми ак­ти­вами яких є пра­ва орен­ди;
   у ре­зуль­таті цьо­го ви­ни­ка­ють значні фінан­сові та ча­сові ви­т­ра­ти на уп­рав­ління чис­лен­ни­ми дрібни­ми ком­панія­ми, які, до то­го ж, ча­с­то за­­реєст­ро­вані в різних адміністра­тив­них рай­о­нах;
   важ­ко кон­соліду­ва­ти не­ве­ликі ком­па­нії, що во­лодіють пра­ва­ми орен­ди, оскільки це по­тре­бує пе­ре­реєстрації до­го­ворів орен­ди з но­вою ком­панією, ко­т­ра стає пра­во­на­с­туп­ни­ком не­ве­ли­ких ком­паній.
Ну, й на­решті — роз­він­чан­ня міфів про інве­с­ти­ційну при­ваб­ливість аг­­рар­но­го сек­то­ру Ук­раїни: те­­­­ма тісно пов’я­за­на з ри­зи­ка­ми в аг­рарній сфері, роз­вит­ком ла­ти­фундій та «про­зо­рою» дер­жав­ною аг­рар­ною політи­кою.

«Ти­таніки»
аг­рар­но­го сек­то­ру Ук­раїни
Пер­ший день Фо­ру­му був спеціаль­но при­свя­че­ний темі «Ри­зик-ме­недж­мент в аг­робізнесі». Як гар­но зву­чить: «ри­зик-ме­недж­мент»! Щось та­ке ви­бу­хо­ве, оп­ти­містич­не. А на­справді термін «ри­зик-ме­недж­мент» про­сто оз­на­чає: «як не вско­чи­ти в ха­ле­пу».
Аж ви­яв­ляється, що ри­зи­ки в на­шо­му аг­рар­но­му сек­торі як­раз і пов’язані з роз­вит­ком ла­ти­фундій, які гор­до­ви­то на­зи­ва­ють се­бе «аг­ро­хол­дин­га­ми». Але я ніяк не збаг­ну, чо­му во­ни на­зи­ва­ють­ся до то­го ще й ук­раїнськи­ми, як­що пе­ре­важ­на більшість із них є кіпрськи­ми, люк­сем­бурзь­ки­ми, австрій­ськи­ми, ні­­дер­­­ландсь­ки­ми та бри­тансь­ки­ми (острів Мен)?
І не­зва­жа­ю­чи на свої за­па­мо­роч­ливі розміри (сотні ти­сяч гек­тарів), наші ла­ти­фун­ди­с­ти є яки­мись фінан­со­во вбо­ги­ми.
Джон Шмор­гун навів та­ку ста­ти­с­ти­ку: за­галь­на капі­та­лі­за­ція 13 ук­раїнських ком­паній, обіг акцій яких на фінан­со­вих май­дан­чи­ках Євро­пи су­куп­но ста­но­вить… аж 6 млрд дол. (!). У 2011 р. на IPO вий­ш­ли п’ять ук­раїнських аг­­­рар­них ком­паній, які ви­тяг­ли з іно­зем­них інве­с­торів аж 140 млн дол. «По­пу­ляр­ність» ук­ра­їнських ком­па­ній на євро­пейсь­ких фон­до­вих біржах є настільки «ви­со­кою», що в 2012 р. жод­на но­ва ук­раїнська аг­рар­на ком­панія там не з’яви­ла­ся.
Ну й що яв­ля­ють со­бою наші аг­ро­хол­дин­ги з точ­ки зо­ру ефек­тив­ності? На це пи­тан­ня відповів Єнс Бру­но з ком­па­нії Grain Alliance.
   Ве­ликі при­ватні гос­по­дар­ст­ва є від­нос­но но­вим яви­щем на землі.
   Хо­роші пер­спек­ти­ви, але по­гані ре­зуль­та­ти.
   Відсутність міжна­род­но­го досвіду: ме­то­ди уп­равління ве­ли­ки­ми євро­пейсь­ки­ми чи аме­ри­кансь­ки­ми фер­ма­ми не пра­цю­ють.
   Швид­ке роз­ши­рен­ня — втра­та кон­т­ро­лю.
   Ге­о­графічна ди­вер­сифікація — втра­та кон­тро­лю.
   Не­роз­ви­неність інфра­с­т­рук­ту­ри ін­­фор­­­маційних тех­но­логій і відсутність ква­ліфіко­ва­ної ро­бо­чої си­ли (в то­му чис­лі бух­гал­терів та аналітиків) у сіль­ських рай­о­нах.
   Відсутність струк­ту­ро­ва­ної і своєчас­ної інфор­мації: уп­­рав­ління відбу­вається «пост-фак­тум».
   Тільки од­на точ­ка кон­тро­лю і ча­с­то — у формі пе­ревірок.
Так от, ри­зик-ме­недж­мент як­раз і має на меті при­наймні пом’як­ши­ти вплив цих фак­торів, хо­ча, зре­ш­тою, ре­ко­мен­дації, що їх оп­ри­люд­ни­ли «ек­с­пер­ти», бу­ли на кшталт: «як­що вто­пиш­ся, до­до­му не по­вер­тай­ся».
Ви­яв­ляється, що з усіх жахів, які ча­ту­ють аг­рар­них підприємців на кож­но­му кроці, ли­ше по­годні ка­таклізми не за­ле­жать від лю­ди­ни (про­те «підсте­ли­ти со­лом­ку» мож­на й у разі по­год­них не­га­раздів: ви­ко­ри­с­тан­ня по­су­хо- та мо­ро­зостійких сортів і гібридів, меліорація то­що). Про­ти­сто­я­ти фінан­со­вим ри­зи­кам (на­при­клад, ко­ли­ван­ню цін) мож­на за до­по­мо­гою ук­ла­дан­ня фор­вард­них кон­трактів і хе­д­жу­ван­ня.
Всі інші ри­зи­ки, що їх зга­ду­ва­ли на Фо­румі, — спра­ва рук людсь­ких: крадіж­ки вро­жаю та ма­теріаль­но-технічних ре­сурсів, ви­ко­ри­с­тан­ня техніки у влас­них цілях, рей­дерські за­хоп­лен­ня, ро­­­зірван­ня угод (що­до по­ста­вок, орен­ди).
Але як­що розібра­ти­ся, то за біль­шіс­тю цих ри­зиків стоїть низь­кий рівень ме­недж­мен­ту та по­жад­ливість влас­ни­ків. Із крадіжка­ми бо­рють­ся вста­нов­лен­ням усіля­ких дат­чиків, си­с­тем GPS, кон­тро­лю та моніто­рин­гу, що здебільшо­го «влітає в копієчку». А на­справді, ча­с­то дієвішим і де­шев­шим рішен­ням бу­ло б про­сте підви­щен­ня зар­пла­ти най­ма­ним працівни­кам.
Ком­панії для ве­ден­ня обліку (фінан­со­во­го, уп­равлінсько­го) най­частіше ви­ко­ри­с­то­ву­ють си­с­те­му «1С», не бе­ру­чи до ува­ги, що во­на має свої об­ме­жен­ня і зі зро­с­тан­ням ком­панії мо­же про­сто «за­­хли­ну­ти­ся». Де­які особ­ли­во са­мо­впев­нені ме­не­д­же­ри по­чи­на­ють роз­роб­ля­ти власні си­с­те­ми обліку, а потім чу­ха­ють по­ти­лиці, ко­ли ви­яв­ляється, що зміни в за­ко­но­давстві зму­шу­ють повністю ці си­с­те­ми пе­ре­роб­ля­ти або навіть ви­ки­да­ти на смітник.
Або та­кий чин­ник, на який звер­нув ува­гу Дми­т­ро Дра­гун (кон­сал­тин­го­ва ком­панія «Бей­кер Тіллі»): із роз­ши­рен­ням ком­панії шляхом злит­тя або по­гли­нан­ня про­бле­мою ча­с­то ста­ва­ла спро­ба об’єднан­ня баз да­них обліку.
Ок­ре­мо зга­даємо ри­зи­ки політичні. Зно­ву-та­ки — це про­сто наслідки не­про­фесіоналізму вла­ди (а ду­же ча­с­то — і її край­ньої ко­рум­по­ва­ності) та ди­ле­тан­тизм на­шої аг­рар­ної еко­номічної на­уки.
Зре­ш­тою, як підсу­му­вав Олек­сандр Ни­чи­по­рук із ком­панії BDO Consulting, ук­раїнський аг­рар­ний сек­тор — це: ніку­диш­ня ма­теріаль­но-технічна ба­за, низь­ка кваліфікація пер­со­на­лу та кепсь­ка освіта. Як­що ж го­во­ри­ти про ри­зик-ме­недж­мент (мінімізація за­гроз), то в умо­вах Ук­раїни на­ве­дені ви­ще фак­то­ри оз­на­ча­ють, що ви­т­ра­ти на ньо­го ча­с­то на­ба­га­то пе­ре­ви­щу­ють ко­ристь.
У підсум­ку маємо: за­про­ва­д­жен­ня ри­зик-ме­недж­мен­ту да­ло мож­ливість зро­би­ти вис­но­вок, що найбільшою за­гро­зою в аг­робізнесі є са­ме ме­недж­мент. І цей вис­но­вок підкріплюється са­мим жит­тям. «Ви­со­ко­про­фесійний» ук­раїн­сь­кий аг­рар­ний ме­недж­мент уже довів «до руч­ки» чо­ти­ри з цих «успішних ком­паній»: MCB Agricole, Sintal, Landkom, Agro­ge­neration. І ще дві ру­ха­ють­ся в то­му са­мо­му на­прям­ку: Alpcot (яка прид­ба­ла збан­крутілу ком­панію Landkom) і KSG Agro, акції якої за рік упа­ли в ціні вдвічі.
За­про­ва­д­жен­ня усіля­ких пільг, у то­му числі фіксо­ва­но­го по­дат­ку, ма­ло наслідком ви­ник­нен­ня ла­ти­фундій (про що зно­ву ж та­ки по­пе­ре­д­жа­ли на­ших ре­фор­ма­торів). І то­му цілком за­ко­номір­ним є та­кий жа­люгідний ре­зуль­тат дія­ль­­ності на­ших ла­ти­фун­дистів.

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером

1
0