4 жовтня 2017

Застосування гліфосату: реакція світу та позиція України

Питання безпеки застосування гліфосату досі залишається невирішеним і викликає суперечки в багатьох країнах. Як реагує на це світ і яку позицію зайняла Україна - проаналізувала керівник практики міжнародної торгівлі юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Олена Омельченко, пише propozitsiya.com за матеріалами eurointegration.com.ua.

Як реагує світ?

Південна Корея, Колумбія, Бразилія ухвалили рішення обмежити застосування гліфосату.

США, Японія та  Нова Зеландія провели додаткові дослідження, результати яких спростували висновки про наявність причинно-наслідкового зв'язку між застосуванням гліфосату і розвитком раку.

Російська Федерація в 2016 році прийняла закон про заборону на вирощування та розведення в країні генетично-інженерно модифікованих рослин та тварин, за винятком наукових потреб.

Натомість у Європейському Союзі остаточне рішення не прийнято.

Термін дії дозволу на використання гліфосату спливав у середині поточного року, і Європейська комісія тимчасово продовжила його до кінця 2017 року, доки Європейське хімічне агентство не завершить перегляд дослідження.

Разом з цим Єврокомісія представила державам-членам низку рекомендацій щодо застосування гліфосату, такі як: звести до мінімуму застосування вже зібраного врожаю та застосовування речовини в громадських парках, на дитячих майданчиках і в садках тощо. Однак Німеччина вжила тимчасових обмежувальних заходів щодо застосування гліфосату, а тепер це зробила і Франція.

Водночас Союз із захисту навколишнього середовища (BUND) запустив кампанію під назвою "Ініціатива європейських громадян проти гліфосату" в рамках якої за короткий час зібрано понад мільйон триста підписів над петицією, яка вимагає скоротити використання пестицидів та реформувати процес їх затвердження в ЄС. Таким чином, до кінця року Єврокомісія має визначитись щодо продовження або не продовження дозволу на використання гліфосату до 2031 року.

Однак вже зараз зрозуміло, що питання потребує самостійного детального вивчення кожною країною окремо.

А що Україна?

Натомість для українського уряду проблеми гліфосату, схоже, взагалі не існує. Такий висновок можна зробити з того, що проблематика застосування гліфосату взагалі не обговорюється, а офіційна позиція держаних уповноважених органів невідома суспільству, зазначає О. Омельченко.

Але й це не все. Дані Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, свідчать, що з моменту опублікування висновків експертів МАДР Мінприроди додатково зареєструвало низку гербіцидів на основі гліфосату.

Варто нагадати, що відповідно до законодавства України серед причин для відмови в реєстрації та перереєстрації препаратів є можливе отримання раніше невідомих даних про небезпечність препарату або недостатню біологічну ефективність його цільового застосування. До таких даних цілком могли б бути віднесені висновки експертів МАДР.

Не беручи до уваги висновки експертів МАДР про небезпечні властивості гліфосату, українське Мінприроди одночасно не ініціює й власних досліджень для їх спростування.

Виходить, що нашу державу не обходять проблеми, які гаряче дискутуються в європейському та глобальному середовищі, а разом з  цим, можливо, і здоров’я нації, підсумовує О. Омельченко.

Довідка

Гліфосат – це основний компонент популярного на ринку гербіциду Round Up, який виробляється компанією Monsanto.

Вказаний гербіцид вже тривалий час перебуває в полі зору наукових установ, відповідальних за продуктову безпеку. Його популярність пояснюється унікальною біологічною функцією – він знешкоджує всі рослини, за винятком культур, що були вирощені з адаптованих під нього генетично змінених високопродуктивних сортів насіння. Таким чином, аграрії, купуючи гербіцид і адаптоване під нього насіння, збільшують урожайність.

В 2015-му група експертів Міжнародного агентства з дослідження раку (МАДР) Всесвітньої організації охорони здоров’я дійшла висновку, що застосування гліфосату може сприяти "ймовірному" розвитку раку в людини.

Такі висновки експертної групи сколихнули увесь світ та викликали гостру реакцію у різних країнах, оскільки остаточне визнання гліфосату канцерогеном не лише означатиме заборону використання гербіциду, але й вплине на виробництво та торгівлю ГМ продукцією у всьому світі.

Аграрії в багатьох країнах протестують проти обмежень на гліфосат.

Banner
Banner

Читайте також

АГРОТРЕЙД вносить страховий гербіцид на посівах сої
12:00 Сьогодні

АГРОТРЕЙД вносить страховий гербіцид на посівах сої

На полях Групи АГРОТРЕЙД триває внесення страхового гербіциду на посівах сої — важливий етап агросезону, який забезпечує здорову вегетацію культури.

Ринок зернових і олійних: попит слабкий, фермери стримують продажі
10:00 Сьогодні

Ринок зернових і олійних: попит слабкий, фермери стримують продажі

На українському аграрному ринку зберігається спокій: попит на зерно й олійні культури залишається обмеженим, а фермери не поспішають продавати врожай нового сезону.

Аграрна освіта — квиток у майбутнє: чому варто обирати кар'єру в сільському господарстві
18:00 Вчора

Аграрна освіта — квиток у майбутнє: чому варто обирати кар'єру в сільському господарстві

Невдовзі тисячі школярів по всій країні обиратимуть свій шлях — у якому напрямку рухатись далі, яку спеціальність опанувати, ким уявляти себе за 5–10 років.

Світові запаси кукурудзи знову скоротилися, але трейдери поки не панікують
17:00 Вчора

Світові запаси кукурудзи знову скоротилися, але трейдери поки не панікують

Міністерство сільського господарства США (USDA) у червневому звіті знову знизило прогноз світових запасів кукурудзи на маркетингові роки 2024/25 та 2025/26.

Аграрії прифронтових територій вимагають рішень: борги, фортифікації, контроль та обмеження експорту
16:00 Вчора

Аграрії прифронтових територій вимагають рішень: борги, фортифікації, контроль та обмеження експорту

У Запоріжжі відбулися комітетські слухання, присвячені проблемам аграріїв із прифронтових і окупованих територій.

НІБУЛОН уклав контракт на перевалку 1 млн т агропродукції
15:00 Вчора

НІБУЛОН уклав контракт на перевалку 1 млн т агропродукції

У межах підготовки до нового маркетингового року «НІБУЛОН» уклав контракт на перевалку до 1 мільйона тонн агропродукції з Чорноморським морським портом.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень
8 червня 2025

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень

Детективи Бюро економічної безпеки України виявили масштабну схему привласнення коштів, виділених у межах державної грантової програми на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.

Banner

Наші партнери