Спецможливості
Новини

Експорт зерна: вирішує уряд

27.08.2010
624
Експорт зерна: вирішує уряд фото, ілюстрація

Вісімнадцятого серпня на своєму засіданні, очікувалося, уряд ухвалить "історичне" для вітчизняного агропрому рішення - запровадить обмеження на експорт українського збіжжя за кордон. 

Вісімнадцятого серпня на своєму засіданні, очікувалося, уряд ухвалить "історичне" для вітчизняного агропрому рішення - запровадить обмеження на експорт українського збіжжя за кордон.

Але несподівано того дня зернове питання навіть не внесли у порядок денний. У лавах пишучої та знімаючої братії заговорили про торги урядовців з зернотрейдерами, мовляв не можуть визначитися з обсягами квот, про те, що щось там не складається, бо закордон категорично проти введення Україною обмежень.
Перший заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник після засідання уряду всі чутки спростував:
 - Проект опрацьовувався в Міністерстві економіки, сьогодні мали внести, але домовилися таким чином, що ще будуть додаткові розрахунки і розглянемо на наступному засіданні (орієнтовно, 25 серпня. - Г.К. ).
З яких причин перенесли розгляд? Що треба ще розрахувати?
- Є технічні питання, які треба доопрацювати. І буде прийнято рішення.
А про які експортні обмеження взагалі йдеться?
- Обмеження стосуватимуться продовольчої та фуражної пшениці, ячменю та жита. Щодо кукурудзи - питання не стоїть, ріпак не обмежується. Після того, як зберемо кукурудзу, додатково також ухвалюватиметься рішення: чи будуть обмеження і на неї.
Яке найдискусійніше питання сьогодні? Як розподіляти квоти? В чому "заковика" зараз?
- Не бачимо жодного дискусійного питання, тому що механізм і розподіл квот - він давно існує. Причому ми не забороняємо, а ми вводимо тимчасові обмеження. Результати досліджень на світовому зерновому ринку говорять про те, що ключові гравці, такі як Росія, інші країни Причорномор'я, мають проблеми із зерном. І аби не допустити того, що держава залишиться без хліба (ми це вже переживали), прийматиметься відповідне урядове рішення.
А у Всесвітній торгівельній організації знають про такі наміри? Там не проти?
- Ми не забороняємо експорт, ми вдаємося до тимчасових обмежень (до кінця календарного року, тобто до 31 грудня). І норми ВТО передбачають, якщо є проблеми з продовольчою безпекою, держава може вводити певні обмеження. Безперечно, будуть пояснення. Як і інші країни світу роблять.
А процедура експертизи на митниці буде збережена така сама, як зараз? Нині вона викликає багато нарікань ...
- Це питання до митниці, вона діє відповідно до законодавства, яке визначає її повноваження.
Який усе ж таки в підсумку врожай ранніх зернових?
- Маємо 28,7 мільйона тонн зібраних ранніх зернових і зернобобових. З них понад 17 мільйонів - пшениці. Збирання цих культур практично завершене. Зараз збираємо круп'яні, кукурудзу.
Пропозиції ті самі, про які говорив міністр агрополітики: експортна квота у 2,5 мільйона тонн зернових до кінця року плюс відпустити за кордон мільйон тонн, які зберігаються в портах?
- Так, у такому варіанті, як міністр оприлюднював, ми й пропонували.
У 2003-му році, коли Україна мала проблеми з зерном, виручала Росія. Звідти йшли поставки пшениці по $100 за тонну, хоча в Україні тоді вже були ціни вищі. Чи зараз з боку Росії надходили прохання чи побажання, щоб Україна як держава поставила певну кількість зернових?
- До Міністерства агрополітики таких офіційних звернень не було, але ви вірно підмітили, що у 2003-му, коли ми мали дефіцит хлібних культур, зерно змогли знайти поруч. Країни, які нам в минулому допомагали, цьогоріч теж мають великі проблеми. Тому й треба забезпечити достатні обсяги зерна на внутрішньому ринку держави. Росія вирішила не експортувати зерно, тож зрозуміло, тамтешні зернотрейдери свої контракти спробують покрити за рахунок українського збіжжя. Ми не можемо допустити, щоб Україна залишилася без зернового ресурсу. Треба забезпечити збіжжям хлібопеків, тваринницьку галузь, щоб було достатньо для внутрішнього споживання. А перехідних запасів у нас залишалося на 1 липня - в межах 2,4 мільйона тонн продовольчої пшениці. В Аграрному фонді маємо близько 800 тисяч тонн.
Головне, визначити правильний обсяг квот, тому що на сьогоднішній день зерно є в портах, є певні контракти, є внутрішні потреби... Те що розмова не прихована, публічна - це для зернотрейдерів непогана перспектива. Тим паче, що на одній з нарад із трейдерами, яку я проводив, вони пропонували взагалі заборонити експорт, щоб якоюсь мірою  вирішити свої проблеми.
Те, що пропонується, й збереже продовольчу безпеку держави. Ми маємо думати не тільки про цей рік, а й про наступний. Щодо Росії: прем'єр-міністр виступив і сказав, що наразі йдеться не тільки про нинішній урожай, наступний врожай - ми бачимо - що не посіємо.
А ми посіємо?
- Робитимемо все, щоб посіяти. 

Спілкувалася
Галина Квітка

Інтерв'ю
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее

1
0