27 травня 2025

Про зрошення та ефективні агротехнології в господарстві на Полтавщині

Підприємство «Полтава Сад» обробляє 6900 гектарів землі. Основна діяльність, на яку зосереджена увага — це овочівництво та гібридизація насіння, яка до 2024 року охоплювала площі до 2,5 тис. гектарів. Для вирощування овочів, зокрема моркви, картоплі та цукрових буряків, у господарстві виділили до 250 гектарів, маючи амбітні плани до 2028 року суттєво збільшити посівні площі овочевих культур. Інші поля використовуються для вирощування соняшнику, кукурудзи, сої та коріандру.
Сільськогосподарські угіддя в основному розташовані в Полтавській області, та частково — в Харківській. Всі ділянки зручно розташовані поблизу водойм, що дозволило легко запустити процеси зрошення. 
Як ефективно керувати бізнесом, враховувати потреби рослин та вирощувати смачну моркву, розповів Дмитро Штанько, засновник та власник ТОВ «Полтава Сад».
 

В умовах глобальних кліматичних змін, зрошення сьогодні набуває особливо актуального значення. Дмитре, розкажіть, будь ласка, про системи зрошення у вашому господарстві. Як ви налаштували всі процеси?
— Мені як директору та власнику господарства цікаво працювати з тими ділянками, де можна заробити більше, довіряючи природі. Тому основну увагу в господарстві я приділяю зрошенню. Ми маємо 2500 га під зрошенням, але плануємо збільшувати площі, залежно від фінансових можливостей. В Диканському районі на Полтавщині з 1400 га землі 450 га знаходяться на зрошенні, в Полтавському районі з 4300 га — 1450 га на зрошенні, а в Лозівському районі на Харківщині з 1200 га землі — 450 га під зрошенням.
В господарстві маємо такі зрошувальні системи:

  • Півоти (Zimmatik, Rainke, Otech)
  • Дощувальна система Nelson
  • Rain 360 (з 2024 року)

Також ми побудували насосну станцію потужністю 2200 м³/год. 

  • Потреба води за годину становить 50 м³
  • Тиск до машини становить 1 атмосферу
  • Бустерний насос на 8 атмосфер
  • Зрошує поле будь-якої конфігурації
  • Коефіцієнт покриття водою поверхні становить 2,8
  • Можливий посів з водою сидератів
  • Вносить через воду органічні добрива (гній)

Ми плануємо через цю систему підживлювати посіви сухими добривами, проте додаткове обладнання до дощувальної машини для внесення сухих добрив ми придбаємо тільки цього року.

  1. Переобладнали всі наші сівалки на системи точного висіву від компанії Precision Planting:

    — Сівба по картам завдання зі змінними густотами кожного рядка
    — Контроль висіву через монітор в кабіні трактора, а також на планшеті агронома — ця функція дала змогу контролювати якість посіву в реальному часі і запобігти всім мінусам, які можуть виникнути під час посіву.

    2. Перейшли на рідкі добрива
    — Стартові добрива РКД
    — Азотні добрива
    — Біологічні препарати для активації фосфору і азоту з ґрунту

    3. Зробили аналіз ґрунту та всіх полях з сіткою 10 га

    4. Доукомплектували обприскувачі інструментами від 360 Yield Saver
    — Y-Drop Sidedress 360
    — UNDERCOVER 360

    5. Купуємо Strip-till культиватори і переводимо майже всі площі на цю технологію обробітку ґрунту.
     

Ми змінили норму висіву: у посухостійких зонах сіяли менше, а в зонах з хорошим вологозабезпеченням — збільшували норму висіву. На полях зі зрошенням, у кругах, де є вода, висівали велику норму — до 90 000 нас., а за межами цього кола норму зменшували майже вдвічі.
В Precision Planting є монітор 20×20, ми маємо його в наявності, який суттєво допомагає нам контролювати якість висіву. Ми постійно відстежуємо процес висіву, як з офісу, так і з машин, контролюючи кожен етап цього процесу. 
Всі сівалки ми перевели на рідкі добрива. Стартові добрива: РКД, азотні — КАС та біологічні препарати. Все це ми вносимо під час посіву за один прохід. 
Аналіз ґрунтів ми робили в компанії AgriLab. На більшості площ перейшли з оранки на strip-till і для цього придбали культиватор. Але є близько 1,5 га полів, де залишили оранку, бо не всі компанії, які займаються гібридизацією культур, підтримують використання strip-till технології. Смуги ми зазвичай нарізаємо навесні, але цього року вирішили спробувати зробити це взимку на деяких полях — подивимось на результат. Колеса техніки не наїжджають на рядки, що дозволяє уникнути заминання ґрунту.

Banner
Banner

Читайте також

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери