8 квітня 2017

POP-UP тех­но­логія стар­то­во­го жив­лен­ня

Добре відо­мо, наскільки важ­ли­вим є удо­б­рен­ня рос­лин на по­чат­ко­вих ета­пах роз­вит­ку. До­ве­де­но, що за­сто­су­ван­ня стар­то­во­го (при­посівно­го) до­б­ри­ва по­си­лює по­гли­нан­ня еле­ментів жив­лен­ня рос­ли­на­ми, при­чо­му навіть на ґрун­тах, які за­без­пе­чені до­ступ­ни­ми фор­ма­ми еле­ментів жив­лен­ня рос­лин ви­ще низь­ко­го рівня. Сьо­годні такі до­б­ри­ва (як гра­ну­ль­о­вані, так і рідкі) вно­сять вод­но­час із сівбою пе­ре­важ­но ме­то­дом «5 х 5» (5 см униз та 5 см убік). Та­ка дис­танція зу­мов­ле­на пе­ре­дусім ве­ли­ким ри­зи­ком опіку мо­ло­дих корінців, що про­ро­с­та­ють, надмірною кон­цен­т­ра­цією до­б­ри­ва. Тоб­то роз­міщен­ня над­лиш­ко­вої кількості до­б­рив у кон­такті з насінням мо­же за­шко­ди­ти про­ро­ст­кам. Але аг­рар­на на­ука не стоїть на місці — в світовій аг­ро­номічній прак­тиці на­бу­ває ши­ро­ко­го ви­ко­ри­с­тан­ня вне­сен­ня су­час­них без­ба­ла­ст­них РКД, що ви­го­тов­ля­ють­ся з ви­со­ко­чи­с­тої си­ро­ви­ни, з низь­ким вмістом шкідли­вих домішок. Такі до­б­ри­ва ма­ють низь­кий со­льо­вий індекс, не містять ба­ла­ст­них со­лей, і са­ме та­кий клас до­б­рив мож­на вно­си­ти без­по­се­ред­ньо в зо­ну висіву насіння (у відповідних нор­мах). Ця тех­но­логія от­ри­ма­ла на­зву POP-UP (у пе­­­ре­кладі — по­ш­товх, стри­бок). 
           
Аг­ро­но­мам та аг­рохімікам дав­но відо­мо, що фо­с­фор є од­ним із про­блем­них еле­ментів у по­бу­дові зба­лан­со­ва­ної си­с­те­ми жив­лен­ня рос­лин. Пе­ре­важ­на ча­с­ти­на фо­с­фо­ру прак­тич­но не до­ступ­на че­рез низь­ку роз­чинність фо­с­фатів заліза, алюмінію, кальцію та інших спо­лук, що при­зво­дить до си­­ту­ації, ко­ли фо­с­фор, хоч і наявний у віднос­но ве­ли­ких кілько­с­тях, та де­­фіцит­ний для рос­лин у різних аг­ро­еко­логічних умо­вах. 
Низь­ка до­ступність фо­с­фо­ру ча­с­то є ліміту­ю­чим фак­то­ром підви­щен­ня вро­жай­ності сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур. Че­рез низь­ку рух­ливість за­своєння до­ступ­но­го фо­с­фо­ру ко­ре­не­ви­ми во­ло­с­ка­ми мож­ли­ве з відстані 1–2 мм від них.

Коефіцієнт використання фосфору за технологією POP-UP може бути до 40 разів вищий порівняно з основним внесенням.

Ре­зуль­та­ти досліджень по­гли­нан­ня фо­с­фо­ру рос­ли­на­ми (зо­к­ре­ма, Fo..hse, Claassen and Jungk, 1991) по­ка­зу­ють, що ко­ре­неві во­ло­с­ки є ос­нов­ним фак­то­ром ефек­тив­но­го над­хо­д­жен­ня фо­с­фо­ру з ґрун­ту в рос­ли­ну. Фак­тич­но кількість фо­с­фо­ру, яку рос­ли­ни по­гли­на­ють з ґрун­ту, об­ме­же­но кон­цен­т­рацією цього елементу на по­верхні розмежування коріння–ґрунт (рис.). Це оз­на­чає, що корінню потрібно рос­ти для до­сяг­нен­ня кон­так­ту з ґрун­том, з яко­го во­ни мо­жуть по­гли­на­ти фо­с­фор. Особ­ли­во це важ­ли­во на ґрун­тах з дефіци­том фо­с­фо­ру.

Рідкі добрива на основі 100% ортофосфатів починають діти та засвоюватись одразу після внесення навіть у холодному грунті, на відміну від добрив на основі поліфосфатів, які безпосередньо не можуть засвоюватись рослинами, а стануть доступними лише після процесу гідролізу, що в холодному грунті може тривати багато тижнів.

За умо­ви ви­ко­ри­с­тан­ня ви­со­ко­чи­с­тих без­ба­ла­ст­них до­б­рив з низь­ким со­льо­вим індек­сом мож­на про­ве­с­ти точ­не вне­сен­ня по­жи­ви без­по­се­ред­ньо в місці про­ро­с­тан­ня насіння за POP-UP тех­но­логією, що сприятиме на­си­чен­ню ри­зо­сфе­ри еле­мен­та­ми жив­лен­ня, а от­же, по­туж­ному по­чат­ко­вому роз­ви­тку рос­ли­ни і, як ре­зуль­тат, знач­ному під­ви­щен­ню вро­жай­ності. 

Мо­лоді па­ро­ст­ки, які ма­ють до­б­ре жив­лен­ня, бу­дуть кра­ще про­ти­сто­я­ти шкідни­ка­м та хво­ро­бам, а ма­ю­чи по­туж­ний старт, змо­жуть ефек­тив­но кон­ку­ру­ва­ти з бур’яна­ми. Та­ке стар­то­ве жив­лен­ня особ­ли­во ефек­тив­не в хо­лод­но­му ґрунті, тоб­то в умо­вах, ко­ли по­гли­нан­ня ус­клад­не­не че­рез низь­ку до­­ступність еле­ментів жив­лен­ня. У стар­то­во­му жив­ленні фо­с­фор є ос­нов­ним по­жив­ним еле­мен­том, оскільки він прак­тич­но нерух­ли­вий у ґрунті, а за тем­пе­ра­ту­ри мен­ш ніж 14°С май­же не за­с­во­юється, але са­ме фо­с­фор вкрай не­­об­хідний для рос­ту ко­ренів. Не­ве­ли­ка кількість азо­ту в стар­то­во­му до­б­риві має дві ви­го­ди для па­ростків, оскільки це за­без­пе­чує раннє азот­не жив­лен­ня рос­ли­нам, не вик­ли­ка­ю­чи по­шко­д­жен­ня, та по­си­лює по­гли­нан­ня фо­с­фо­ру. До­да­ван­ня ка­­лію та­кож справляє по­зи­тив­ний ефект щодо по­­гли­нання фо­с­фо­ру та транс­пор­­­ту­вання по­жив­них еле­ментів. Мож­ли­ве та­кож до­да­ван­ня мікро­е­ле­ментів у ба­ко­ву су­­міш або на­ступ­не по­за­ко­ре­не­ве їхнє вне­сен­ня.

 

 

По­лян­чи­ков С.П., Ков­бель А.І., 
По­бе­реж­ник В.Й., НВК «Ква­д­рат»

 

Інформація для цитування
POP-UP тех­но­логія стар­то­во­го жив­лен­ня. Те­пер і в Ук­раїні / С. По­лян­чи­ков, В. По­бе­реж­ник// Пропозиція.  — 2017. — С. 104-105

 

 

 

Banner
Banner

Читайте також

ВПЛИВ АЗОТНИХ ДОБРИВ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ
19 травня 2025

ВПЛИВ АЗОТНИХ ДОБРИВ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ

Незважаючи на значну кількість досліджень з азотними добривами, питання щодо оптимальних доз, способів і строків їхнього внесення з урахуванням попередника є актуальними, що пов’язано зі зн

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень
8 червня 2025

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень

Детективи Бюро економічної безпеки України виявили масштабну схему привласнення коштів, виділених у межах державної грантової програми на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.

Banner

Наші партнери