Спецможливості
Інтерв'ю

Зарубіжні стажування фахівців АПК як фактор розвитку галузі

16.05.2018
6137
Зарубіжні стажування фахівців АПК як фактор розвитку галузі фото, ілюстрація
голова Української асоціації молодих фермерів Дмитро Мічурін
З розвитком агросектору України підвищуються і вимоги до фахівців аграрної галузі. Навчальні програми профільних вузів все ще часто не відповідають ні вимогам агрокомпаній, ні швидкості розвитку сучасних технологій в АПК. Тому все більший інтерес виникає до програм стажування за кордоном. Ми поспілкувалися з головою Української асоціації молодих фермерів Дмитром Мічуріним, який розповів про діяльність організації в організації закордонних стажувань студентів і молодих фахівців АПК.
 
 
 
Дмитро, чому Ви активно зайнялися організацією закордонних стажувань для наших студентів аграрних спеціальностей?
 
Україна - аграрна країна, яка входить в десятку провідних країн світу з виробництва та експорту окремих культур, а також має величезний ресурсний потенціал. Для розвитку потенціалу країни потрібні фахівці з досвідом роботи в умовах сучасних технологій, які розуміють систему організації та управління сільськогосподарськими підприємствами. З причини того, що далеко не кожне вітчизняне підприємство використовує передові технології, а також має готовність виділити ресурси і фахівців для навчання стажистів на виробництві, ми звернулися до іноземних компаній, готових нам допомогти.
 
Як Ви оцінюєте якість вітчизняної освіти в сфері АПК? Що потрібно змінити для того, щоб його поліпшити? Яких програм, предметів не вистачає нашим аграрним вузам порівняно із закордонними?

 

На жаль, випускники вітчизняних аграрних навчальних закладів із сільськогосподарських, а часом і економічних спеціальностей, не завжди відповідають вимогам роботодавців. На наш погляд, з одного боку, недостатність теоретичних знань пояснюється тим, що навчальні плани вітчизняних вузів складаються без урахування побажань аграрних компаній. З іншого  - недолік практичних навичок визначається відсталістю матеріально-технічної бази аграрних вузів і відсутністю мотивації до практичної підготовки студентів тих, хто міг би надати таку можливість. Для студентів економічних спеціальностей додатковою перешкодою в практичному навчанні на підприємствах стає обмежений доступ до звітності та інформації, яка вважається комерційною.
 
Навчальні плани аграрних спеціальностей включають в основному профільні предмети, причому студенти не вивчають такі дисципліни, як планування, управління персоналом, ресурсами і т.д.
 
Підвищити професійний рівень молодих фахівців можна шляхом налагодження діалогу між навчальними закладами та сферою агробізнесу, визначення потреб господарств і адаптації під них освітніх програм вузів. Це ще один напрям діяльності УАМФ.
 
 
Як Ви організовуєте стажування і для кого? Як залучаєте гранти? З якими країнами і вузами співпрацюєте? За якими спеціальностями?

Наші стажування розраховані на три категорії учасників: студентів аграрних навчальних закладів, молодих спеціалістів у сфері сільського господарства та сільську молодь. Кожен бажаючий може надіслати нам заявку на участь в програмах стажувань.

За роки реалізації програм стажувань у нас зібрався великий список іноземних агропідприємств, готових прийняти українських стажерів. З кожним підприємством-базою стажування УАМФ погоджує: період і дату початку стажування; кількість стажистів, яких підприємство може прийняти; технологічні операції, на яких будуть задіяні стажисти; кількість робочих годин . тощоакож ми детально уточнюємо умови проживання стажерів. Коли нами отримана повна інформація, ми пропонуємо її молодим людям, які цікавляться практикою за кордоном і відповідають специфіці даної вакансії (категорія учасника, його спеціальність і т.д.).
 
Гранти на стажування не залучали, але зважуємо можливості.
 
УАМФ пропонує стажування в Норвегії, Фінляндії, Німеччини, Данії, Швеції, Швейцарії, Ісландії, ведемо переговори з аграріями з Франції, Австрії та Канади. До недавнього часу реалізовували стажування в США, але останнім часом стали виникати проблеми з отриманням американської візи, тому поки програму призупинили.
 
Основні напрями стажувань: сільське господарство (всі галузі тваринництва та рослинництва), лісове господарство, ландшафтні роботи і трохи місць у переробній промисловості.
 
Спеціалізація навчання стажистів має відповідати напряму їхнього стажування. Так, наприклад, агрономам ми можемо запропонувати виробничу практику практично у всіх галузях рослинництва: овочівництво, садівництво, вирощування квітів і спецій, робота з ягідними культурами, а також в розсадниках декоративних рослин і т.д. Ми працюємо з аграрними університетами та коледжами по всій Україні.
 
 
Яка тривалість стажування? Від чого вона залежить? Який оптимальний термін стажування для різних спеціальностей?
 
Тривалість стажування може становити від 2 до 18 місяців. Період стажування залежить від декількох факторів. По-перше, від мети практичної підготовки: завдання стажування полягає в практичному навчанні стажиста конкретної технологічної операції чи в практичній підготовці стажиста на всіх технологічних етапах виробництва. По-друге, від специфіки бази практики: наприклад, робота багатьох підприємств в сфері рослинництва має сезонний характер, а в тваринництві проводиться цілий рік. По-третє, від можливості аграрного навчального закладу відпустити студентів на практику на відповідний термін. По-четверте, максимальний період стажування обмежується чинним імміграційним законодавством тієї чи іншої країни.
 
На наш погляд, оптимальний період стажування в сфері рослинництва - 4-6 місяців, у тваринництві - 12 місяців. Такі тимчасові рамки дозволяють стажисту ознайомитися з технологічними операціями протягом повного виробничого циклу, при цьому не сильно відриватися від навчального процесу в вузі.
 
Які умови Ви висуваєте стажистам під час проходження практики?
 
Стажери оплачують сервісний збір нашої організації за участь у стажуванні. Всі приймаючі підприємства забезпечують стажистів житлом. Деякі підприємства надають стажистам житло безкоштовно, інші стягують невелику плату. У більшості випадків стажисти харчуються за свій рахунок.
 
Стажери отримують стипендію від 1000 євро після всіх відрахувань, отримують відпускні гроші в розмірі близько 10-12% зарплати і повернення податків в розмірі близько 10% зароблених під час стажування грошей, що є непоганою мотивацією для розвитку професійних навичок.
 
Обов'язковою умовою програм стажувань УАМФ є повернення учасника в Україну. Ми не зобов'язуємо стажистів працювати в аграрному секторі після повернення. Разом з тим, робота в іноземних компаніях дозволяє учасникам програм стажувань зрозуміти суть своєї професії, побачити сучасні технології і переконатися, що аграрне виробництво - це перспективний напрям бізнесу. Напевно, це розуміння і визначає їхнє прагнення працювати у вітчизняному агробізнесі або створити своє підприємство.

 

Як потрапити на ваші програми стажування? Розкажіть покроково про процес відбору.

Для того, щоб взяти участь у програмах стажування, необхідно заповнити анкету-заявку на сайті УАМФ і надіслати її нам. Координатор програм стажувань зв'язується з заявником, проводить співбесіду, уточнює інформацію і побажання стажера щодо країни і напрямки стажування. Ключовими факторами відбору є: вік; наявність профільної освіти, його спеціалізація і форма навчання (денна або заочна); рівень володіння англійською/німецькою мовою; навички роботи зі спеціальності. Ми намагаємося підбирати можливості для стажування індивідуально кожному заявнику, виходячи з його профілю і побажань.

 

Який відсоток тих, хто намагається залишитися після стажування за кордоном?

 

Охочих залишитися після стажування за кордоном близько 10-15%. На ділі ж зі студентів-стажерів і сільської молоді повертається в Україну 100%, з молодих фахівців близько 98%. Висока частка молодих людей, які повертаються в Україну, пояснюються домовленостями з навчальними закладами та базами стажування, а також імміграційним законодавством країн, у яких ми пропонуємо практику.

 

Чи пропонують наші агрокомпанії тим, хто пройшов стажування за кордоном, більш високу зарплату?

 

На жаль, зарплата молодих фахівців з досвідом роботи і без досвіду роботи в переважній більшості випадків не відрізняється. У рідкісних випадках великі компанії пропонують більш високу заробітну плату для молодих фахівців з хорошим досвідом і володінням іноземними мовами. Разом з тим, досвід, який наші стажери отримують за кордоном, допомагає їм бути більш конкурентоспроможними на вітчизняному ринку праці.
 
 
Чи допомагаєте в працевлаштуванні в Україні тим, хто пройшов стажування? Чи співпрацюєте з вітчизняними агрокомпаніями в цьому напрямку?
 
 
УАМФ сприяє працевлаштуванню наших колишніх стажерів в аграрних підприємствах України. На сьогоднішній день наші колишні стажери працюють у різних великих агрокомпаніях, крім того, деякі хлопці заснували власний бізнес як у тваринництві, так і в рослинництві.
 
 
У вас є програми стажування для сільської молоді. Що вони з себе представляють?
 
 
Для сільської молоді без профільної освіти ми пропонуємо стажування на короткий період (зазвичай до 3 місяців) у сфері рослинництва (овочівництво, квітникарство, садівництво, робота з ягідними культурами, лікарськими рослинами тощо), а також у бджільництві.
Завдання таких стажувань - дати змогу сільській молоді отримати практичний досвід, який можна було б використовувати у власному господарстві безпосередньо після повернення в Україну.

Для підвищення кваліфікації молодих фахівців Ви пропонуєте тимчасове їх працевлаштування в передові європейські компанії. Чим це працевлаштування відрізняється від стажування? Як відбираєте кандидатів на цю програму, з якими міжнародними компаніями вже був досвід співпраці?

У разі студентського стажування приймальне підприємство очікує від стажиста тільки базових теоретичних знань у напрямку стажування та мотивації до навчання. Під час стажування керівник практики від підприємства вчить стажиста практично «з нуля». У свою чергу, тимчасове працевлаштування молодих фахівців в європейські аграрні компанії відрізняється від студентського стажування тим, що приймаючі компанії очікують від молодих фахівців просунутих теоретичних знань і базового досвіду, що дозволяє працівнику виконувати більш складні технологічні операції після коротких інструктажів. Молодий фахівець може претендувати на вищу заробітну плату порівняно зі студентом-стажером.
 
Вимоги до кандидатів: наявність диплома з профільної спеціальності, навички роботи за фахом, розмовна англійська/німецька. Кожен претендент проходить індивідуальну співбесіду з фахівцями УАМФ.
 
У напрямку тимчасового працевлаштування молодих фахівців в іноземних компаніях ми співпрацюємо з багатьма підприємствами, переважно зі Скандинавії.
 
Один з ваших напрямів діяльності - міжнародне працевлаштування. Наскільки наші фахівці на сьогодні запитані на міжнародному ринку праці в АПК, які професії найцікавіші іноземним компаніям?
На наш погляд, попит на українських фахівців аграрних спеціальностей на міжнародному ринку праці щорічно збільшується. Запитані багатофункціональні фахівці, здатні виконувати різні операції на підприємствах, наприклад, працювати з тваринами і виконувати технологічні операції з сільгосптехнікою на полях. Ми спостерігаємо попит на агрономів, агроінженерів, технологів з виробництва і переробки продукції тваринництва.
 
Поряд з реалізацією програм стажувань як інструменту для формування молодих фахівців для вітчизняного агробізнесу, наша організація бере участь у різних проектах, спрямованих на розвиток агробізнесу і сільських територій, з метою створення умов, за яких молоді професіонали залишаться працювати в Україні.
 
 
Надія Лядецкая, n.liadetska@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Своєчасне, якісне та кваліфіковане сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки є гарантією її безвідмовної роботи впродовж сезону. Компанія CLAAS — один з провідних виробників високотехнологічної, сучасної техніки для сільського... Подробнее
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 

1
0