У структурі експорту сільгосппродукції зростає частка сировини
Ознаки економічного відновлення, які спостерігаються в Україні протягом останнього часу, супроводжуються погіршенням балансу зовнішньої торгівлі та негативними змінами в структурі українського експорту. Такий висновок оприлюднив д.е.н. Інституту економіки та прогнозування НАН України Ярослав Жаліло, пише propozitsiya.com з посиланням на zn.com.
За його словами, сьогодні експорт не може розглядатися як двигун відновлення економічного зростання країни. Так, незважаючи на економічне пожвавлення, баланс зовнішньої торгівлі України погіршився: за дев'ять місяців поточного року експорт впав на 8,7%, а імпорт вийшов на торішній рівень. В результаті, негативний показник чистого експорту за півроку виріс майже на третину.
«Цей тренд має чітко обумовлений структурний характер. З одного боку, в структурі експорту збільшується частка сировинної і низькотехнологічній продукції, для якої на світових ринках властива слабка або ж спадна цінова динаміка», - каже економіст.
Зокрема, експорт аграрної та харчової продукції (групи 1-24 УКТ ЗЕД) виріс за дев'ять місяців на 2,1% насамперед за рахунок масложирової промисловості, а частка цієї продукції збільшилася до 40,2% товарного експорту.
Також Я. Жалило вказує і на ускладнення структури українського імпорту. Наприклад, ввезення в країну мінеральних продуктів скоротилося на 40%, а їх частка впала до 20% товарного імпорту.
«Зрозуміло, що період прискорення інвестиційної динаміки буде супроводжуватися в Україні подальшим погіршенням стану торгового балансу», - резюмує він.
Нагадаємо, за даними Держстатистики, за підсумками січня-серпня 2016 року, негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами склало $1,465 млрд. У порівнянні з січнем-серпнем 2015 го експорт скоротився на 9% (на $2,24 млрд), імпорт - на 0,9% (на $227 млн).