Спецможливості
Новини

ТОП-12 міфів про землю та реальність

05.07.2017
3677
ТОП-12 міфів про землю та реальність фото, ілюстрація

Земельна реформа викликає чимало питань, а також сприяє появі багатьох міфів, пише propozitsiya.com з посиланням на marichkanews.com.

Міф 1: Олігархи скуплять всі землі за безцінь після зняття мораторію

Реальність: Латифундистам вигідний мораторій, оскільки зараз вони беруть землю в довгострокову оренду за невеликі гроші. Коли ринок землі запрацює - вартість оренди підвищиться. При купівлі доведеться викласти одразу величезну суму.

Право купувати і продавати землю матимуть лише фізичні особи - громадяни України, не більше 200 га землі.

Міф 2: У фермерів не буде грошей, щоб купити землю і на ній розбудовувати господарство 

Реальність: В законопроекті передбачена розстрочка і надання безвідсоткового кредиту для малих та середніх фермерів, землю зможуть використовувати в якості застави.

Міф 3: Все скуплять іноземці

Реальність: В урядовій моделі передбачено, що землю зможуть купити тільки громадяни України і тільки фізособи.

Міф 4: Рейдери будуть відбирати землю у людей

Реальність: Випадки рейдерства трапляються і зараз, через те, що існує чорний ринок землі. Найкращий спосіб з цим боротися - відкрити ринок землі.

Міф 5: Українська земля належить державі Україна 

Реальність: Це чисто соціалістичне гасло. За кожним гектаром землі (паєм) стоїть власник, який зараз не може вільно розпоряджатися своєю землею через дію мораторію. Кожен пайовик після скасування мораторію зможе вільно ним розпоряджатися: обробляти самостійно, передати в оренду, або продати будь-якому українцю.

Міф 6: Треба продовжувати мораторій, доки ціни на землю не стануть європейськими

Реальність: Насправді саме мораторій на продаж землі щорічно “краде” у 6,9 млн власників паїв до 50% потенційного доходу. Особливо через вартість оренди землі, яка в нашій країні є однією з найнижчих в Європі. За даними Держгеокадастру, середній орендний платіж в 2015 році склав 100 $/га, тоді як у країнах ЄС - 300 євро. Зараз власникам паїв платять за оренду копійки. 

У той же час, як свідчить досвід країн Центральної та Східної Європи, ціна на земельні ділянки і вартість оренди після відкриття ринку землі зростає – за три роки після введення продажу землі у цих країнах зростання склало 76%.

Міф 7: Покупці виснажать землі, країну очікує екологічна катастрофа 

Реальність: Аби українські фермери мали стимул інвестувати в землю, а не тільки користуватися нею, ця земля має бути у них в приватній власності. Саме мораторій на продаж і орендні відносини сприяють неефективному та споживацькому використанню землі.

Міф 8: Швидка скупка призведе до обезземелення

Реальність: Ніхто не зможе змусити людей продати землю проти їх волі. За даними соціологічних досліджень, лише 10-20% власників паїв хочуть їх продати. Інші планують і надалі обробляти свою землю і передати її в спадок нащадкам. 

Міф 9: Партія "Батьківщина" підтримує фермерів та проти латифундиствів

Реальність: Найбільший латифундист України сьогодні – власник холдингу «Кернел» Андрій Веревський, який багато років був народним депутатом від «Батьківщини» в ВРУ. Майже половина власників 10 найбільших агрохолдингів підтримували колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко.

Міф 10: Мораторій на продаж землі - гарантія суверенітету і економічного розвитку держави 

Реальність: Через дію мораторію знищується важливий державний ресурс, економіка недоотримує мільярди гривень щороку, а громадяни залишаються безправними власниками земельних ділянок, які можна тільки здавати в оренду за копійки. В жодній країні Європи немає мораторію на продаж землі. Він діє лише в п’яти країнах світу: Північній Кореї, Конго, Венесуелі, Кубі, Таджикистані. Україна – шоста в цій компанії. Мораторій і орендні відносини призводять до споживацького використання землі і роблять селян біднішими, гальмує прихід інвестицій, технологічне переоснащення та підвищення конкурентоздатності продукції фермера.

Міф 11: Рівень безробіття на селі зросте, оскільки селян зженуть з землі

Реальність: Земельна реформа сприятиме створенню невеликих фермерських господарств, що забезпечить появу нових робочих місць на селі. Відкриття ринку землі зруйнує монополію агрохолдингів. Всі, хто прагне зайнятись фермерством, зможуть вільно придбати землю і розпочати бізнес. Ті, хто не має хисту до роботи на землі, зможуть продати свій пай.

Міф 12: Відкриття ринку землі лобіюють олігархи та агрохолдинги

Реальність: Зараз власники великих агрохолдингів орендують землю у власників паїв і сплачують їм за це копійки. Після проведення земельної реформи, яку пропонує уряд, орендна плата на землю зросте, а на агроринку з’являться нові гравці, які конкуруватимуть з діючими агрокомпаніями. Окрім того, агрохолдинги не матимуть можливості купувати землю – тільки орендувати і сплачувати власникам паїв справедливу ціну.

Інтерв'ю
1 жовтня 2023 року на посаду керівника BASF Agricultural Solutions в Україні був призначений Сезарі Урбан. Пан Сезарі має за плечима величезний досвід роботи у бізнесі — і не лише в аграрному. Хоча саме на аграрний бізнес припадає більша... Подробнее
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0