Розміщення на полях бджолосімей підвищить врожайність гречки на 30-40%
Ринок послуг по запиленню в Україні тільки зароджується. У той час, як європейським бджолярам надання цієї послуги приносить іноді до половини їх доходу, вітчизняним - всього 5%.
Пасічники нарікають на те, що українські сільгоспвиробники, навіть великі, недостатньо розуміють важливість розміщення на плантаціях достатньої кількості бджолосімей. Хоча це дозволяє підвищити врожайність гречки на 30-40%, а плодових садів на 50-60%. Про це розповів експерт з бджільництва і ринку меду Мирон Пундор в коментарях propozitsiya.com.
На Заході власники плантацій культур, особливо чутливих до запиленню, обов'язково платять бджолярам за розміщення вуликів на своїй території або поруч. В ЄС рівень оплати становить €20-120 за бджолину сім'ю, а в США на плантаціях мигдалю - $160-180 і навіть до $200. У нас, за словами М. Пундори, в цьому напрямку теж спостерігається певний прогрес. Так, якщо 5 років тому за бджолину сім'ю платили від 50 до 150 грн, то зараз деякі фірми (такі, як «Маїсадур», «Сади України») дають по 500-600 грн. Хоча багато пасічників все ще бояться, що власники соняшникових полів їх «прокинуть» з оплатою.
Україна - за обсягами експорту меду входить в п'ятірку лідерів в світі, забезпечуючи близько 6% усього світового експорту меду (близько 0,5 млн т). Купують мед найбільше в Німеччині, Польщі та США.
У минулому році почалися поставки українського меду до Японії. Також перспективними ринками збуту для українського меду є Ізраїль, ОАЕ і Туреччина.
Більше інформації - в статті.