Спецможливості
Новини

Розшифровано геном жита

05.04.2017
5426
Розшифровано геном жита фото, ілюстрація

Німецькі вчені повністю розшифрували геном жита. Цей факт вже назвали проривом у порівняльній генетиці злаків і селекції сільгоспкультур. Про це повідомляє propozitsiya.com з посиланням на британський аграрний ресурс farminguk.com.

Повна розшифровка геному жита ліквідовує білі плями в дослідженнях геномів триби (таксономічна категорія, що займає проміжне місце між підродиною і родом. — Ред.) Triticae (Пшеничні) і надає повноцінні геномні ресурси для порівняльної генетики, функціональних досліджень і заснованої на геномі селекції з метою сталої врожайності.

Жито — близький родич пшениці та ячменю й один із «батьків» штучно виведеної рослини тритикале. Завдяки кращій зимостійкості, саме жито використовується в Центральній і Східній Європі на харчові, кормові цілі та на цілі біоенергетики. Жито має найбільший за розміром та часто повторюваний геном, що свідченням того, що культура має подвійний набір хромосом.

«Тривалий час комплексної й цілісної інформації для секвенування геному жита бракувало, в той час як схема геномів його споріднених культур — ячменю і пшениці — була нещодавно відкрита. Прогалину закрила наша публікація в британському науковому журналі The Plant Journal. Шляхом комплексного ресеквенування ми дослідили виняткову різноманітність геному жита і проаналізували дуже щільний масив генетичних даних», — розповідає науковець кафедри селекції рослин Технічного університету Мюнхена Єва Бауер.

Керівник дослідницької групи біоінформатики в дослідницькому Лейбніцівському Інституті генетики рослин та сільськогосподарських культур (Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei) Уве Шольц додає: «Цей геном ний ресурс — нероздільний інструмент для розуміння біології та еволюції більшості видів Пшеничних через порівняльний геномний підхід  і для зв’язку цієї інформації з фенотипічними рисами».

Жито — важлива модель для з’ясування генетичної і функціональної основи ознак, відповідальних за генетичне поліпшення пшениці та ячменю. Воно відзначається винятковою морозостійкістю і перевищує за врожайністю пшеницю та ячмінь на бідних і середньородючих грунтах, а також за умов посухи. Гени жита, відповідальні за стійкість до біотичного та абіотичного стресу, що присутні в багатьох сортах пшениці, які вирощуються по всьому світу. Таким чином, доступність для секвенування повного геному жита сприятиме виявленню генів і молекулярних механізмів, що лежать в основі важливих агрономічних характеристик, корисних для поліпшення споріднених видів Пшеничних.

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки

1
0