Спецможливості
Новини

Нова інструкція про облік зерна створить умови для корупції, - АМЕУ

12.07.2017
3430
Нова інструкція про облік зерна створить умови для корупції, - АМЕУ фото, ілюстрація
Мінагропрод розробив нову «Інструкцію про ведення кількісно-якісного обліку зерна на зернових складах і зернопереробних підприємствах». Вона стосується експорту зерна і безпосередньо морських портів

Мінагропрод розробив нову «Інструкцію про ведення кількісно-якісного обліку зерна на зернових складах і зернопереробних підприємствах». Вона стосується експорту зерна і безпосередньо морських портів. У п. 7 розділу 1 говориться про те, що партії експортного зерна можуть формуватися тільки зерновими складами, «які ведуть свою діяльність на території морських портів, згідно з Реєстром морських портів України». Саме через це пункту документа ключові гравці ринку забили тривогу.
Асоціація міжнародних експедиторів України оцінила нововведення як дискримінаційне і підготувала звернення до вищого керівництва країни, пише propozitsiya.com з посиланням на ports.com.ua.

«Після прийняття Закону України про порти України вантажовласники створили широку мережу припортових елеваторів та зернових складів, які сьогодні забезпечують відправку значної частини національного зернового експорту. Ухвалення зазначеної норми означає позасудову поразку прав українських підприємців на продовження законного виду діяльності», - зазначили в АМЕУ.

«Офіційна заборона на накопичення зернових вантажів на численних припортових складах вантажовідправників навряд чи призупинить їх використання, але може створити умови для різних корупційних схем», - йдеться у зверненні.

За словами директора юридичної компанії LeGran.TT Тетяни Титаренко, норма встановлює привілейоване становище для так званих портових зернових складів по формуванню партій експортного зерна.

«Нововведення вносить дискримінаційні обмеження відповідно до ст. 31 Господарського кодексу України, оскільки встановлює заборону / обмеження щодо окремих суб'єктів господарювання і ставить підприємства в гірше становище порівняно з іншими суб'єктами господарювання», - говорить юрист.

За даними АМЕУ, в портах Азовського і Дніпро-Бузького регіону з припортових зернових складів йде на навантаження в порт велика частина зернових вантажів. І прийняття нової норми призведе до значної втрати вантажопотоків регіональними портами, перерозподілу вантажопотоків, втрати робочих місць і зростання соціальної напруженості в прифронтових регіонах.

Йдеться про Бердянський морськиц торговельний порт, СМП «Ольвія» та інших. Тільки недавно, в кінці червня, вантажити суди за прямим варіантом зі складу поза порту почав Херсонський морський торговельний порт.

І ось прямий варіант виключається, вантажовласник спочатку повинен буде перевезти зерно з припортового складу на внутрішні портові склад, і тільки звідти його можна буде відвантажити на судно.

Нормативний акт Мінагропроду не відповідає правилам конкурентного ринку і призведе до подорожчання логістики, яка, за підрахунками Світового банку, і без того на 30-40% дорожче, ніж у конкурентів.

Очевидно, що нова норма торкнеться «Нібулона», який експортні партії зерна формує не тільки в порту, а й на Банку Трутаева в районі Очакова. У разі прийняття вплине вона і на «Гермес-Трейдинг», який частину зерна завантажує в суду на своєму річковому терміналі в Світловодську.

Але ж є ще такий варіант, як відправка зерна на експорт в контейнерах, і стафіровка «в регіоні» залучає ряд клієнтів в тому числі і більш дешевої сертифікацією, і відсутністю додаткової перевалки. Ставку на відправку зерна в контейнерах зробив, наприклад, сухий порт «Ліски». Стафіровкою зерна в Дніпропетровському річковому порту зайнявся «Укррічфлот».

«З бізнесом обговорювали необхідність введення нової інструкції... Сам остаточній версії не бачив... Але я думаю, що будь-які подібні обмеження ведуть до подорожчання логістики і ускладнюють її», - сказав директор компанії «Гермес-Трейдинг» Юрій Скічко.

Додаткове транспортування і перевалка збільшать собівартість експортного зерна. Але проблема не тільки в цьому: перевалочні потужності в портах і без того вже недостатні, чому бізнес і став шукати варіанти вирішення цієї проблеми. Якщо нові вимоги Мінагропроду змусять зробити крок назад, то це ляже не тільки на плечі бізнесу, а й загрожує серйозними економічними втратами для держави в цілому: з падінням експорту зменшаться і відрахування до бюджетів усіх рівнів, менше портових зборів збере АМПУ.

Інтерв'ю
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее

1
0