Спецможливості
Агрохімія

Каліймаг як комплексне добриво

01.05.2017
26712
Каліймаг як комплексне добриво фото, ілюстрація

Потребу рослин у кальції і магнії можна покрити, застосувавши добрива з вмістом кальцію або вапнякові меліоранти. Застосування каліймаг-доломіту й каліймаг-дефекату цілком забезпечує рослини калієм, а також часткову нейтралізацію кислотності ґрунту, що оптимізує рН і Нг.

 

Вміст хімічних елементів каліймагу становить: К — 25,3– 27,4%, Mg — 5,4–9,36%, CaO — 26,85–24,05%, Na — 8,6–9,2%, а також містить сірку, мідь, марганець, цинк. Так, під час застосування ка­­ліймаг-доло­­­­міту й каліймаг-дефе­кату в нормі 3 ц/га у фізичній воді в ґрунт надходить: К — 75–81, Са — 80–72, Мg — 16–13 кг/га. Це цілком забезпечує рослини елементами живлення, а також частково нейтралізує кислотність ґрунту, що оптимізує рН і Нг. Норма застосування каліймагу під сільськогосподарські культури становить (у діючій речовині): цукрові буряки — К90–140; озима пшениця — К60–80; кукурудза на зерно — К80–100; соняшник — К60–80; соя — К40–60; овочеві культури — К60–80.

Проведені дослідження вказують на те що, застосування каліймагу під цукрові буряки підвищує їхню врожайність на 5,0–6,0 т/га, а цукристість коренеплодів — 0,6–0,9%, озимої пшениці — 0,5–1,0 т/га. Зростає зимостійкість озимої пшениці, зменшується ураження церкоспорозом, кореневими гнилями, коренеїдом цукрових буряків, знижується кислотність ґрунту, покращується його нітрифікація.

Як комплексне добриво каліймаг потрібно застосовувати після дискового лущення стерні з наступним лемішним розпушуванням, що позитивно пливає на перехід калію, кальцію і магнію у ґрунтовий розчин і доступність елементів живлення рослинам.

За внесення каліймагу під зяб елементи живлення концентруються у весняно-літній період у шарі 10–20 см. Це дає змогу краще їх використовувати рослинами через підвищену вологість ґрунту порівняно з шаром 0–10 см.

У разі неможливості використовувати каліймаг в осінній період його можна вносити в позяблевому обробітку ґрунту весною під глибоку культивацію ґрунту. Потрібно розуміти, що, застосувавши каліймаг, рослини задовольняють свою потребу в калії. Він позитивно впливає на склад клітинного соку листків. Стійкість рослин до засухи, низьких температур, грибкових і бактеріальних захворювань упливає на транспіраційний коефіцієнт, дає змогу економніше витрачати воду, посилює перенесення цукрів з листків у корінь, впливає на розвиток кореневої системи. Наявність калію посилює синтез цукрів у рослинах, від чого вміст цукру зростає на 0,5–0,7%. Дефіцит калію в системі мінерального живлення знижує тургор листків, вони стають світло-зелені, а по краю — коричневі.

За використання каліймагу дефіцит кальцію зменшується. За застосування калімагу в нормі 5,5 ц/га рослини цукрових буряків задовольняють свою потребу в Са.

Калій сприяє перебігу процесів фотосинтезу й енергетичного обміну. За дефіциту Са в цукрових буряках спостерігається ураження рослин коренеїдом, урожайність знижується на 4–5 т/га, цукристість — 0,5–0,9%. Натрій сприяє засвоєнню калію. Натрій збільшує кількість сухої речовини, як у гичці, так і коренеплодах цукрових буряків. Під упливом натрію зростає цукристість.

Магній — необхідний елемент живлення рослин, як і фосфор. Він впливає на перебіг фотосинтезу, дихання, гліколіз. Активізує ферментативну активність рослин, а також впливає на перенесення і засвоєння фосфору. За дефіциту магнію в цукрових буряках спостерігають пожовтіння листків.

Сірка. В сучасних умовах у зв'язку з вирощуванням хрестоцвітих культур, таких як ріпак, відчувається гостра нестача сірки. Під час застосування каліймагу рослини мають змогу задовольняти потребу в сірці. Вона бере активну участь в обміні речовин, у формуванні іонної рівноваги в клітинах, входить до складу білків і є ключовим елементом для фотосинтезу амінокислот. Сприяє кращому розвитку листків і стебел у рослинах, рівномірнішому забарвленню листків, а також зростанню цукристості цукрових буряків. Сірка, яку вносять із каліймагом, сприяє зменшенню дефіциту в ньому. Комплекс мікроелементів, що надходять у ґрунт разом із каліймагом (цинк, мідь, марганець), сприяють покращенню, проходженню ферментативних процесів у рослинах, зростанню цукристості коренеплодів, підвищенню імунітету в рослинах проти хвороб.

Я. Цвей, док. с.-г. наук, професор,
Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків

Інформація для цитування
Каліймаг як комплексне добриво / Я. Цвей // Пропозиція/ — 2017. — № 4. — С. 95

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее

1
0