Спецможливості
Новини

Як саме зміни клімату впливають на агрокультури?

27.06.2017
3464
Як саме зміни клімату впливають на агрокультури? фото, ілюстрація
Головна проблема, яка з’явилася разом зі змінами клімату - це дефіцит вологи та зниження гідротермічного коефіцієнту. Друга проблема - температурні стреси

За останні 5 років зміни кліматичних умов проявляються настільки інтенсивно, що не зважати на них уже не вийде. Або пристосовуватися і все ж отримувати свої врожаї, перш за все, потрібно зрозуміти, як саме зміни клімату впливають на сільськогосподарські культури, пише propozitsiya.com з посиланням на superagronom.com.

1. Підвищення середньодобової температури, зменшення кількості опадів та суховії призводять до значних втрат запасів вологи у ґрунті. Окрім того, що вологи накопичується менше через нижчий рівень опадів, ще й посилюються процеси випаровування та «вивітрювання».

2. Збільшення різниці між денними та нічними температурами. Влітку зараз нерідко спостерігається ситуація, коли вдень маємо на термометрі +30С і вище, а вночі - +15-16С. Ще років 15-20 тому такої помітної різниці не спостерігалося. Такі зміни призводять до того, що вдень культура майже не розвивається і витрачає багато вологи для процесів терморегуляції. Рости рослина починає вночі - і саме в цей час до неї «приходять» шкідники, щоб спокійно поїсти у холодочку.

3. Різкі коливання погодних умов та температур. Цьогорічна весна ясно показала, що клімат суттєво змінився. Заморозки, сніг у квітні та похолодання у травні раніше були досить звичним явищем для нашої кліматичної зони. Інша справа, що й спеки в березні раніше не спостерігалося. Тому посеред спекотних весняних днів заморозки й сніг стали тим «громом серед ясного неба», який заскочив агрономів зненацька. Рослини отримали значний холодовий стрес.

4. Малосніжні зими. Кількість опадів взимку за останні роки значно скоротилася, а отже, запаси продуктивної вологи у ґрунті стають меншими.

5. Порушення «графіку опадів». Із кожним роком дощі йдуть все скупіше, або, навпаки, виливаються у справжній «сезон дощів», причому часто-густо застають агрономів несподівано. Вгадати, коли саме пройде дощ та як він вплине на вирощування, стає усе важче.

Отже, головна проблема, яка з’явилася разом зі змінами клімату - це дефіцит вологи та зниження гідротермічного коефіцієнту. Друга проблема - температурні стреси, які рослинам доводиться переносити все частіше. Оскільки впливати на клімат агрономи не можуть, вони повинні під нього підлаштовуватися, оптимізувати технологію вирощування культур з урахуванням змін, які відбуваються.

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Загальновизнані стандарти безпеки якості харчових продуктів - це мова, якою розмовляють імпортери, міжнародні торговельні мережі і закупівельники. Україна поки що тільки на шляху формування культури

1
0